Karaciğerin Zehirlendiğinin 4 Belirtisi

Vücudumuzda biriken glikozu ve çeşitli toksinleri Karaciğer temizler. Zehirlenmiş karaciğerin belirtilerinin ne olduğunu merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz belirtilere göz atabilirsiniz.

Karaciğer, beyimizden sonra vücudumuzun en zorlu organlarından bir tanesidir. Bu nedenle karaciğer sağlığına çok fazla dikkat etmek gerekir. Karaciğer fonksiyonları bozulmaya başladığında vücudumuzda çeşitli sağlık sorunları da beraberinde gelebilir.

Karaciğer zehirlenmeye başladığında vücudunuzda belli başlı belirtiler vermeye başlar.

İşte karaciğer zehirlenmesinde vücudunuzda meydana gelen belirtiler…

Sarı cilt

Ellerinizde, gözlerinizde, cildinizde ve tırnaklarınızda sarılığın nedeni öd pigmentinin vücudunuzda birikmesidir. Ancak karaciğeriniz yeterli çalışmadığında vücudunuzda biriken bu toksik maddeleri atamaz. Bu nedenle karaciğerde zehir oranı fazlalaşır. Bu durumun sonucunda sarı solgun bir ten meydana gelir.

İdrar ve dışkıda meydana gelen renk değişimleri

İdrarınız normalden daha açık ve koyu veya dışkınız normalden daha açık veya koyuysa karaciğerinizde zehirlenme meydana gelebilir. Bu nedenle dışkı ve idrar rengi iyi bir şekilde takip edilmeli herhangi bir anormallik görüldüğünde muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Cilt hassasiyeti kaşıntı

Sanki cildinizde sürekli bir şey geziniyormuş hissi varsa sürekli kaşıma ihtiyacı duyuyorsanız bu durum karaciğerinizin yeterli çalışamadığını ve toksin maddelerin çok fazla biriktiği anlamına gelebilir.

İshal

Yedikleriniz kendinizi kötü hissettirmeye başladıysa ve yemek yedikten kısa bir süre sonra tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız karaciğerinizde zehirlenme yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle sık sık ishal olmak sıvı kaybını işaret eder. Bu durum karaciğerinizle alakalı problemler yaşadığınızı gösterebilir.

Bir cevap yazın