Kapat
Kışın En Sağlıklı 5 Sebze Ve Meyvesi

Kışın En Sağlıklı 5 Sebze Ve Meyvesi

Anasayfa Meyveler Kışın En Sağlıklı 5 Sebze Ve Meyvesi

İÇERİK YÖNETİCİSİ Yönetici

Kış mevsiminde bazılarımızın bayıla bayıla yediği bazılarımızın ise hiç yemekten haz etmedğiği meyve ve sebzeler şüphesiz ki var. Beslenme ve Diyet Bölümünden Uz. Dyt. Merve Yüksek, kışın yediğimiz o besinlerin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar hakkında bilgiler verdi.

1-Nar

Mevsimsel hastalıklara yakalanmamak için Uz. Dyt. Merve Yüksek, kışın bir bardak nar suyu içilmesini tavsiye ediyor. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan mevsim hastalıklarından korurken, günlük C vitamini ihtiyacının da yüksek bir kısmını karşılıyor.

2-Karnabahar

Pişirilirken etrafa yayılan kokusu nedeniyle çoğu kişi karnabaharı sevmez. Ancak bulaşıcı gribal enfeksiyonlar ve mevsimsel solunum hastalıklarında enfeksiyonlara karşı ve anti bakteriyel özellikte birçok aktif madde içermektedir.

3-Turp

Turpun kök kısmı iyi bir C vitamini kaynağıdır. Yaprakları ise fazla miktarda A, K vitamini ve folat içerir. Metal ile temas ettirmeden seramik bıçak ya da cam rende ile salatalarda kullanılabilir.

A ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminler olduğundan salatanıza zeytinyağı gezdirmeniz bu sebzenin vitamin değerini kat kat arttırır. Bağışıklığı güçlendirir, bağırsakları temizleyip kabızlığı giderir, cilde tazelik verir, stresi azaltır, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

4-Brüksel lahanası

Günlük K ve C vitaminlerinin büyük bir miktarını karşılar. Tam bir sağlık deposu olan Brüksel lahanası, hastalıklarla savaşır. Günde 1 kase Brüksel lahanası tüketerek hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de bir çok hastalığa karşı vücudunuzu koruma altına alırsınız.

5-Bal kabağı

Bal kabağı daha çok tatlı şeklinde tüketilmesine rağmen sağlık için innaılmaz faydalar sağlıyo. Çorba olarak da tüketilmesi ihmal edilmemesi konusunda uzmanlar uyarıyor. Kabağın parlak turuncu rengi onun önemli bir antioksidan olan beta karotenden zengin olduğunu gösterir.

Mevcut çalışmalar betakaroten içeren zengin bir diyetin akciğer, kolon, mesane, serviks, meme, cilt gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabildiği ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını göstermiştir.

Emoji İle Tepki Ver

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir