Karpuz İftarda Mı Sahurda Mı?

Bir porsiyonu 50-60 kalori olan karpuz yazın hem serinlik veriyor hem de tatlı lüzumunu karşılıyor. Perhiz ve Beslenme Uzmanı Serap Hoş karpuz harcarken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Ölçü şahsa göre değişir

1 porsiyonu 200 gram olan karpuzun 50-60 kaloridir. Yazın hem hafif hem de sıhhatli bir yemek için karpuz gün içinde öğünlere ilave edilebilir. Ama karpuz da her meyve gibi fruktoz meyve şekeri kapsar ve kalorisi vardır. Bireyin harcayacağı karpuz ölçüyü alması gereken kaloriye göre değişir. Alınması gereken kalori de bireyin cinsiyetine, hareketine, sıhhat vaziyetine, boy ve kilosuna göre değişir. Günde vasati 2-3 porsiyon karpuz harcanabilir ama bu ölçü şahsa göre değişir.

Şeker hastaları miktarlı tüketmeli

Karpuzu herkes harcayabilir. Karpuzun akışkan içeriği yüksek olduğu için akışkan kısıtlaması olan böbrek hastalarının dikkat ederek harcamaları gerekebilir. Şeker hastaları karpuz harcayabilir ama porsiyona dikkat etmelidir. Zira meyve şekeri kan şekerini yükseltir ve ölçüyü fazla olursa kan şekerinde istenmeyen yükselmelere neden olur. Diyabetli şahıslar karpuz harcayacakları zaman porsiyona dikkat etmeli 1 öğünde 1 porsiyondan fazla tüketmemelidir.

Faydaları saymakla bitmiyor

•Günlük meyve lüzumunu karşılar.
•Lif kapsadığı için bağırsakları çalıştırır.
•Su kapsadığı için günlük harcamamız gereken akışkan lüzumunu karşılar.
•Kırmızı meyvelerde antosiyanin ve likopen yüksektir ve bunlar kalp hastalıkları, kalp krizi ve bazı kanser cinslerine özellikle prostat karşı gözeticidir.
•C vitamini ve folik asit yüksektir. C vitamini hastalıklara karşı gözetici en iyi antioksidan vitaminlerden biridir.
•Kırmızı meyveler inflamasyonu eksiltir ve antioksidan özelliklere sahip bazı flavonoidler kapsar. Karpuzun bu sebeple hastalıklara karşı gözetici ve bağışıklığı kuvvetlendirici tesiri vardır.

Bir cevap yazın