Anemi Neden Olur?

Anemi neden olur? Anemi, kanınızda yeterli rakamda kırmızı kan hücresi yoksa oluşmaktadır. Anemi şu vaziyetlerde ortaya çıkabilmektedir:

  • Bedeniniz yeterince kırmızı kan hücresi üretmemesi
  • Kanama bedenin yenileyebileceğin çok daha süratli bir biçimde kırmızı kan hücrelerini kaybetmenize neden olur
  • Bedeniniz kırmızı kan hücrelerini yok etmesi

Bedeniniz üç çeşit kan hücresi yapmaktadır. Bunlar, enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücreleri, kan pıhtınıza takviyeci olan trombositler ve eritrositler başka bir deyişle bedeniniz süresince oksijen taşıyan kan hücreleridir.

Kırmızı kan hücreleri hemoglobin kapsar. Hemoglobin, eritrositlerin akciğerlerinizden bedeninizin her yerine oksijen taşımasına ve bedenin öteki bölgelerinden akciğerlerine karbon dioksit taşınmasına imkân tanır.

Kırmızı kan hücreleri de dâhil olmak üzere çoğu kan hücresi, büyük kemiklerin bir haylisinin boşluklarında bulunan süngerimsi bir madde olan kemik iliğinde kumpaslı olarak üretilir. Hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri üretmek için, bedeniniz yediğiniz besinlerden demir, vitamin B-12, folat ve öteki yiyecek maddelerini alır. 1

Farklı kansızlık türleri ve nedenleri şunları içermektedir:

Demir Eksikliği Kansızlığı

Bu, dünyadaki en yaygın kansızlık türüdür. Demir eksikliği kansızlığı, vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin yapmak için kemik iliğinizin demirlenmesi gerekir. Yeterli demir olmazsa, vücudunuz kırmızı kan hücreleri için yeterli miktarda hemoglobin üretemez.

Demir takviyeleri olmadığı durumlarda bu tür kansızlık en çok hamile kadınlarda görülür. Ayrıca ağır kanamadan, ülserden, kanserden ve ağrı kesicilerden, özellikle de aspirinden kaynaklanan kan kayıpları da kansızlığın nedeni olabilmektedir.

Vitamin Eksikliği Kansızlığı

Demire ek olarak, vücudunuz yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için folat ve B-12 vitamine de ihtiyaç duyar. Bu ve diğer temel besin maddelerinden yoksun bir diyet, azalmış kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir.

Ayrıca, bazı insanlar B-12’yi yeterince tüketebilir, ancak bedenleri vitamini işleyemez. Bu, pernisiyöz anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemisine neden olabilir.

Kronik Hastalık Kansızlığı

Kanser, HIV / AIDS, romatizmal artrit, böbrek hastalığı, Crohn hastalığı ve diğer kronik enflamatuvar hastalıklar gibi bazı hastalıklar kırmızı kan hücrelerinin üretimine müdahale edebilir.

Aşırı Kansızlık

Hayatı tehdit eden bu nadir kansızlık türü, vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkar. Aplastik aneminin nedenleri arasında enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, otoimmün hastalıklar ve toksik kimyasallara maruz kalma sayılabilir.

Kemik İliği Hastalığına Bağlı Kansızlık

Lösemi ve miyelofibroz gibi çeşitli hastalıklar, kemik iliğindeki kan üretimini etkileyerek kansızlığa neden olabilir. Bu tür kanser ve kanser benzeri rahatsızlıkların etkileri hafif ile hayatı tehdit eden boyutlar arasında değişebilir.

Hemolitik Kansızlık

Bu kansızlık grubu, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı yok edildiğinde ortaya çıkar. Bazı kan hastalıkları, kırmızı kan hücrelerinin yıkımını arttırır. Bu anemi türü kalıtsal olarak aileden gelebilir ya da sonrasında kendiliğinden gelişebilir.

Orak Hücre Kansızlık

Bu kalıtsal ve bazen ciddi olan durum, kalıtsal bir hemolitik anemi türüdür. Bunun nedeni, kırmızı kan hücrelerini anormal hilal orak şeklini almaya zorlayan kusurlu bir hemoglobin formudur. Bu düzensiz kan hücreleri erken ölür, kronik alyuvar kıtlığı ile sonuçlanır.

Diğer Kansızlık Türleri

Akdeniz anemisi ve Malarial anemisi gibi birkaç başka anemi formu da bulunmaktadır. 2

Bir cevap yazın