Mutfağınızı Parlatacak Paklik Teklifleri

Arınması en uzun süren yer mutfağınız değil mi? Fayans araları, ocak, fırın derken gününüzün yarısı mutfak arınmakla geçiyor. İtinasız yaparsanız da sonradan canınızı sıkıyor ama artık bu işler daha süratli hale getirmenin usulleri var ve her birini size anlatıyoruz.

Evinizi daha basit arınmanıza dayanak edecek15 parlak fikir hakkında daha evvel bir içerik hazırlamıştık. O içeriğimize de zamanınız varsa bakmanızı öneririz.

Bilge Cafe mutfağınızı arınmayı süratlendirecek ve bir o kadar da basitleştirecek usulleri sizler için derledi. Sonuna kadar okumayı bakımsızlık etmeyin ve hoşlandıklarınızla paylaşmayı unutmayın.

Havalandırma kapaklarını arınmak için cetvel kullanın.

Havalandırma kapakları sıklıkla tozlanır ve ne yaparsak yapalım arınılmazlar. En tesirli usuller arasında elektrik süpürgesinin ayarını sona getirmek veya saç kurutma aygıtıyla bir biçimde tozdan kurtulmak var ancak daha tesirli bir usul daha var.

Tozun çoğunu süpürge dayanağıyla aldıktan sonra ıslak bir bezi bir cetvele sararak tozlu yüzeyde dolaştırırsanız tam tozu toplayacaktır.

Bardakları içki ile temizleyin.

Bardaklarda kalan su kirleri oldukça rahatsız edici bir görüntü oluştururlar. Bu kirlerden kurtulmanın en basit yolu su ve etil içki karışımı kullanmak! Tüm bardaklarınız kirlerinden temizleyecek ve pırıl pırıl olacaklardır.

Buzdolabına kağıt havlu serin.

Dolaptaki her şeyi boşaltıp dolabı silip tekerrür her şeyi geri yerleştirmek oldukça zaman alır. Şayet sızdıran şişelerin ve tencerelerin altına kağıt havlu koyarak dolaba atarsanız arınma sıklığını da eksiltmiş olursunuz. Fazla nemi emen kağıt havluyu arada bir değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Fırında su kaynatın.

Buharlaşan su fırındaki inatçı kirleri yumuşatacak ve daha rahat arınılacaktır. Suyu kaynamaya vazgeçin ve kaptaki su tükenmeden kapatın ve ıslak bir bezle fırını silin. Tüm kirler uğraştırmadan çıkacaktır.

Yağdan kurtulmak için un kullanın.

Özellikle daha önceki yağ kirleri insanı çileden çıkartabiliyor. Çok fazla ovmak ocağa hasar verebilir ve bu nedenle insan daha da bir huzursuz hale geliyor.

Ovmaktan daha basit bir yol var desek nasıl olur? Tek yapmanız gereken, kirlerin üzerine un serpmek ve tam yağı sürüklemesini beklemek. Kir oldukça küçülecek ve basitlikle arınılacaktır.

Koku probleminden etkin karbon kullanarak kurtulun.

Mutfakta oluşan kötü kokunun kaynağını bulmak bazen bütün bir eziyet halini alır. Tüm rafları açar hakimiyet edersiniz ancak rastgele gözle görülür bir kaynağı olmaması yüksek olasılıktır. Tek yapmanız gereken etkin karbon tabletlerini en şüphelendiğiniz yerlere koymak. Tüm kötü kokuyu emecek ve mutfağınız kokudan arınmış olacaktır.

Bitkileriniz için mayonez kullanın.

Mutfakta veya konutunuzun değişik köşelerinde suni çiçekler bulundurmayı beğeniyorsanız, daha canlı gözükmeleri için bir teklifte bulunmak istedik. Misalin üzerlerindeki tozu arındıktan sonra mayonez ve su karışımı ile yıkayıp durulayarak sanki asıl çiçeklermiş gibi parlamalarını sağlayabilirsiniz.

Tek kalmış çorap için şahane bir vazifemiz var.

Sizde çamaşır cihazının arada bir çorabın tekini yediğinden şüpheleniyorsanız ve çekmecenizde birkaç tane tek çorap kaldıysa, onları daha yararlı bir iş için kullanmaya ne dersiniz? Şayet çorap yeterince kalınsa, paspasınıza ekstra bir bez olarak kullanabilirsiniz.

Özellikle yerleri sildikten sonra ortalığı kurulamak için oldukça iyi iş görecektir.

Oda kokusu olarak kahve kullanın.

Evi hoşça arındıktan sonra veya ağır kokan yemekler pişirdikten sonra civarın kokusunu değiştirmek için size şahane bir önerimiz var. Minik bir kaseye kahve çekirdekleri koyun ve bütün ortalarında bir mum yakın. Çok kısa bir zaman içinde odanız buram buram kahve aromasıyla dolacaktır.

Patates, yağ ve tuz ile ızgara arınmaya ne dersiniz?

Riskli kimyeviler kullanmadan ızgaradaki yağ ve lekeyi çıkarmanın gizemini anlatıyoruz. Izgarayla işiniz bittikten sonra üzerine yağ dökün ve tuz serpin. Ardından  on dakika kadar bekleyin ve ızgarayı yarım patates ile ovun. Tüm kirler basitçe çıkacaktır.

Sevsek de hoşlanmasak da konutumuzu arınmak zorundayız ve kimse bunu basitleştiremeyeceğimizi söylemedi. Hangi usulleri hoşlandınız? Uyguladıklarınız ve değişik bildiğiniz usulleri kesinlikle yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın