Karın ve Mide Sızısını Anında Kesen Konutta Yapabileceğiniz Tasvir

Mide sızıları farklı şiddette, faklı nedenler ile ve farklı bulgular ile beraber çok sık karşımıza çıkan bir meseledir. Midede geneli içeren veya kısmi sızı, kramp, bulantı, kabarıklık ve bazen de kusma bulguları gösterebilir.

Mide sızısı stresten mide kanserine kadar pek çok sebepten kaynaklanabilir. İşte mide sızısına yol açan nedenler ve mide sızısının geçmesi için yapabilecekleriniz;

Mide Sızısını Geçiren Kür Tarifi

Yarım litre suya 200-250 gr brokoli koyup haşlanır. 5 dakika kaynaması yeterlidir. Brokolinin suyu bir günlük kür miktarıdır. Suyu üç parçaya parçalayıp aç karnına içilmelidir. Brokoli suyu içildikten sonra yemek yemeden evvel en az 20 dakika beklenilmelidir ki kürden epeyce yarar alınabilsin.

Kürün uygulama süresi şöyledir;

Bu kür bir hafta uygulanır. Şayet yeterli gelmez ise 3 gün ara verilir ve bir hafta daha uygulanır. Aynı ilaçlar gibi nebatsal kürlerin uygulanmasında bir disiplin olmalıdır. Bu sebeple bu miktara vefa gerekir. Bu kürün uygulanma süresi birer haftalık dilimler halinde maksimum üç haftadır.

Tahin

Tahin mide sızısını geçirmekte en tesirli yiyecektir. Sabah akşam aç karına 2 yemek kaşığı tahin yemeyi alışkanlık haline getirin. Tahin yedikten sonra yarım bir şey yemeyin. Mide sızınız 1-2 güne geçecektir.

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı mide sızısını süratli bir biçimde geçiren en tesirli usullerdendir. Karın adalelerinde antispazmodik tesir sağlayan nane aynı zamanda sindirimi basitleştirici rol oynar. Nane limon ikilisi özellikle enfeksiyon ve üşütmelere bağlı mide sızılarında da süratlice yatıştırıcı tesir gösterir. Bunun için günde 3-4 bardak nane limon çayı için.

Çayın imali: 1 adet limonun suyunu sıkın ve bir kadehe alın. Limonun kabuğunu 2 su kadehi su ile kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha kaynatmaya devam edin. Ocağı kapattıktan sonra içine 1 çay kaşığı kuru nane veya 4-5 dal taze nane koyun. 10 dakika demlenmesinin ardından ayrı bir kaba süzün ve içine bardaktaki limon suyunu ilave edin. Karışımı 1-2 dakika ısıtın. Çayınız hazır afiyet olsun.

Konutta karın sızısını geçirme usulleri;

– Bir fincan zencefilli çay harcamak, karın sızınızı geçirmenizin yanı sıra adalelerinizi hafifletecek ve mide kramplarına iyi gelecektir.

– Mide bulantısına ve kusmaya iyi gelen naneyi çayın yanını harcayabilirsiniz.

– Bir bardak suya bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı elma sirkesi döküp usulca kapsasanız, karın sızınız basitlikle geçecektir.

– Bağırsaklara uygulanan baskının eksilmesini sağlayan papatya çayını 10-15 dakika demledikten sonra harcarsanız, mide sızınızla beraber karın sızınız da geçecektir.

– Karın sızısına iyi gelen bir öteki usul de sıcak su torbasıdır. Kaynattığınız suyu sıcak su torbasının içerisine döküp, torbayı ayağınıza yerleştirirseniz, sızılarınız gidecektir. Sıcak su torbasını karnınıza koymayın!

– Hazımsızlıktan dolayı karnınız ağrıyorsa, konutta sıcak su kaynatın ve içerisine limon sıkabilirsiniz.

– Karın sızısını geçirme mevzusunda tesirli olan yiyeceklerden birisi de muzdur.

Bu yazıyı bereketli bulduysanız hoşlandıklarınızla paylaşmayı unutmayın. sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın