Muz Kabuğunu 10 Dakika Kaynatıp Yiyin

Muz özellikle ara öğünlerde tok yakalaması açısından oldukça fazla harcanan ve besleyici bir meyvedir. Üstelik bu meyvenin kabukları da oldukça yararlı… Dr. Ender Saraç muz kabuğunun süratli kilo vermeye dayanakçı olduğunu belirtti ve muz kabuğuyla yapılan tanımları paylaştı.

Muz Kabuğunu 10 Dakika Kaynatıp Yiyin

Muz çocukların ve bebeklerin aşırısıyla harcadığı meyveler arasında yer alır. Üstelik erişkinlerde tok yakalaması açısından ara öğünlerde muz harcarlar. Muzun kendisi olduğu kadar kabuğu da oldukça yararlıdır. Muzun kabuğunda kendi meyvesinden daha fazla lif ve potasyum bulunmaktadır. Dr Ender Saraç, muz kabuğun aynı zamanda zayıflatmakla kalmadığını, mutluluk hormonu salgılanmasına dayanakçı olarak, perhizde ki yaşanan o psikolojik bozukluğun önüne geçtiğini belirtiyor.

İşte Dr. Ender Saraç’ın muz kabuğuyla yapılan zayıflamaya dayanakçı karışım tanımları…

Tanım 1:

Muzu kabuklarıyla birlikte 10 dk süresince kaynatın. Süzün ve suyun içerisine bal ve tarçın katarak her gece yatmadan evvel harcayın. Yağların süratli bir biçimde yakılmasına dayanakçı olacaktır.

Tanım 2

Yeşil muzu 15 dk süresince kaynatın. Aç karnına suyunu ve meyvesini harcayın. Bu karışımları kumpaslı olarak uygulamak tok kalmanızı sağlayarak kısa vakitte kilo vermenizi sağlayacaktır.

“Muz Kabuğunu 10 Dakika Kaynatıp Yiyin” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın