Karaciğere Verimli Olan Nebatlar

Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, devedikeni, karahindiba ve enginarın karaciğere verimli nebatlar olduğunu belirtti. Aksuvital Ar-Ge Merkezinden Kimya Mühendisi Nigar Yıldırım, karaciğer sıhhatini koruma emeliyle yurttaşlar için nebat sıralaması oluşturdu. Yıldırım, devedikeni, karahindiba ve enginarın karaciğere verimli olduğunu belirtti. Yıldırım nebatlar hakkında şu bilgileri verdi:

Karaciğer korunması elzem olan, hayati uzuvlardandır. İnsan bedeninde yalnızca öğrenilen beş surata yakın işlevi vardır. Karaciğer olmadan hayati işlevler bir saniye bile faaliyetini sürdüremez.Bu mevzuda insanoğluna dayanak olabilecek muhtelif nebatlar vardır. Bunlar içerisinde en dikkat sürükleyenleri; devedikeni, karahindiba ve enginardır.

DEVEDİKENİ SİLYBUM MARİANUM

Devedikeni nebatı, yabani olarak basitçe gelişebilen, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında verimi sağlanabilen nebat çeşididir. Muhtelif cilt hastalıklarında da iyileştirici tesiri bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan silimarin ile karaciğerde oluşan toksik yağ birikimlerinin bedenden atılmasını sağlamaktadır. Silimarin içki karaciğer rahatsızlıkları, akut ve kronik viral hepatit ve zehirli madde veya ilaçların neden olduğu karaciğer hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

KARAHİNDİBA TARAXACUM OFFİCİNALE

Karahindiba otu gövdesiz bir nebat çeşididir. Karaciğer, pankreas, mide ve bağırsak salgılarını çoğaldırıcı, sindirdirici, kan arınıcı özellikleri vardır. Bunların yanı gizeme şeker hastalığı, kiloluluk, gut vb hastalıklara karşı da etkilidir.

ENGİNAR CYNARA SCOLYMUS L.

Orijini Akdeniz Bölgesi olan Enginar Nebatı mineraller ve omega yağ asitleri bakımından zengindir. Kabukları ve kökü karaciğere zehirli tesir yapması haricinde enginar karaciğer için çok verimli nebat çeşididir.

Karaciğer ve safra kesesi işlevlerini iyileştirici, sindirimi basitleştirici, kan tazyikini düşürücü, endotel işlevleri iyileştirici tesirleri vardır”

“Karaciğere Verimli Olan Nebatlar” için bir yorum

Bir cevap yazın