Kemik Erimesinin Takati Meğerse Onda Saklıymış

kuru erik

Kemik Erimesine Ktümörü Eriğin Bereketi Üzerine Bir Araştırma

Eforlu ve sağlam kemik yapısından bahsedilince akla ilk olarak süt ve süt mahsulleri kazanç. Ancak British Journal of Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre ise eforlu kemiklere sahip olmak için daha tesirli bir gıda var: Ktümörü erik.

Burada yayınlanan araştırmaya göre kuru erik kemik kaybını önlemede çok tesirli bir meyve olarak gösteriliyor. Araştırma 1 ila 10 sene arası menopoz sonrası yarıyılda olan, hormon rehabilitasyonu veya kemik metabolizmasını etkileyebilecek başka rastgele bir ilaç kullanmayan 236 bayan üzerinde gerçekleştirilmiş.

Bu bayanlar arasından 160 bayan gelişigüzel iki gruba ufalamış ve bir gruba günde 100 gr kuru erik, öteki gruba ise 100 gr elma kurusu verilmiş. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda katılımcı bayanların bel, ön kol, kalça ve tüm beden kemik mineral dansitesi BMD ve kemik biyo göstergeçleri ölçülmüş.

Araştırma sonunda omurga ve ön kolda BMD’nin kuruk erik harcayanlarda anlamlı oranda çoğaldığı gözlemlenmiş.

Kemik Erimesinde Ktümörü Erik Neden Bu Kadar Ehemmiyetli?

Ktümörü eriğin kemikler üzerinde bu kadar tesirli olması ise özellikle polifenoller, antosiyanin ve flavonoid antioksidanlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Bunun yanı sıra kemik yaradılışında ehemmiyetli vazifeyi olan yapıt minerallerden bor ve bakır bakımından da zengin olduğunu da andırdırmakta fayda var.

Ayrıca erik A ve K vitaminleri de kapsayan bir meyvedir. Yalnız burada eriğin kanın PH’sini alkaliden isyankarda doğru kaydırabileceğinden fazla tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın