Kapat

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

Anasayfa Beslenme Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

BESTE PULAT Beslenme Uzmanı

Karbonhidrat içeren yiyecekler

Karbonhidrat içeren yiyecekler, sağlıklı bir vücut ve yaşam için gereklidir. Vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar günlük beslenmeden kesinlikle çıkartılmamalıdır. Özellikle şeker hastaları ve sporcular için karbonhidrat içeren yiyecekleri bilmek günlük hayatta seçim yapmayı kolaylaştıracaktır.

Herkesin karbonhidratlar hakkında kafa karışıklığı yaşadığına eminim. Kilo aldırır mı? Zararlı mı? Yağlandırır mı? Harvard Üniversitesi’ne göre sağlıklı karbonhidratları tercih etmek, karbonhidrattan kısıtlı beslenme planından, günde kaç gram karbonhidrat yediğini saymaktan çok daha önemlidir. Önemli olan bir besinin kilo aldırmasını, yağlandırmasını yani fiziğinize olan etkisini düşünmek değil sağlığa olan etkisini bilmektir.

Donut elma karbonhidrat

Donut elma karbonhidrat

Karbonhidrat içeren yiyecekler bir patates kızartması veya bir bardak süt olarak çok çeşitli formlarda karşınıza çıkabilir. Öncelikle bir makro besin öğesi olduğunu unutmamalısınız. Yani, vücudunuza enerji sağlayabilecek, organlarınızı çalıştıracak ve büyümeyi sağlayacak 3 ana besin öğesinden biridir. Doğada o kadar çok besinin içerisinde bulunuyorki  ‘’karbonhidratsız’’ beslenme şekli neredeyse imkansızdır. Sağlıklı bir beslenmede kısıtlanmamalıdır. Vücudun ilk enerji kaynağı karbonhidratlardır. Eğer kısıtlı tüketirseniz vücudunuzun yağlarınızdan enerji almasına daha sonra ise kaslarınızdan enerji almasına yani kaslarınızın yıkılmasına bile neden olabilirsiniz.

Ekmek tahıl makarna

Ekmek tahıl makarna

Karbonhidrat içeren yiyecekler:

Tahıllar: ekmek, makarna, pirinç, bulgur, yulaf…

Meyveler: portakal, elma, çilek ve diğer tüm meyveler…

Sebzeler: patates, kabak, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer tüm sebzeler…

Kurubaklagiller: mercimek, fasulye, barbunya ve diğer kurubaklagiller…

Süt Ürünleri: süt, yoğurt, kefir, ayran…

Tatlılar: pasta, kek, bisküvi, kurabiye, dondurma…

Şekerli İçecekler: gazlı içecekler, şeker eklentili sütler, meyve suları…

Abur cubur sağlıklı beslenme

Abur cubur sağlıklı beslenme

Bu kadar çok karbonhidrat içeren besin varken seçim nasıl yapacaksınız? Aralarındaki farklar nelerdir? Şunu unutmamalısınız ki tüm karbonhidratlar kötü değildir. Önemli olan tercihleri doğru yapmak, besleyici değeri yüksek olanlardan seçebilmektir. Eğer karbonhidrat içeren yiyecekler hakkında kafa karışıklığı yaşıyorsanız bu yazıdan yardım alabilirsiniz.

Karbonhidrat içeren yiyecekleri nasıl seçmelisiniz?

1. Önemli olan kalori değil besin değeridir! Sofra şekeri dediğimiz basit şeker ya da glukoz şurubu gibi maddelerin hiçbir besin değeri yoktur. Yani vücudunuza sadece enerji sağlarlar. Doğal besinlerin tavsiye edilme sebebi kalorisinin daha düşük olması değildir. Bir paket çikolatayla, bir meyve aynı kalori değerine sahip olabilir. Ancak çikolatadan alacağınız sadece enerji patlamasıyken, meyveyle bağırsaklarınız çalışır, vitamin ve mineraller organ fonksiyonlarınızı düzenler.

