Maca Kökünün Kadınlar İçin 7 Faydası

Maca kökü, hormonların ve duyguların dengelenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kemik sağlığı için de çok iyidir. Bunun sebebi vücuda sağladığı kalsiyum ile osteoporozla mücadelede etmesidir. Bu köke bir şans verin!

Maca (lepidium meyenii) merkezi Peru’daki And Dağlarından gelen süper bir besindir. Bu dağların deniz seviyesinden iki mil yüksek tepeleri vardır.

Bu, yüzyıllar boyunca, Güney Amerika’daki yerli halk tarafından yenmiştir. Bununla birlikte, son yıllarda, dünyanın diğer bölgelerine de yayılmıştır. Bunun nedeni sahip olduğu şaşırtıcı besleyici ve tıbbi değerleridir.

Maca kökü antioksidanların, minerallerin ve vitaminlerin doğal bir kaynağıdır.Bunlar da hayati vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Bu kök, enerji verici, anti-enflamatuvar ve endokrin sistem düzenleyici özellikleri sayesinde, hormonal ve metabolik hastalıkların tedavisinde çok yararlıdır.

Ayrıca, çoğu kişi bunu kadın sağlığı için “mucize bir gıda” olarak düşünmektedir.

Bu yazımızda size maca kökünün en şaşırtıcı faydalarından 7sini göstermek istiyoruz. Çok etkileneceksiniz.

1. Menopoz semptomlarını kontrol eder

Maca’daki fitokimyasal maddeler hormonal dengesizliklerin kontrolünde ilginç etkilere sahiptir. Bu, özellikle menopoz sırasında gerçekleşenler için geçerlidir.

İçerdiği vitaminler ve mineraller hormonal aktiviteyi dengeler. Başka bir deyişle, bu maddeler gece terlemesi ve sıcak basması gibi yaygın semptomları kontrol eder.

Aslında, merkezi sinir sistemimiz üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu, yaşla ilgili olarak gelişen bilişsel problemlerin azalmasını sağlar.

Bu maddeler aynı zamanda stres veya depresyon gibi duygusal sorunlara da yardımcı olur.

2. Cinsel performansı artırır

Maca’daki besinler cinsel problemleri olan kadınlar için çok yararlı olabilir.

Bu özellikle, sorunlar hormonal veya duygusal dengesizliklerin sonucu olduğunda geçerlidir.

Aktardan alabileceğiniz Maca kökü veya takviyeleri ile yapılan içecekler şunlara yardım eder:

  • Cinsel fonksiyon bozukluğunu kontrol eder.
  • Enerji seviyenizi artırır.
  • Libidonuzu yükseltir.

Her gün az miktarda tüketmek, cinsel ilişki sırasında memnuniyetinizi artırır. Sonuç olarak, stres hormonlarının üretimini de kontrol eder.

3. Ruh halinizi iyileştirir

Maca’da yağ asitleri ve temel aminoasitler vardır. Bunların duygusal dengeniz üzerinde ilginç bir etkisi vardır.

Bu maddeler kortizol üretimini kontrol eder. Bu strese neden olmanın yanı sıra, kilo almanıza sebep olan bir hormondur.

Bunun yerine, Maca’daki maddeler endorfin ve serotonin üretimini uyarır. Bu iki nörotransmiter mutluluk ve esenlik ile bağlantılıdır.

4. Beyin sağlığınızı korur

Maca’daki antioksidanlar ve temel yağ asitleri beyin hücrelerinin kalkanı olarak çalışırlar. Serbest radikallerin neden olduğu bozulma ile savaşmaya yardım etmektedirler.

Bu besinlerin de anti-enflamatuvar etkisi vardır. Uzun vadede, bilişsel dejenerasyon, hafıza kaybı ve nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltırlar.

Sağlıklı yağları, arterlerinizden kötü kolesterol (LDL) fazlalığını da temizler. Bu, beyninize en çok miktarda oksijeni almak için önemlidir. Ayrıca felç riskini de azaltır.

5. Doğurganlığı artırır

Kadınlarda doğurganlık sorunları giderek daha da yaygınlaşmaktadır.

Buna yardımcı olacak tedaviler ise çok masraflıdır. Ek olarak da, neredeyse her zaman kadınların sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurmaktadırlar.

Fakat, doğal yöntemler doğurganlığı önemli ölçüde artırabilir. Bu doğal yöntemler, Maca kökü gibi besin takviyeleri yemeyi içermektedir.

Bu, yalnızca hipofiz bezinin hormonlarının üretimini artırması durumunda işe yarar.

6. Kemik yoğunluğunu artırır

Kemik yoğunluğuna dikkat etmek menopoza erişen kadınlar için bir gerekliliktir.

Östrojen miktarının düşmesi, kalsiyum eksikliğini daha da zor bir durum haline getirmektedir. Bu sebepten de osteoporoz riski artar.

Maca kökü gibi gıdalar bu tip problemleri kontrol etmek için faydalıdır. Bunun sebebi, ciddi miktarlarda kalsiyum ve diğer temel mineralleri sağlamasıdır.Hepsi de kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Hormonlarınızı düzenleme kapasitesi sayesinde, bu durumları riske eden dengesizlikler ile de savaşır.

7. Enerji seviyenizi yükseltir

Maca’daki temel besinler mental ve fiziksel performansınızı artırmak için vücudunuza daha çok enerji verir. Buna ek olarak, bu besinler sağlıklı yağ asitlerini ve proteinleri de içermektedir.

Atletik bir takviye olarak önerilmektedir. Bunun sebebi besin kaybına ters olarak çalışmasıdır ve sonuç olarak da fiziksel durumunuzu iyileştirir.

Sizin de gördüğünüz gibi, Maca kökü harika bir besindir. Beslenmenize dahil etmeye değer, aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Haydi içeceklerinize, smoothielerinize veya çorbalarınıza eklemeye başlayın!

Bir Cevap Yazın