Kansızlık Neden Olur?

Kansızlık neden olur? Kansızlık, kanınızda yeterli sayıda kırmızı kan hücresi yoksa oluşmaktadır. Kansızlık şu durumlarda ortaya çıkabilmektedir:

  • Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretmemesi
  • Kanama (vücudun yenileyebileceğin çok daha hızlı bir şekilde kırmızı kan hücrelerini kaybetmenize neden olur)
  • Vücudunuz kırmızı kan hücrelerini yok etmesi

Vücudunuz üç çeşit kan hücresi yapmaktadır. Bunlar, enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücreleri, kan pıhtınıza yardımcı olan trombositler ve alyuvarlar yani vücudunuz boyunca oksijen taşıyan kan hücreleridir.

Kırmızı kan hücreleri hemoglobin içerir. Hemoglobin, alyuvarların akciğerlerinizden vücudunuzun her yerine oksijen taşımasına ve vücudun diğer bölgelerinden akciğerlerine karbon dioksit taşınmasına olanak tanır.

Kırmızı kan hücreleri de dâhil olmak üzere çoğu kan hücresi, büyük kemiklerin birçoğunun boşluklarında bulunan süngerimsi bir madde olan kemik iliğinde düzenli olarak üretilir. Hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri üretmek için, vücudunuz yediğiniz gıdalardan demir, vitamin B-12, folat ve diğer besin maddelerini alır. (1)

Farklı kansızlık türleri ve nedenleri şunları içermektedir:

Demir Eksikliği Kansızlığı

Bu, dünyadaki en yaygın kansızlık türüdür. Demir eksikliği kansızlığı, vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin yapmak için kemik iliğinizin demirlenmesi gerekir. Yeterli demir olmazsa, vücudunuz kırmızı kan hücreleri için yeterli miktarda hemoglobin üretemez.

Demir takviyeleri olmadığı durumlarda bu tür kansızlık en çok hamile kadınlarda görülür. Ayrıca ağır kanamadan, ülserden, kanserden ve ağrı kesicilerden, özellikle de aspirinden kaynaklanan kan kayıpları da kansızlığın nedeni olabilmektedir.

Vitamin Eksikliği Kansızlığı

Demire ek olarak, vücudunuz yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için folat ve B-12 vitamine de ihtiyaç duyar. Bu ve diğer temel besin maddelerinden yoksun bir diyet, azalmış kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir.

Ayrıca, bazı insanlar B-12’yi yeterince tüketebilir, ancak bedenleri vitamini işleyemez. Bu, pernisiyöz anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemisine neden olabilir.

Kronik Hastalık Kansızlığı

Kanser, HIV / AIDS, romatizmal artrit, böbrek hastalığı, Crohn hastalığı ve diğer kronik enflamatuvar hastalıklar gibi bazı hastalıklar kırmızı kan hücrelerinin üretimine müdahale edebilir.

Aşırı Kansızlık

Hayatı tehdit eden bu nadir kansızlık türü, vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkar. Aplastik aneminin nedenleri arasında enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, otoimmün hastalıklar ve toksik kimyasallara maruz kalma sayılabilir.

Kemik İliği Hastalığına Bağlı Kansızlık

Lösemi ve miyelofibroz gibi çeşitli hastalıklar, kemik iliğindeki kan üretimini etkileyerek kansızlığa neden olabilir. Bu tür kanser ve kanser benzeri rahatsızlıkların etkileri hafif ile hayatı tehdit eden boyutlar arasında değişebilir.

Hemolitik Kansızlık

Bu kansızlık grubu, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı yok edildiğinde ortaya çıkar. Bazı kan hastalıkları, kırmızı kan hücrelerinin yıkımını arttırır. Bu anemi türü kalıtsal olarak aileden gelebilir ya da sonrasında kendiliğinden gelişebilir.

Orak Hücre Kansızlık

Bu kalıtsal ve bazen ciddi olan durum, kalıtsal bir hemolitik anemi türüdür. Bunun nedeni, kırmızı kan hücrelerini anormal hilal (orak) şeklini almaya zorlayan kusurlu bir hemoglobin formudur. Bu düzensiz kan hücreleri erken ölür, kronik alyuvar kıtlığı ile sonuçlanır.

Diğer Kansızlık Türleri

Akdeniz anemisi ve Malarial anemisi gibi birkaç başka anemi formu da bulunmaktadır. (2)

Bir Cevap Yazın