Kefirin Bereketleri Nelerdir? Kulağınıza Küpe Olacak

Kefirin bereketleri nelerdir? Kefir, senelerdir sıhhatli beslenmede bırakılmaz yiyeceklerden biridir. Özellikle son zamanlarda ispatlanan bağırsak ve sindirim sıhhatinin ehemmiyetinden sonra kefirin bereketleri kesintisiz konuşulmaya başlandı. Kefir Dünyada probiyotik kaynağı açısından en zengin besinlerin arasındadır. Bağırsak sıhhatinde ve hastalıkların iyileşmesinde olağanüstü tesir gösterir.

Daha evvel hiç kefir içmediyseniz tadı, ayranın daha yoğun ve azıcık ekşimsi halidir diyebiliriz. Sütten elde edilir, bereketli bakteriler dediğimiz probiyotikleri kapsar. Sindirim ve bağırsak sıhhati için çok yararlıdır. Kefirin bereketleri o kadar fazla ki ev imali yoğurttan daha fazla bereketli bakteri kapsadığı söylenmektedir.

Lakoz intoleransı olan, süt içince kabarıklık ve rahatsızlık dinleyenlerin dahi içebileceği bir mahsuldür. Keçi, koyun, inek, soya sütü, pirinç sütü veya hindistan cevizi sütü gibi rastgele bir süt kaynağından yapılabilir.

Süt grubunda bulunan mayalı bu gıdayı sizin için inceledik. Tarihi daha öncekilere sabreden kefir nedir? Kefirin bereketleri nelerdir? Neden yararlıdır? Kefir nasıl yapılır ve nasıl saklanır? Hepsi hakkında bilgi bulabileceksiniz.

Kefir Nedir?

Ayranın yoğun ve ekşimsi bir haline benzeyen kefir meşrubatının imali çok daha öncekilere sabretmektedir. Kefir taneleri maya olmadan bu meşrubatı yapmak muhtemel değildir. Fakat bu tanelerin ne zaman ve nasıl üretildiği ise efsane öykülerle anlatılmaktadır. Senelerce anlatılan öyküler günümüze kadar erişmiştir. Bu öyküyü okuyunca inanın sizi afallayacaksınız!

Öykülere göre Hz. Muhammed Kafkas Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki Ortodoks milletine kefir tanelerini vermiş ve kefirin nasıl yapılacağını öğretmiş. Hatta bu tanelere ‘’Peygamber Efendimizin Hububatları’’ denilmiştir. Kafkasya’da yaşayan ulus senelerce kefir tanelerini bilgi, efor olarak görmüş ve kimseyle bu gizemi paylaşmamışlardır. Ne kadar bedelli görülmüş değil mi? Kefirin şifa verdiği ve hastalıklara iyi geldiği o zamanlar biliniyormuş.

Daha sonra jenerasyonlara aktarılan kefir imali hekimler tarafından hastalıkların rehabilitasyonunda dahi kullanılmış. Tabi ki bu bilgilerin ve öykülerin doğruluğu kuşkuludur. Hepsi efsane olarak günümüze gelmiştir. Ancak 1900’lü senelerde hekimler tarafından kefirin bereketleri fark edilince kefir yapımı için istekler gelmeye başlamış.

Hastalarına kefir içirmek isteyen hekimler Rusya’da kefirin ticari yapımının artık başlaması gerektiğini belirtmiş. Bunun üzerine Moskova’da bir çiftlikte ilk kere 1908 senesinde kefir yapımı başlatılmıştır. Şu anda Rusya’da en çok harcanan fermente mayalanmış süt ürünüdür.

Kefir artık yalnızca ülkemizde değil dünya çapında tanınmaya başlayan bir mahsul olmuştur. Metropolde yaşayan ve telaş içinde olan yaşamımızın arasında azıcıkta olsa bize natürelliği, tarihi, şifayı andırdıracak ve kendimizi iyi sezdirecektir. Ayrıca adının ‘’sevinç’’ kelimesini geldiğini öğreniyor muydunuz?

Kefir Nasıl Yapılır?

