Nohut suyunun şaşırtan faydaları

Nohut bir baklagil olarak zaten başlı başına faydalı. Fakat nohudun suyunun faydasının olacağı hiç aklınıza gelir miydi? Bunları öğrendikten sonra nohut suyunu bırakın dökmeyi bir damlasını bile ziyan etmeyeceksiniz.

Nohudun kendisi cilde, kalbe, uykusuzluğa ve birçok rahatsızlığa oldukça iyi geliyor. Kendi başına bu kadar faydalı olan bir besin kaynağının sizce de suyunun da faydalı olması gayet normal değil mi?

Kaynattıktan sonra veya bir gece suda beklettiğiniz nohudun suyunu çeşitli sebeplerden dolayı yemeklere eklemiyor olabilirsiniz. Ancak nohut suyunu bundan sonra atmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü nohut suyu sağlığınız açısından oldukça faydalı.

Nohut Suyunun Faydaları

Cinsel gücü arttırır. Özellikle erkeklerde sperm sayısının artmasına yardımcı olur.

Nohut suyunun hızlı bir şekilde yara iyileştirici ve hücre yenileyici özelliği vardır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan koruyucu etkisi vardır.

Romatizmal ağrılara iyi gelir. Bel ve kas ağrılarında tedavi edici özelliği vardır.

Ağız içinde oluşan yaralara gargara yapıldığında oldukça iyi geldiği söylenmektedir.

Aç karnına içilen nohut suyunun bağırsakları aynı zamanda da bağırsak içinde yer alan kurtçukları temizlediği bilinmektedir.

Cilt hücrelerini yeniler cildin gençleşmesini sağlar.

Faydalı bilgilerden sevdiklerinizinde yararlanmasını, onlarında şifa bulmasını istiyorsanız beğenip paylaşmayı ihmal etmeyin.

“Nohut suyunun şaşırtan faydaları” üzerine 8 yorum.

  1. Nohutun faydası çok.Süte konup maya yapılabiliyor.Maya B vitaminidir ve barsaklardaki faunayı besler.Turşulara da nohut konur. İlla ki kaynak aramaya gerek yok…

   1. Nasıl yani baya normal sıcak süte nohut suyu konuluca sonra mayalanıyor derken yoğurt gibimi oluyor ne oluyor ben ilk defa duyuyorum.

    1. Nohut suyu değil. 1 bardak süte maya niyetine 15-20 adet nohut koyun. Normal şekilde mayalayın. Elde edeceğiniz ürün henüz yoğurt değildir. Bu ürünle tekrar bir bardak süt mayalayın. Bu işlemi 4-5 kez tekrarlarsanız yoğurt elde edersiniz

     1. Nohut lu ekmek ne güzel oluyordu eskiden şimdi nerde annem öldü herşey öldü nohut u yararsın su ile mayalarsın sonra ekmek yaparsın

Bir cevap yazın