Mezun Öğrencilerden Hasta Çocuğa Büyük Yardım!

Bulgaristan’ın Madan kasabasındaki Otets Paisiy Okulunun mezun öğrencileri yeni ve pahalı elbiseler almak yerine mezuniyet törenine tişörtlerle gittiler. Pahalı ve lüks elbiseler için verecekleri paraları kendi arlarında toplayıp hasta olan bir çocuğa vererek tedavisine yardımcı oldular ve küçük çocuğa umut ışığı oldular.

Mezun öğrenciler ilk başta topladıkları paraları kimsesizler yurdunu bağışlamayı düşünmüşler, ancak daha sonra Madan da hasta bir çocuğun tedavisi için acil paraya ihtiyacı olduğunu öğrenmişler ve ona vermişler. Hasta çocuğun daha önce ameliyat olduğu fakat daha sonra tekrar hastalanması sebebiyle pahalı olan bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Madan kasabası Otets Paisiy Okulu öğrencileri aralarında topladıkları yaklaşık 2 bin levayı ( yaklaşık bin 200 dolar) hasta çocuğa verdiler.

Mezun öğrencilerden Selvie Sadıkova, arkadaşlarıyla hep birlikte bu kararı aldıklarını ve bu şekilde mezuniyet kutlamalarını daha anlamlı kıldıklarını söyledi. Selvie Sadıkova “ Bu bizim olgunluğa ilk adımımız ve artık olgun birer insan olduğumuz bir dönem. Bu davranışımızla hem kendimize hem de ebeveynlerimize artık olgun olduğumuzu ve değerlerimizin de farkında olduğumuzu göstermek istedik.” dedi.

Selvie Sadıkova, lüks elbiselerin ve şöhretin bu dünyada hiçbir öneminin olmadığını, asıl faydalı olanın iyilik ve atalarımızdan miras kalan insanlığın olduğunu belirtti.

Mezun olan bir başka öğrenci olan Vesiha Karasulieva, sadece birkaç saat giyilmesi için bir elbiseye çok para vermenin anlamsız olduğunu belirtti. Vesiha Karasulieva, “ Belki de etrafımızda bazı yardıma muhtaç insanların olmasının etkisi oldu. Belki şaşıracaksınız ama bu fikre hiçbir arkadaşımız karşı çıkmadı. Bizler iki sınıf toplamda 38 öğrenciyiz ve hepimiz farklı karakterlerdeyiz, fakat hiçbir kimse karşı çıkmadı. Büyük kalpli, iyi insanlar olarak bir araya gelmişiz ve bu paraların işine yarayacak birine verilmesi en iyisi olacaktır.” dedi.

Mezun öğrencilerin sınıf öğretmeni ve İngilizce öğretmeni olan Bistra Çolakova yaptığı açıklamada öğrencileriyle gururlandığını belirtti. Bistra Çolakova, “ Bu sınıfı birlikte, iyi ve büyük kalpli insan yapan en büyük etmen aldıkları değer eğitimidir.” dedi. Geri kalan hayatlarında öğrencilerine başarı dileyen Bistra Çolakova onların çok iyi insanlar olduğu ve hayallerine ulaşmalarını dilediğini belirtti.

Bistra Çolakova hep birlikte lüks ve pahalı elbiselerle mezuniyet bolasuna gitmek yerine tişörtlerle gitmeyi kararlaştırdıkları ve bu nedenle kasıtlı olarak tişörtlerini sadece siya ya da beyaz giydiklerini söyledi. Buna ek olarak, “ Her kötülükten sonra iyilik gelir ve bu yüzden beyaz tişörtler daha fazla sayıdadır.” dedi.

Öğrencilerinden ayrılmak zorunda kalan İngilizce öğretmeni gözyaşlarını tutamıyor ve tek umudu bu ayrılığın geçici olması.

Fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın