Karadut Yararları – Koyu Renkli Mor Dut

Karadut Nedir?

Karadut dutgiller familyasından Asya kıtasına has mor koyu renkli bir dut cinsidir. Kara Dut Meyvesinin ağaçlarının boyları 10-13 metre kadar uzayabilmektedir. Karadut çoğunlukla kıraç alanlarda ve barbar nebatlarla beraber yetişir. Oldukça lezzetli olan karadutun sıhhat açısından da bir çok verimi vardır.

Karadut’un Yararları

★ Kara dut C, K ve E vitaminleri ve bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko ve beta karoten açısından zengindir.

★ Bir çok hastalığa şifa olmasının yanında aynı zamanda antioksidan kapsayan yapısı nedeniyle cilt sıhhati içinde yararları çoktur. Bu nedenle karadut kozmetik mahsullerinin bırakılmaz meyvesidir.

★ Lifli yapısı cildin daha hoş görünmesini sağlar. Kumpaslı olarak harcandığında cildin elastikliğini artırır. Bu nedenle kara dut ihtiyarlamayı geciktirici özelliğe sahiptir.

★ İçerisinde bol ölçüde bulunan C vitamini sayesinde saç sıhhati içinde çok bereketlidir. Kara dut saça parlaklık ve canlılık kazandırır.

★ Karadut potasyum bakımından zengin bir meyvedir. Kapsadığı potasyum sayesinde insülinin sıhhatli seviyede kalmasını sağlar. Bu sayede diyabeti sıhhatli bir seviyede yakalamaya takviyeci olur. Netice alabilmek için hafta süresince harcanması öneri edilir.

★ İçerisinde bol ölçüde kalsiyum barındırdığından kemik sıhhati açısından bereketlidir. Bu nedenle çocuklar için de oldukça bereketlidir.

★ Kan hücrelerini gözeterek zararlı kan hücrelerinin rehabilitasyonunda takviyeci olur.

★ Kara dut çok yaygın olarak hemoroid rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Karadutla hazırlanan hamur hemoroidli bölgeye uygulanır.

★ İçerisinde ellagiç ismi verilen ve çok tesirli olan bir çeşit antioksidan barındırır. Bu antioksidan sayesinde kanser cinslerini önlemede oldukça bereketlidir. Kansere tutulma tehlikesini eksiltir.

★ Karadut sindirim problemlerine karşı oldukça bereketlidir. Mideyi hafifleterek kabızlığı giderir.

★ Lifli yapısı nedeniyle kilo vermek isteyenlere takviyeci bir besindir.

Karadut Yaprağının Verimi

Karadut ağacının yaprakları yaraların iyileşmesine katkı sağlar.

Yapraklar dolaysız olarak sarih yaraların üzerine uygulanır.

Kara dut yaprağı ishale karşı iyi gelmektedir. İshal gidişatında yapraklarının kaynatılarak içilmesi ishali rehabilitasyon eder.

Ayrıca karadut yaprağı, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını rehabilitasyon edici özelliği vardır.

Bir cevap yazın