Hangisini yemek daha mantıklı

Hangisini yemek daha mantıklı

2. Paketli bir ürün aldığınızda içerisinde karbonhidrat olup olmadığına emin olamadınız mı? Paketin arkasını çevirin ve muhakkak içindekiler kısmını okuyun. İlk 4-5 içindekiler maddesinde şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu, glukoz şurubu, dekstroz, işlenmiş beyaz şeker yazıyorsa bu besin değeri düşük bir ürün olduğunu gösterir. Bu tarz besinleri tercih etmemeye çalışın.

Besin etiket okuma

Besin etiket okuma

3. Gazlı içecekler, sodalar, meyve suları, aromalı sütlerin içeriğinin neredeyse tamamı evde çayınıza koyduğunuz sofra şekerinden oluşmaktadır. Sağlıklı diye içtiğiniz çikolatalı sütün yarısı küp şekerden, C vitamini kaynağı diye aldığınız portakal suyu aromalardan oluşabilir. Besin etiketlerine dikkat edin. Meyve suyu değil, meyvenin kendisini tercih edin. Aromalı sütler yerine sade sütlerden tüketin.

Gazlı içecek şeker içeriği

Gazlı içecek şeker içeriği

4. Ekmek ve tahıl ürünlerinde seçimler önemlidir. Beyaz un, buğdayın kepeğinden, ruşeyminden tamamiyle ayrılmış en son halidir. Ancak tam tahıllı, çavdarlı, kepekli ekmekler posa, çinko, B1 vitamini kaynağıdır. Beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz pirinç yerine esmer ekmek, esmer makarna ve esmer pirinçler tercih edilmelidir.

Beyaz ve tahıllı ekmek

Beyaz ve tahıllı ekmek

5. Taze meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller, tam tahıllar rahatlıkla tercih edebileceğiniz, besin öğesi yüksek, faydalı, kopmpleks karbonhidratlardır.

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Kilo Aldırır Mı?

Hiçbir yiyecek ‘’kilo aldıran’’ veya ‘’kilo verdiren’’ yiyecekler şeklinde etiketlenemez. Hamburger yiyerek de, yulaf yiyerek de kilo problemi yaşayabilirsiniz . Doğru karbonhidratları seçmek sağlıklı ve fit yaşamın sadece bir parçasıdır.

Doğru karbonhidratları seçtikten sonra formunuzu koruyabilmeniz için birkaç adım:

  • Yukarıda bahsedilen doğru karbonhidrat seçimlerinden sadece birine bağlı kalmayın. Yemeklerinizi çeşitlendirin. Örneğin, sağlıklı olduğu için sadece sebze yemeği değil aynı zamanda kurubaklagil, tahıl ve meyveleri de tercih edin.
  • Eğer beslenme şeklinizi değiştirmeye başlıyorsanız sırf sağlıklı diye kendinizi sevmediğiniz yiyeceklere yönlendirmeyin. O grup içerisinde en sevdiklerinizden başlayın. Sevmediğiniz besini farklı çeşitlerde deneyin. Belki size uygun bir tat yakalayabilirsiniz. Vücudunuzu doyururken damak zevkinize de önem verin.
  • Yukarıda, yulaf yiyerek de kilo alabilirsiniz deme sebebim şu: ne kadar yediğiniz inanılmaz önemlidir! Herkesin birbirinden ayrı gereksinimleri vardır. Bu yazıyı okuyan bir maraton koşucusuyla, masa başında çalışan birinin karbonhidrat gereksinimi birbirinden farklıdır. Bu yüzden meyveden, sebzeden, kurubaklagilden, tahıllardan ne kadar yemeniz gerektiğini öğrenmek için bir beslenme uzmanına danışmalısınız.

Emoji İle Tepki Ver

“Karbonhidrat İçeren Yiyecekler” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir