Meğerse bir avucu nelere kadirmiş

Yaz mevsiminde tezgahları süsleyen ve görüntüsüyle insanları cezbeden karadut, antioksidan özelliğiyle ihtiyarlamayı geciktiriyor.

Özellikle haziran ayında pazarlarda bulunan ve çocuklar tarafından bir araya gelerek satılan dut, şifa kaynağı olmasının yanı sıra cildin taze ve diri kalmasını da sağlıyor. Uzmanlar, bir hayli sıhhat meselesine şifa özelliği sebebiyle bolca dut harcanmasını öneri ediyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor Diyetisyen Saliha Çorumlu, karadutun vitamin ve mineral kıymetinin yüksek olduğunu belirterek, bağışıklık sistemini

güçlendirdiğini söyledi. Dutun anemiye, ağız ve diş sıhhati meseleleri ile canlı saçlar için de çok bereketli bir meyve olduğunu belirten Çorumlu, şöyle konuştu:

İhtiyarlamayı geciktirir

“Dut, ağız yaralarına, anemiye iyi kazanç. Kalbi gözetir, bedene güç verir. Bitkinlik hissinin eksilmesine dayanakçı olur. Ağız ve bademcik cerahati, diş eti hastalıklarına ve öksürüğe karşı verimlidir. Mide ve bağırsakların çalışmasına dayanakçı olur. En ehemmiyetlisi de ihtiyarlamayı geciktirerek cildin daha taze ve diri kalmasını sağlıyor.”

Bir cevap yazın