Kişnişin Saklı Özellikleri ve Kullanımları

Kişnişin az öğrenilen özelliklerinden biri de regl sızılarını eksiltmesidir. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve demir istikametinden zengin olduğu için kansızlıkla çabaya dayanak eder.

Özellikle Güneydoğu Avrupa’da yaygın biçimde kullanılan kişniş, yemeklere çok orijinal bir tat verir. Ayrıca Çin, Hindistan, Latin Amerika ve Türk mutfağının dağılmaz bir parçasıdır. Fakat yemeklere tat vermesinin yanında, sıhhatiniz için de oldukça bereketlidir. Kişniş hakkında daha fazla bilgiyi bugünkü yazımızda bulabilir ve yemeklerinize daha fazla katmaya başlayabilirsiniz.

Bu güzel kokulu nebat et, çorba ve kremalara lezzetli bir tat verir. Yapraklarının biçimi maydanoza eş. Ayrıca tohumlarını da baharat olarak kullanabilirsiniz. Kişniş bazı ülkelerde kişniş otu olarak da bilinir.

Kişnişin özellikleri

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kişniş sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan yağlar istikametinden oldukça zengindir. Misalin, iştahı çoğaldırır ve bazı besinlerin oluşturduğu rahatsızlıkları eksiltir. Buna ek olarak, bolca vitamin kapsayan bir nebattır ve özellikle A ve K vitaminleri açısından zengin olsa da, B, C,ve E vitaminlerini de kapsar.

Bu kadarı da yetmezmiş gibi ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi yiyecek ve mineralleri de bolca barındırır. Bedendeki ağır metallerin üzerine tutunarak bu zehirli maddelerin idrar veya ter ile dışarı atılmasına destekçi olur.

Eğer solunum sistemi ile alakalı problemler yaşıyorsanız, her bir kadeh su için bir avuç kişniş yaprağı kullanarak hazırlayacağınız çayı içmeyi sınayabilirsiniz. Bu çay akciğerlerinizde, boğazınızda ve hatta burnunuzda bulunan tüm balgamın sökülmesine destekçi olacaktır.

Doğum sonrası anne sütü meseleyi yaşayan bayanların özellikle sezaryen doğum yapanların  kişniş çayı içmesi önerilir. Bu nebat ayrıca karaciğer yetmezliğinin tesirlerini rahatlatmada, bedeni bakterilerden temizletmede ve LDL kolesterolünü başka bir deyişle “kötü” kolesterolü kandan temizletmede oldukça başarılıdır.

Kişniş ya da Sativum coriandrum altı değişik asit kapsar özellikle de askorbik asit öteki bir deyişle C vitamini. Bu sebeple hipotez edebileceğiniz gibi sıhhatinize bir hayli bereketi vardır.

Kişniş tüketiminin faydaları

İltihabı eksiltir

İltihap sökücü özelliği sayesinde, romatizma ve artrit gibi sızıya ve rahatsızlığa neden olan iki hastalığın oluşturduğu irinin eksilmesine destekçi olur. Ödem yaradılışından böbrek taşına kadar her türlü böbrek rahatsızlığı için çok iyi bir seçimdir.

Kolesterolü düşürür

Daha evvel belirttiğimiz gibi, sıra dışı bir tadı olan bu nebatın kandaki kötü kolesterol seviyesini eksiltebilecek özellikleri vardır. Böylece arter ve toplardamarların iç duvarlarında biriken yağın yok edilmesini sağlayarak, kalp krizi tehlikesini eksiltir.

İshale iyi gelir

Kişnişten elde edilen yan mahsuller misalin yağlar daha sıhhatli bir sindirime sahip olmak için kullanılabilir. Bu gidişat dolaylı yoldan karaciğer ve bağırsak işlevlerine de katkıda bulunur. Bu sebeple mantar veya mikrobik kaynaklı ishalin rehabilitasyonunda kişniş kullanılmalıdır. Hatta kişnişin yeşil yapraklarını atıştırmalık olarak dahi yiyebilirsiniz.

Ağız yaralarını iyileştirebilir

Eğer ağzınızın içinde yaralar varsa, bir ölçü kişnişten faydalanabilirsiniz. İyileştirici ve mikropları dezenfekte edici bir antiseptik olduğu için ağızdaki rahatsızlıkları rehabilitasyon edebilir. Ağzınızı serinleten özelliği sayesinde de ağız kokusuna karşı oldukça etkilidir.

Anemiye karşı savaşır

Bunun sebebi kişnişin yüksek ölçüde demir kapsamasıdır. Demir yetersizliği sürükleyen insanlar için harikulade bir nebattır. Harcamak için en iyi yollar; ham olarak salatalara, çaylara, dilimleyerek çorbalara, krema ve soslara eklemektir.

Sindirim problemlerine iyi gelir

Bu nebat iştahı çoğaldırabilir, bu sebeple iyileşmekte olan hastalara ve anoreksi hastalarına sıklıkla verilir. Bedenin daha fazla sindirim enzimi ve akışkanı salgılamasına dayanak eder, bu da muhtelif sindirim problemleri yaşayan insanlara iyi gelir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Kişniş yağı antioksidanlar istikametinden zengindir ve bedenin temizlemesine katkıda bulunur. Kişniş, içeriğindeki yüksek ölçüde C vitamini ve demir sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve sızıyı eksiltip gevşeme sağladığı için uçuk eşi rahatsızlıklara neden olan virüslere karşı da savaşır.

Göz gribine karşı savaşır

Kişniş harikulade bir dezenfektan olduğu için göz gribi gibi bir hayli bulaşıcı hastalığın rehabilitasyonunda kullanılabilir. Sarı nokta ve öteki göz rahatsızlıklarının da rehabilitasyonuna destekçi olur.

Küçük göz yaralanmalarını da rehabilitasyon edebilir. Bir kadeh kaynamış suyun içine bir avuç kişniş yaprağı ilave edin. Soğuduktan sonra bir parça pamuğu bu suya daldırıp gözlerinize sürün.

Şeker hastalığının tesirlerini eksiltir

Tip II diyabet hastalığı olanlar, bedenlerinin daha fazla insülin salgılamasını sağlayıp kanlarındaki şeker seviyesini eksiltmek için yemeklerine kişniş ekleyebilirler.

Bir kadının en iyi arkadaşıdır

Regl yarıyıllarındaki hormonal metamorfozları eksiltmek veya dengelemek için bu nebatın çayı hatasızdır. Zira, regl sancılarını eksilttiği gözlemlenmiştir.

Önemli uzuv ve beze işlevlerine katkıda bulunur

Kişniş, iç salgı bezlerine ek olarak; karaciğer, pankreas, akciğer ve mide işlevlerinin de sıhhatli biçimde devam etmesine destekçi olur.

Bir cevap yazın