Lenf Kanseri Olmamak İçin 7 Egzersiz

Şayet tüm gününüz masa başında bir bilgisayar ekranına bakarak geçiyorsa, baş, boyun, omuz ve sırt sızıları kaçınılmazdır. Tek düze bir yaşam stili adalelerinize büyük hasarlar verir.

Miskinlik, karıncalanma hatta ciddi sızılar yaşamınızın bir parçası haline gelebilir.

Sızılarınızı azıcık olsun hafifletmek için bir ekip egzersizleri sizinle paylaşmaya karar verdik. Bu egzersizleri kumpaslı uyguladıktan sonra hafiflemiş hissedeceksiniz.

Hatırlarsanız daha evvel de boyun ve sırt sızıları için bir içerik paylaşmıştık. Şayet dilerseniz o içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Boyun ve Omuzlar

Uzun vakit vasıta kullanmak, tüm gün bilgisayar karşısında çalışmak gibi devamlı aynı pozisyonda kaldığınız bir işiniz varsa netice olarak adale ve kemik sızılarınız ortaya çıkar. Geçen yıl İngiltere’de 30 milyon insan yalnızca bu sızılar nedeniyle en az bir gün işe gidemedi.

Adale ve kemik yapınızın kötü etkilenmesi neticeyi asap sıkışmaları ve damar daralmaları alana kazanç ve bu nedenle sızılar oluşur veya görme problemleri alana kazanç.

Bu tip vaziyetlerden sakınmanın yolu kumpaslı egzersizlerle mevcut bölgeleri rahatlatmaktır.

Boyun ve omuzları esnetmek. Kapı ağzında durun ve bir elinizle kapının kenarından yardım alarak öne doğru esneyin. Başınızı öteki omzunuza doğru eğin. Başlangıç pozisyonuna geri dönün ve 10 defa yineleyin ve öteki kolunuza geçin. Fazla zorlamayın, emel adaleleri hafifletmek ve dikkatli olduğunuzdan emin olun.

Sızı ve kasılmaları giderme. Duvarı arkanıza alın sırtınız duvara yaslı, ayaklarınız yerde değişmez kalsın. Omuzlarınızı hür vazgeçin ve kollarınızı yana açın. 10 defa kollarınızı yalnızca omuzlarınızı hareket ettirerek yukarıya kaldırın.

Bilekler

Devamlı aynı bölgeden baskıya maruz kalan bileklerde zaman içerisinde miskinlik, karıncalanma ve sızı alana kazanç. Şayet bu bulguları görmezden kazançsanız, karpal tünel sendromunu tutulabilirsiniz. Bileklerinizi hafifletmek için bu egzersizleri deneyin.

Ofisteyken. Lüzumunuz olan bir el yayı ve iki adet stres topu. Gün içinde boş süre buldukça topları ve yayı kullanmaya çaba edin. Yay eklemlerinizi kuvvetlendirecek, toplar ise stres seviyenizi düşürecektir.

Bilek ısıtma. Bileğinizi avcunuzun içine alın ve 10 defa yuvarlak hareketler ile ovuşturun. Aynı hareketi el değiştirerek yineleyin.

Parmak esnetme. İşaret parmaklarınızı birbirine kenetleyin be ters doğrultulara doğru çekin. Tüm parmaklar için tekerrür edin.

Bel ve Kalça

Bel ve kalça sızıları illa ihtiyarlıyor olduğunuzu göstermez. Şayet hareketsiz bir yaşantınız varsa sızılar sürüklemeniz gayet natüreldir. Ne yazık ki oldukça davacı olduğunuz selülitlerde aynı soğukkanlı yaşantı suratından oluşuyor. Kolay esneme hareketleriyle bu meselelerin önüne geçebiliriz.

Bir sandalyenin ucuna oturarak bir bacağınızı öne uzatın. Bedeninizi öndeki bacağınıza doğru eğin. Şayet ağrır veya kramp girerse fazla yapıyorsunuz demektir. 5 ila 10 arası tekerrürden sonra öteki bacağa geçin.

Sırt üstü yatın ve boynunuzun altına bir yastık yerleştirin. Sağ dizinizi bükün ve sol bileğinizi üzerine alın. Ellerinizle alt tarafta kalan bacağınızı anlayın ve kendinizi yukarıya doğru çekin. İki tekerrür yaptıktan sonra öteki bacağa geçin.

Sızılarınızı geçirmek için siz nasıl usuller kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın