Ölü Deriyi Yok Eden Peeling

Yaz mevsimini çoğumuz seviyor olsakta güneş,deniz, havuz ve sık sık alınan duşlar neticeninde cildimiz, bacaklarımız ve hem de dudaklarımız dahi bu vaziyete reaksiyon göstererek kurumuş, nemini kaybetmiş ve bakımsız görünebilir. Sıhhatle parlayan ve pürüzsüz görünen bir ciltle alakalı bilmemiz şart olan en ehemmiyetli nokta düzenli yapılan peelingler, başka bir deyişle cildimizi ölü ciltlerden arındırmak ve nemlendirmektir. Bugün sizlerle yapımı oldukça kolay olan ve bilhassa kahve tutkunlarının çok seveceğine emin olduğum bir peeling tarifi paylaşacağım.

Hazırlayacağımız peeling için ihtiyaç duyulan olan malzemeler çoğumuzun evinde bulunan yoksa dahi kolaylıkla erişebileceğiniz ve uygun ücretli malzemelerden oluşuyor. Kullanacağımız ürünler tamamiyle natürel olacağı için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İhtiyaç duyulan malzemeler;

-Türk kahvesi

-Esmer şeker

-Beyaz şeker

-Zeytinyağı

-Sevdiğiniz aromatik birkaç aromatik yağ ilave ederek peelinginizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. (Rahatlık hissi için portakal yağı, güzel kokması için vanilya yağı, daha fazla nemlendirme için badem yağı gibi)

Yapılışına gelecek olursak, peelinginizi isterseniz tek kullanımlık isterseniz daha fazla ürün kullanarak birkaç kullanımlık hazırlayabilirsiniz. Ben bir defada hazırlayıp birkaç defa kullanmak istediğim için ölçüleri buna göre vereceğim. Bir kavanozun içine türk kahvesinden iki yemek kaşığı, esmer şeker ve beyaz şekerden birer yemek kaşığı, diğer yağlardan ise birer tatlı kaşığı koyarak karışımınızı ele geçirebilirsiniz. Yaptıktan sonra kıvamı çok katı olduysa dilediğiniz bir yağdan, çok sıvı olduysa biraz daha kahve ilave edebilirsiniz. Ölçülerin yarısını koyarak tek kullanımlık peeling elde eldebilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı duşta kese veya fırça yardımıyla tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz, haftada 1 sefer yapmanız yeterli olacaktır. Düzenli kullanım neticeninde cildinizdeki değişimi farkedeceksiniz.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur,

Bir Cevap Yazın