Neden Konutunuzun Her Köşesine Tuz Dökmelisiniz?

İnansanız da inanmasanız da, insanlar suratlarca yıldır tuzu paklikte kullanıyor.

Bir Hayli insan evindeki bir çok eşyayı dezenfekte etme ve arınmada bu tesirli malzemeyi içinde zehirli bir bileşen barındırmadığı için seçim ediyor..

Bir öbür ehemmiyetli neden de tuzun ucuz maliyetlere satın alınabilmesidir. Paklik mahsullerinin pahalı olmasının yanı sıra, marketlerde bulunan bir hayli mahsulün içeriğinde ciddi sıhhat meselelerine neden olabilecek hasarlı kimyeviler var.

Evinizde tuz kullanmanız için çok değişik nedenler var! İşte Tuzun Kullanım Alanları

• Tuz, karıncaların dağılmasını engeller
Eğer pencerelerinizde, kapılarınızda ve gıdaların bulunduğu dolaplarda karıncalar varsa ve onları yok etmek istiyorsanız, yalnızca karıncaları gördüğünüz alana bir tutam tuz vazgeçin. Bu ayrıca rutubeti eksiltir ve evinizi ıslatır.

• Tuz ayrıca bakır, gümüş ve pirinçle kaplı alanlarda natürel cilalayıcı işlevi görür
Bu tip eşyalar zamanla renklerini kaybedebilir. Bu problemlerin önüne için tuz ve elma sirkesiyle bir karışım yaparak geçebilirsiniz. Eşyaları, yüzeyleri parlayana kadar bu karışımla silin. Ayrıca lekeli ve kirli yüzeyleri de bu natürel karışımla arınabilirsiniz.

• Ayrıca musluk başlıklarını da yine parlatır
Yeterli ölçüde tuz ve sıcak suyu karıştırın, tamamen karıştıktan sonra mutfak ya da banyo musluğunuzda kullanın. Tuz ayrıca tıkanıklığa ve kötü kokulara neden olan birikintiyi çözecektir.

• Taşıtınızın ya da konutunuzun pencerelerine natürel bir paklik mahsulü: Tuz
3.80 lt sıcak su ve en az iki yemek kaşığı suyu birleştirin. Tamamen eriyene dek karıştırın ve sonra sırçalarınızdaki inatçı kirleri paklerken kullanın. En iyi tarafı da, kullandıktan sonra dahi tesirini uzun vakit göstermesi!

• Cildinizi genç gösterecektir
Tuzu isteğinize göre ya lavanta yağıyla, ya da zeytinyağıyla karıştırın. Karışımı bedeninizde kullanın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Süratli netice elde edeceksiniz ve de cildiniz genç ve gerçekten sıhhatli görünecek.

• Diş sızısına bir rehabilitasyon olarak
Dişinizde sızı ya da ağız yarası şikâyetiniz varsa tuzu tesirli bir rehabilitasyon usulü olacak biçimde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sıcak su ve tuzu karıştırmak ve birkaç dakika çözünmesini beklemek. Sonra ağzınızı bu karışımla çalkalayın. Bu natürel reçete size kısa zamanda çok iyi neticeler verecektir.

• Diş beyazlatmak ve ağız bakım sağlığı
Eşit miktarda kabartma tozu ve tuzu daha beyaz dişler ve ağız içi bakımı yapmak için karıştırın. Bu karışımı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Dişlerinize natürel bir parlaklık verecektir.

• Giysi devirirken daha iyi neticeler
Kıyafetlerinizin sürüklemesini önlemek için, bir ölçü tuzu çamaşır aygıtınıza giysilerinizle beraber ilave edin. Giysilerinizi güneşte kurutursanız yararını göreceksiniz.

• Halı ve perdelerinizin rengini geri getirin
Halı ve kilimlerinizin renklerini geri getirmek istiyorsanız, bu tuzlu solüsyonu kullanın. Bu solüsyonla halılarınız tıpkı yeni gibi görünecek. Yalnızca bir kere yıkamayla dahi netice almaya başlayacaksınız. Bir bez parçasını konsantre edilmiş tuzlu suya daldırın, birkaç dakika bekledikten sonra bezi alıp halınızı, perdenizi ya da kiliminizi ovarak arının. Bir Hayli insan bu usulü sürekli kullanıyor.

Bununla beraber bir hayli insan da bu usulün, markette satılan deterjanların dahi çıkartamadığı kirleri dahi çıkarttığını söylüyor.

 

Bir cevap yazın