Daha evvel yoğurt mayaladıysanız kefirin imalini anlatınca eşliğini fark edeceksiniz. Kefir yapabilmek için öncelikle kefir tanelerine gereksinimimiz var. Bu kefir taneleri mayamızı oluşturacaktır. Artık marketlerde soğuk dolaplarda tek kullanımlık kefir mayaları satılıyor. Yakınınızda, dostunuzda kefir yapan biri varsa ondan azıcık kefir tanesi vermesini isteyebilirsiniz. Aktarlarda da kefir mayasını küçük sırça şişeler içinde bulmanız mümkündür.

Malzemeler

 • Kefir taneleri maya
 • 1 şişe süt Her çeşit pastörize süt olabilir. Koyun, inek, keçi, soya, Hindistan cevizi fark etmez
 • Kavanoz
 • Plastik süzgeç
 • Tülbent, örtü

Yapılışı

 • Öncelikle kavanoz kaynatılmış ve arınılmış, hijyenik olmalıdır.
 • Kavanozun içerisine oda sıcaklığında olan süt dökülür süt soğuk olmamalı.
  Ardından kefir taneleri eklenir.
 • Tahta bir kaşıkla süt hafifçe karıştırılır metal kullanmamalısınız.
 • Kavanozun ağzı kapakla kapatılmaz. Bir tülbent veya peçete ile sarılır.
 • Kavanoz oda sıcaklığında 1 ila 2 gün süresince bir yerde bekletilir.
 • Hava soğuk ise kavanozu bir örtüyle sarmanız gerekir.
 • Sütün hafif pıhtılaştığını gördüğünüzde kefiriniz olmuş demektir.

Dikkat: Kefir tanelerini içerisinden geri almak için plastik bir süzgeç dayanağıyla kefiri başka bir şişeye aktarmalısınız metal süzgeç olmamalı.

İşte hazır! Kefir taneleriniz büyük olasılık daha önceki halinden daha büyük olacaktır. Onları geri aldıktan sonra gizlemeyi unutmayın.

Buzdolabında kefiri 1 gün bekleterek tadının olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kefir Taneleri Nasıl Saklanmalıdır?

Kefiri her mayaladığınızda taneleriniz gitgide gelişecektir. Süzülen kefir tanelerini suda azıcık durulayıp ufak, pak bir kavanozun içerisine azıcık süt koyup içerisine atabilirsiniz. Buzdolabında saklamalısınız.

Bir hafta kadar bu biçimde gizleyebilirsiniz. 1 haftanın sonunda sütü yenileyerek aylarca buzdolabını yakalayabilirsiniz. Çok fazla gelişen kefir tanelerini dostlarınızla paylaşmayı unutmayın!

Kefirin nasıl yapıldığını, tarihini, nasıl gizlememiz gerektiğini bildikten sonra sıhhatimize olan bereketleri neler, kefirin bereketleri, neden senelerce şifa olarak kullanılmış bunlara göz atalım.

Kefirin Bereketleri

Kefir, ananesel olarak inek sütü veya keçi sütü kullanılarak yapılan fermente başka bir deyişle mayalı bir meşrubattır. İmalinde içerisine karnabahara eş taneler atılmaktadır. Kimyevi içeriği ise maya ve laktik asit bakterilerinin birleşmiş bir kültürüdür.

Sütle karıştırılan bu taneler aradan zaman geçince sütün içerisindeki şekeri başka bir deyişle laktozu, mayalayarak kefir meşrubatını oluşturur. Sütün içeriğindeki şeker başka bir deyişle laktoz, mikroorganizmalar tarafından laktik isyankarda çevrilir. Natürel mayalanmış yoğurtta görüldüğü gibi ekşi tadının nedeni laktik asittir.

Yiyecek içeriği ise yalnızca verimli mikroorganizmalarla kalmaz oldukça besleyicidir. Kefirin yiyecek içeriğini kesin olarak 1 kadehinde şu kadar bulunur demek doğru olmaz. Zira kullandığınız süte ve mayaya göre değişkenlik gösterir.

İnek sütüyle yapılmış kefir şunları kapsar:

 • Protein
 • Karbonhidrat
 • Yağ
 • Kalsiyum
 • Fosfor
 • B12 vitamini
 • Riboflavin B2
 • Magnezyum
 • D vitamini
 • A vitamini

İçerisinde bereketli bakteriler bulundurur: Kluyveromyces marxianus / Candida kefyr, Lactococcus lactis subsp. lactis, Lactococcus lactis subsp. cremoris, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, Lactobacillus casei gibi bereketli bakteriler kapsar.

Kefirin Kısaca Bereketleri

 • Laktoz İntoleransı Oluşturmaz
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
 • Osteoporozu Kemik Erimesini Önler
 • Kanserden Gözetir
 • İrritabl Bağırsak Belirtisini Rehabilitasyon Edici
 • Alerji ve Astımı İyileştirir
 • Güzel Cilt Sıhhati

Kullanılan süt çeşidine bağlı olara enerji kıymeti, yağ içeriği değişmektedir. Ancak 1 bardak kefir takribî olarak 100 kaloridir. Kefir ayrıca biyoaktif bileşikler ve 10-34 çeşitte probiyotik kapsar.

Kefirin hayvan sütü kapsamayan biçimleri de yapılabilir. Nebatsal kaynaklı olan kefirler Hindistan cevizi suyu-sütü, soya sütü gibi aynı yiyecek bedeline sahip değildir. 2015 tarihli bir çalışmada, kefir probiyotik ve sıhhatli özelliklere sahip moleküllerin bir kaynağı olarak kabul edilmiştir.

Araştırmacılara göre, “Biyolojik özellikleri antioksidan, antitümör casus, antimikrobiyal casus gibi rollerin kullanımını sağlar

Laktoz İntoleransı Oluşturmaz

Süt ve süt mahsulleri harcadığınızda kabarıklık, gaz, karnınızda sancı mı seziyorsunuz? Cemiyette çok fazla insanda bu bulgular süt içtikten sonra görülmektedir. Nedeni, süt şekeri dediğimiz laktoz bedende ufalanamıyor ve sizde gaz oluşturuyor, rahatsızlık veriyor.

Kefir yapılırken sütün içerisinde bulunan laktoz daha siz dağılmadan bakteriler tarafından kavanozdayken bölünüyor. Tabi ki içeriğinde netlikle laktoz kapsamaz demek muhtemel değildir. Ancak, süt mahsulü harcamak istiyorsanız 1 çay kadehi içerek deneyebilirsiniz.

Eğer sütteki semptomları sezmezseniz sizin için kefir tehlikesiz demektir. Ayrıca hayvansal süt dışında diğer kaynaklarla da kefir yapılabileceğini unutmayın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kefir, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye yarayacak bileşenler kapsar. Biotin ve folat bunların en başında gelmektedir. Mikrobiyal eforlardan ise bahsetmemize gerek var mı? Biotin ve folat bileşenlerinin yanında kefir, dünyanın en özel eforlarına sahip probiyotikleri içeriyor.

Kefir için özel olan bazı bakteriler, hasarlılara karşı gözetir ve savaşır. Kefire özel olan bu bakteriler bağışıklık sistemini tertip etmeye ve makûs bakterilerin gelişimini önlemeye dayanakçı olmaktadır. Çalışmalar gösterdiki kefir, ciddi hastalıklara neden olan Salmonella, E.coli cinsi bakterileri öldürür, yok eder.

Ayrıca kefirde bulunan kefiran adlı bir polisakkaritin antimikrobiyal olduğu, candida ile savaştığı söylenmiştir. Kefiran yalnızca antimikrobiyal değil aynı zamanda kolesterol, tansiyon düşürücü özelliğe de sahiptir.

Osteoporozu Kemik Erimesini Önler

Osteoporoz günümüzde bir hayli insanın sahip olduğu bir rahatsızlıktır. Kemik hastalığı olan osteoporozda kemik doku bozulur, gözenekli kemikler oluşur. Yaşlılık yarıyılında görülen bu hastalık basit kemik kırılmalarına neden olur. Önlenmesi için kalsiyum üketimi oldukça ehemmiyetlidir.

Aynı zamanda kemik problemlerine sahip olanlar için kefir tüketimi çok bereketli olacaktır. Kalsiyum kaynağı olması dışında kefir ayrıca kemiklerin bozulmasını önleyen biyoaktif bileşenler kapsar. Fosfor, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini ve D vitamini içeriğiyle sanki kemik sıhhati için bir iksirdir.

Yapılan hayvan çalışmalarında kefirin kalsiyum emilimini çoğaldırdığı gösterilmiştir. K2 vitamini kapsaması, kalsiyum mekanizmasında olağanüstü bir tesir gösterir. Kırık tehlikesini %82 düşürür.

Kanserden Gözetir

Dünyada vefat sebeplerinin başında kanser hastalığı gelmektedir. Ülkemizde ve dünyada bir hayli insanı etkilemektedir. Bedendeki anormal olan hücrelerin hakimiyetsiz olarak gelişmesiyle ortaya çıkar.

Bu hastalığa karşı silahınız probiyotikler olabilir. Kefir gibi mayalanmış süt mahsullerinin probiyotiklerden zengin olması kansorejon bileşiklerin yaradılışını eksiltir. Kanser hücrelerinin rakamını düşürür. Aynı zamanda bağışıklık sistemini çoğaldırarak urun gelişimini durdurur veya eksiltir.

Yapılan bir çalışmada, kefir ekstraktının meme kanseri hücrelerinin rakamını %56 oranında, yalnızca yoğurdun meme kanseri hücreleri rakamını %14 oranında eksilttiği gösterilmiştir.

İrritabl Bağırsak Belirtisini Rehabilitasyon Edici

Bağırsaklarımızda hipotez edemediğiniz rakamda bakteri bulunur. Burada iyi ve makûs bakterilerin balansını sağlamak oldukça güçtür. Kefir gibi probiyotikler bağırsaktaki arkadaş bakterilerin dengelenmesine dayanakçı olabilir.

Probiyotiklerin ve probiyotik yiyeceklerin her türlü sindirim problemlerine dayanakçı olabileceğine dair çok rakamda ispat bulunmuştur. Buna irritabl bağırsak belirtiyi IBS, H. pylori enfeksiyonunun yol açtığı ülserler ve muhtelif diğer bağırsak problemleri de dahildir.

Bu sebeple, sindirime ait problemleriniz varsa kefir emin bereketli olacaktır. Uzun müddet kullanılan antibiyotikleri arkadaş bakterilerin eksilmesine neden olur. Antibiyotiğin tesirini ortadan kaldırmak istiyorsanız kefir içmeniz işe yarayacaktır. Bunların dışında ishal ve kabızlık gibi günlük problemlerinizden kefir içerek kurtulabilirsiniz.

Alerji ve Astımı İyileştirir

Kefirin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden bahsetmiştik. Güçlü bir bağışıklık sistemi alerjik tepkinler için oldukça ehemmiyetlidir. Bazı bilim adamları alerjilerin bağırsaklarda bulunan makûs bakteriler, balanssız biyota sebebiyle oluştuğunu söylüyor. Her iki açıdan da bakarsak kefir, alerjiyi yenmek için çok yararlıdır.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden analistler takribî 2.000 birey ile 23 değişik araştırma yaptı. Bu araştırmaların 17’sinde probiyotik alan hastalar alerjik semptomlarında eksilme gösterdi. Alerji ve astımın bir hayli çeşidi bedende hakikatleşen cerahatler sebebiyle oluşur.

Yapılan hayvan çalışmaları kefirin akciğerde mukusu oluşturan hücreleri eksilttiğini göstermiştir. Başka Bir Deyişle, astım ve alerjiler bedende düşük bağışıklık sistemi, iltihaplanmalar neticeyi tetiklenir. Bunların eksilmesi için kefirin içindeki bileşenler oldukça yararlıdır.

Güzel Cilt Sıhhati

Bağırsağınızın makûs olmasınını teninizi etkilediğini düşünüyor muydunuz? Makûs bağırsak, sivilce, iltihaplı sivilce, sedef, kızarıklık ve egzama gibi meselelere neden olmaktadır.

Cildinizdeki problemleri dengelemek istiyorsanız kefir içmek iyi bir başlangıç olacaktır. Bunların dışında yara ve yanık rehabilitasyonunda dahi kullanılacağı fark edilmiştir. Kefirin içerisindeki polisakkarit cilt yaralarını iyileştirdiği, bağ dokusunu gözettiği ispatlanmıştır.

Bir cevap yazın