Öksürük, soluk darlığıyla başlıyor akciğerlere…

Üstelik yalnızca bahar ayları değil mevsim geçişlerinde de tesirini gösteren hastalıklar çoğu defa birbiriyle karıştırılabildiğinden rehabilitasyonunda da gecikme yaşanabiliyor ya da afaki yere antibiyotik kullanarak bedene fayda yerine hasar verilebiliyor!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, bahar alerjisinin rehabilitasyon edilmediğinde yakınmaların daha kronik hale gelebileceğini ve astıma neden olabileceğini belirterek, alerji ve soğuk algınlığının ortak bulguları arasındaki ince farkları ve alınabilecek ihtiyatları anlattı, önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

Çiçeklerin açtığı, tabiatın canlanıp yeni elbiselerini giydiği, kuş cıvıltılarının insana huzur verdiği, sarih havada süre geçirme isteğinin çoğaldığı bahar mevsimi, bir yandan da hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Havaların bir ısınıp bir soğuması, güneşin suratını gösterdiği bir anda bahar yağmurlarının bastırması soğuk algınlığına neden olabilirken, alerjik bünyeli bireylerde meseleler daha da artıyor.

Baharın hoşluğunu yaşayanların aksine atopik denilen, alerjiye duyarlı bünyeye sahip bireylerde nebatlardan havaya karışan polenlere maruz kalmak birtakım alerjik tepkinlere neden olduğundan yaşamı kabusa çevirebiliyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran mera- çimen polenleri, hububat, ağaç ve yabani otlar gibi etmenlerin bahar alerjisine neden olabildiğini belirterek; bahar alerjisinin burun akıntısı ve kaşıntısı, göz yaşarması ve kaşınması, gözlerde kızarıklık, sık gelen ve sabahları daha çok olan hapşırık hücumları, öksürük ve soluk darlığı gibi şikayetlere yol açtığını, bu bulguları hep aynı mevsimde yaşayan bireylerin hastalıklarını basitçe kavrayabileceklerini söylüyor.

ASTIMA ÇEVİREBİLİYOR!

Bahar alerjisinin soğuk algınlığı ile karıştırılabildiğini, ortak bazı bulgular sebebiyle alerji rehabilitasyonunda gecikme yaşanabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Reha Baran öksürük, aksırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi meselelerin iki haftadan fazla devam etmesi vaziyetinde kesinlikle bahar alerjisinden şüphelenilmesi ve alerji uzmanına müracaat etilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bahar alerjisinin rehabilitasyon edilmediğinde yakınmaların daha kronik hale gelebileceğini ve astıma neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Reha Baran, “Bahar alerjisi rehabilitasyon edilse de edilmese de, bu bireylerde astım olma tehlikeyi her zaman var.

Çünkü soluk yolu burundan başlayan ve akciğere kadar giden bir yol. Alerjik tepkin tüm bu yolu etkilediği için bireylerin yüzde 50’den aşırısında astım görülebiliyor.

Ancak illa ki bir astım krizinden bahsetmiyoruz; öksürük hücumları, önlemeyen öksürükler, zaman zaman biçiminde de olabiliyor.

Hem astımı hem alerjik riniti olan hastalarda alerjik rinit rehabilitasyon edildiğinde astım da geçebiliyor.

Yine temkin alınmazsa, bitkinlik, iştahsızlık, asaplılık, baş sızısı, sinüzit ve orta kulak cerahati büyüyebilir” diyor.

ORTAK BULGULARI VAR

Pek çok şahıs bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde nezle veya grip olduğunu varsayıyor hatta afaki antibiyotik dahi kullanabiliyor.

Oysa antibiyotik değil rehabilitasyon etmek, aksine antibiyotiğe karşı bedenin mukavemet kazanmasına yol açtığından bedene hasar veriyor.

Bahar alerjisi soğuk algınlığının bazı ortak noktalarına dikkat sürükleyen Prof. Dr. Reha Baran “Gözlerde yanma, burun içinde ve boğazda kaşıntı, aksırma, burunda tıkanıklık ile akıntı gibi ortak bulgular var.

Ancak ayırt etmek çok kolay.

Şahıs zati bu bulguları ilk kez yaşamadığından senelerce aynı yarıyıllarda deneyim etmiştir.

Kesinlikle genetik bir alt yapısı vardır.

Bulgular bir hafta içinde eksilip kayboluyorsa bunun soğuk algınlığı olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bahar ayları süresince devam ediyorsa alerjiden şüphelenmek gerekiyor” diyor.

“AŞI REHABİLİTASYONU ÖNERMİYORUZ!

Bahar alerjisine karşı aşı rehabilitasyonu önermediklerini belirten Prof. Dr. Reha Baran “Polen alerjisinde alerjenler genelde birden fazla olduğu için aşı rehabilitasyonu önermiyoruz”

derken, ananesel rehabilitasyonlardan fayda görmeyen hastalarda ve tek bir alerjene karşı alerji saptanmışsa, sağlık kurumu şartlarında olmak kaydıyla aşı yapılabileceğini söylüyor.

BU TEKLİFLERLE KORUNABİLİRSİNİZ

Sabah saatlerinde özellikle rüzgarlı havalarda polenlerin çok fazla olması sebebiyle gerekli değilseniz dışarı çıkmayın.

Dışarı çıkmanız gerekiyorsa maske, gözlük, şapka takmanız faydalı.

Yine polenlerden korunmak için ağız, göz ve burun kenarlarına vazelin sürün.

Eve geldiğinizde duş alarak saçlarınızdaki ve bedeninizdeki polenleri uzaklaştırın.

Gerek evde gerekse vasıtanızda pencere açmak yerine polen filtreli klima kullanın.

Klimalarınızın filtresini kumpaslı aralıklarla değiştirmeye itina gösterin.

Alerjik olmayan yastık, çarşaf, nevresim kullanın.

Bir cevap yazın