Oluşan Makûs Kokuları Gidermenin Natürel Yolları

Karbonat öyle bir madde ki ne sıhhate faydaları saymakla biter ne de hayata dair kullanım alanlarına…

Bazen kendisi çok tesirli bir ilaç bazen çok tesirli bir deterjan : Bazen fantastik tesirli bir oda spreyi, bazen en tesirli bir kozmetik mahsulü…

1- Buz dolabında oluşan kokuları gidermek için: 1 kase karbonatı buzdolabının bir köşesine koyun 4-5 gün geçince karıştırın ayrıca sebzeleri ve meyveleri gözetici tesiri vardır.

2- Sigara kokusunu önlemede: Karbonat ve sirkeyi karıştırıp odanın bir köşesine koyun odadaki kokuları yok edecektir.

3- Halı da ki kokuları gidermek için: 1-2 avuç karbonatı halının her tarafına serpin ve 1-2 saat bekletin sonrasında elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

4 – Diş pakliğinde ve diş parlatmada: 2 günde 1 karbonatla yavaş bir şekilde dişlerinizi fırçalayın 2 damla çilek suyu da ilave edebilirsiniz

5 – Saç pakliğinde: Jöle veya sprey kullanımı sonrası saçı arınmak için orta boy bir şampuanın içerisine 1 çay kaşığı karbonat karıştırarak saçınızı yıkayın

6 – Bademcik iltahabında: 1/2 çay kadehi suya 1 çay kaşığı karbonat ilave edip gargara yapın

7 – Parlak ve canlı bir cilt için: Surat temizletme kreminin içerisine 1/2 çay kaşığı karbonat karıştırıp cildinize 2-3 dakika usulca masaj yaparak uygulayın

8 – Yağ lekelerinde: Lekenin üzerine karbonat dökün ve biraz ıslatın. Bir iki saat beklettikten sonra döktüğünüz bölgeyi silin.

9 – Lavabo açmak için: 1 su kadehi karbonatı lavabonuza dökün ve üzerine bir kadeh sirke dökün ardından 2 litre kaynamış su ilave edip lavaboyu boşaltın

10 – Lavabo arınmada: Lavabonuza karbonatı döküp limonla ovun, parlatıcı tesiri de vardır.

11 – Tırnak bakımında: 1 kase ılık su içerisine 1 çay kaçığı karbonat ilave edin ve ellerinizi 15 dakika suda bekletin, tırnak dipleriniz yumuşacık olacaktır.

12 – Çamaşır makinasında: Deterjan miktarını yarı yarıya azaltarak karbonat ilave edip tamamlayın daha sağlıklı bir şekilde çamaşırlarınız arınılacaktır.

13 – Ter kokusu için: Banyo sonrasında yarım çay kaşığı karbonatı koltuk altınıza sürün ve ovalayın koltuk altınız ter kokmayacaktır.

14 – Rutubet ve küf kokusu için: Dolabınızın bir köşesine ağzı sarih bir kapta karbonat koyun naftalin sevmeyenler için iyi bir koku gidericidir.

15 – Kettle ve termos pakliğinde: 2 kaşık karbonatı içerisine atınız üzerine kaynamış su ilave ediniz 1-2 saat bekletiniz ve yıkayınız pırıl pırıl olacaktır.

Bu önemli bilgi ve usullerden daha fazla insanın faydalanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın