Kansere Neden Olan Bu Yanılgıyı Hepimiz Öğrenmeden Yapıyormuşuz

Prof. Dr. Yeliz Yıldırım, alışveriş düzeyinden başlayarak mutfağa taşınan kimyevi tehdit ebadının her geçen gün daha da çoğaldığını ve endokrin sistem rahatsızlıkları başta olmak üzere kanser için tehlike oluşturduklarını söyledi.

Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Yeliz Yıldırım, günümüzde besinle temas eden kimyevi materyallerin çoğalmasıyla beraber, mutfaktaki kimyevi tehditlerin biyolojik tehditlerin önüne geçtiğine dikkat çekti.

Yıldırım, kimyevilerle direk temas çoğalışının, diyabet, obezite, tiroid işlevlerinin bozulması gibi birtakım endokrin sistem hastalıklarının yanı sıra, kısırlık ve en ileri aşamada kanserlere neden olduğuna dikkat çekti.

PLASTİK AMBALAJLARDAN UZAK DURULMALI

Kimyevilerin mutfağa ilk taşındığı evrenin alışveriş düzeyi olduğunu belirten Yıldırım, marketlerde plastikle temas halindeki yiyecekler yerine daha sıhhatli ambalajların kullanıldığı besinlerin seçim edilmesini önerdi.

Ambalajlarda kullanılan plastik malzemeleri inceltmek ve, sertleştirmek için kullanılan kimyevilerin, günümüzde insan kanında en fazla tesadüfülen toksik maddeler olduğuna dikkat sürükleyen Yıldırım, “Günümüz şartlarında esas yiyecek maddeleri ucuz olmasından, basit taşınmasından, kırılma tehlikeyi olmamasından dolayı plastiklerde muhafaza ediliyor.

Ancak biz, olası mevki, seçimimiz olduğu noktalarda plastiklerle temas etmeyen besinleri seçim ederek işe başlayabiliriz. Misalin tenekede ya da plastik şişelerde bulunan yağlar yerine sırça şişelerde muhafaza edilmiş yağları, aynı biçimde sırçada muhafaza edilmiş sütleri ve suları seçim edebiliriz.

Çok fazla poşet kullanımı da büyük tehlike. Marketlerde, pazarlarda besini doğrudan temas edecek şekilde poşete koyduğunuzda yeniden bir geçiş mevzubahisi oluyor. Bez torbaları kullanmak daha sıhhatli” dedi.

SU ISITICILAR, MİKRODALGALAR, TEFLONLAR VE PLASTİK KAPLAR MUTFAK DIŞINA

Alışverişten sonra mutfakta hazırlık safhasında da plastik malzeme kullanılmamasını öneri eden Yıldırım, “Su ısıtıcılar, mikrodalgalar gibi pratik ev aletleri olasıysa kullanılmamalıdır. Zira bunların da iç materyalleri genel olarak plastik kişiliklidir ve ısınmaya bağlı olarak yiyeceğe daha çok nüfuz eder.

Bazı plastik kaplar piyasada değişik adlarla satılıyor olsa da sonuçta plastiktir. Kapaklı olmalarından, kırılmamalarından, taze yakaladıklarından dolayı seçim ediliyorlar. Teflonlar da yeniden çok riskli, özellikle bunlar çizildiğinde çok hasarlı kimyeviler sarihe çıkıyor ve bunlar endokrin bozucular” diye konuştu.

DETERJAN VE DEZENFEKTAN KULLANIMI ÇILGINLIĞI HASTA EDİYOR

Öte yandan deterjan ve dezenfektan kullanımının da muhtelif tehlikeleri birliktesi getirdiğine değinen Yıldırım, laflarını şöyle bitirdi:

“Deterjan ve dezenfektan kullanımıyla alakalı bir delilik var. Fakat paklik su ve sabundur, paklik; en sade haliyle pakliktir. Her tarafı deterjana bulamak paklik değildir. Ne kadar çok deterjan kullanırsanız o kadar çok durulamanız gerekir.

Durulanmadığı için her gün muhakkak ölçüde alınan deterjan enkazı, az ölçülerde de olsa kesintisiz maruz bu kimyeviler uzun vadede endokrin sistemini bozuyor.

Bu stil kimyeviler bedene girdiğinde cemiyette tehlike gurubunun başında yer alan gebeleri etkiliyor. Anne karnındaki bebekte özellikle erkek bebeklerde asap ve faize uzuvlarında bir ekip gelişim geriliklerine, IQ meselelerine ve genital uzuv anomalilerine neden olurken, ileri yaşlarda ise diyabet, obezite kanser ve kronik metabolik hastalıkların yaradılışına yol açıyorlar.”

Bir cevap yazın