Kökünden Yaprağına Kadar Her Tasaya Deva : Kırmızı Hoşun Ehemmiyetli 8 Verimi

Ham, haşlanmış ve fırınlanmış olarak yenebilir, veya bunalıp suyu içilebilir. Pancar, eforlu tıbbi özelliklere sahip olduğundan son derece sıhhatlidir ve çok rakamda rahatsızlık ve hastalığa iyi gelir.

Kırmızı pancar, içerisinde oldukça eforlu vitamin ve mineralleri barındıran bir sebzedir. Her ne biçimde harcanırsa harcansın özellikle yüksek bir antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı hem beden için oldukça sıhhatlidir hem de pek çok hastalığa karşı kalkan vazifeyi görmektedir.

Kırmızı pancar olarak adlandırılan pancar çeşidine kırmızı rengini veren pigmentler sayesinde sebzenin genel olarak kansere karşı oldukça tesirli bir yapısının olduğunu söylemek olasıdır. Özellikle A, B, C ve P vitaminleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kırmızı pancar pek çok hastalıkta gayret tesirli olmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesinde büyük bir ehemmiyete sahiptir.

Kırmızı Pancarın Sıhhate Faydaları

1-Kanser ile gayret oldukça tesirli bir yapıya sahiptir. Özellikle sebzeye yoğun olarak kırmız rengini veren pigmentlerin kanserli hücrelerin üremesini durdurmada ve hücrelerin yaradılışının önüne geçmede oldukça etkilidir.

2-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek muhtelif hastalıklara karşı daha eforlu olmasını sağlar. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi kış hastalıklarında hem hastalığın yaradılış sürecinde hastalığın daha kısa zamanda atlatılmasına destekçi olur hem de hastalığın yinelemesinin önüne geçer.

3-Bedende irin ve enfeksiyon yaradılışının önüne geçer.

4-Özellikle kırmızı pancar suyunun hiper tansiyon için oldukça bereketli olduğu öğrenilmektedir. Kırmızı pancar suyunun havuç suyu ile karıştırılarak harcanması neticesinde ise eritrositlerin rakamında çoğalış alana gelmektedir. Başka Bir Deyişle kansızlık ile de gayret eder ve bedeni zehirli maddelerden arındırır.

5- İlerleyen yaşla beyne giden kan akışı yavaşladığından öğrenişsel işlevler giderek eksiliyor. Beyin hücrelerinin kanlanmasındaki eksilme bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor.

Vücudumuzda nitrik oksit ölçüsündeki eksilme beyne giden kan akışını ve beyindeki hücresel irtibatı bozabildiğinden, bu gidişat kronikleşirse beyin zararı ve öğrenişsel işlevlerde bozulmaya neden oluyor. Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın bedende nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve öğrenişsel işlevlerin en ergonomik biçimde yürütülmesinde ehemmiyetli rol oynuyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar, potasyum açısından zengin besinlerin harcamanın ve sodyumu kesmenin, kalp hastalıkları ve inme tehlikesini % 21 düşürebileceğini gösteriyor.

7- Ayrıca ihtiyarlamayı yavaşlatır ve kan damarlarına gözetir. Pancar, antioksidan, selüloz ve sindirimi artıracak özel bir lif cinsi olan pektin açısından zengindir.

8- Bu sıhhatli sebze, yağlı karaciğer hastalığına karşı da korur. Pancar kan akışını süratlendirir, kolestrol seviyelerini kumpaslar ve karaciğer sıhhatini korur.

Dilerseniz pişirerek dilerseniz de ham olarak veya rendelenmiş biçimde yemeklerin yanında tüketebilirsiniz.

Kırmızı pancarı kimler harcamamalıdır?

136 gram gelen yumru bir kırmızı pancar 106 mg sodyum kapsıyor. Bu da fazla tüketiminin tehlikeli olabileceğini gösteriyor. Yeniden diyabet hastaları da 136 gramlık bir pancarda 9 gram şeker bulunduğu için fazla harcamamalıdır” diyor.

Diyabet hastalarının haftada 2-3 kere 1 yumru harcaması, hipertansiyon hastalarının da günde en fazla 1 su kadehi kadar suyunu içmesinin dozunda olduğunu belirtiyor.

Bu ehemmiyetli bilgileri daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın