Kalp krizini tetikleyen 6 neden!

Uzmanlar kalp krizini tetikleyen nedenler hakkında ihtarda bulundu Kalp krizinin çoğu zaman ani ve beklenmedik bir biçimde hakikatleşebildiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Cegerğun Polat, kalp krizine neden olan kronik hastalıklar ve tehlike etmenlerinin yanı sıra şahsın, krizi tetikleyen bir hayli sebeple günlük hayat içinde karşılaşabileceğini dile getirdi.

Kardiyoloji Bölümü’nden Uzman Dr. Cegerğun Polat, günlük hayatta kalp krizini tetikleyen 6 neden hakkında bilgi verdi. Dr. Polat, kronik stresin krizlere taban hazırladığını, pazartesi günlerinin kalp krizi için tehlike oluşturduğunu, trafiğin kalbi yorduğunu, hareketsizliğin krizi tetiklediğini, fazla coşkulu bireylerin tehlike altında olduğunu ve beslenme biçiminin kalp sıhhatini etkilediğini söyledi.

“KRONİK STRES KRİZLERLE TABAN HAZIRLAR”

Günümüz şehir hayatının esas sıhhat meselelerinden birinin stres olduğunu dile getiren Polat, “Ruhsal ve duygusal vaziyetteki dalgalanmalar, insan ilişkilerden kaynaklanan etkenler ve iş stresi günlük hayatın neredeyse bir parçası vaziyetindedir. Fertsel bakımı ve alışkanlıkları etkileyen bu etkenler, kronik hastalıkların da kaynağı olabilmektedir. Kronik stres koroner damar darlıklarına taban hazırlayabilir, ani başlayan stres de kalp krizi geçirmeye hazır şahıslarda krizi tetikleyebilir” dedi.

“PAZARTESİ KRİZ İÇİN TEHLİKELİ GÜN”

Pazartesi günlerinin kriz için tehlikeli gün olduğunu dile getiren Dr. Polat, “Haftanın ilk iş günü olan pazartesi sabahı yaşanabilen yoğun iş stresi, kalp sıhhatini negatif etkileyen bazı acil vaziyetler oluşmasında tesirli olabilmektedir. Stres karşısında daha kırılgan ve alıngan olan bireylerin kalp krizi geçirme tehlikeyi daha yüksektir. Yoğun tempolu iş hayatı, stresin ve tehlikenin yüksek olduğu işlerdeki bireyler özellikle haftanın ilk gününden daha çok etkilenmektedir” diye konuştu.

“TRAFİK KALBİ YORAR “

Trafiğin de kalbi yorduğunu anlatan Dr. Polat, “Yoğun ve hengameli trafik hem strese hem de hava lekeliğine neden olarak kalp krizini tetikleyebilir. Yapılan araştırmalarda yoğun trafiğin olduğu ana sokak üstlerinde ikamet edenlerde kalp krizi tehlikesinin daha yüksek olduğu tespit etilmiştir” ifadelerini kullandı.

“HAREKETSİZLİK KRİZİ TETİKLER”

Hareketsizliğin krizi tetiklediğini söyleyen Dr. Polat şunları söyledi:

“Özellikle uzun zaman masa başında süre geçiren ve kumpaslı spor yapmayan şahıslarda diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve kalp krizi tehlikesinin çoğaldığı öğrenilmektedir. Hareketsiz yaşayan bireyler hekim hakimiyetinden geçmeden aniden ağır egzersiz yaptıklarında, uzun ve yorucu seyahatlere çıktıklarında kalp krizi tetiklenebilir. Özellikle masa başında çalışan bireylerin haftanın en az beş günü 30-45 dakika kadar tempolu yürüyüş yapması bu sebeple çok ehemmiyetlidir. Egzersiz için sabahın soğuk saatleri yerine akşamüstü saatleri seçim etmek, kalp sıhhati açısından daha tehlikesizdir”.

“FAZLA HEYCANLI BİREYLER TEHLİKE ALTINDA”

Fazla coşkulu bireylerin kalp krizi mevzusunda tehlike altında olduğunu söyleyen Dr. Polat, “Ani ve fazla bir biçimde heyecanlanma, korkma, üzülme, hiddetlenme ve hayal kırıklığına uğrama gibi negatif duygular kalp krizine yol açabilir. Esrarengiz bir biçimde fazla neşelenme gibi pozitif duygulanımlar, nadide de olsa kalp krizini tetikleyebilir. Yeniden zelzele, su baskın, savaş, göç gibi vakalardan sonra da kalp krizi tehlikeyi çoğalmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın