Organınızdaki Sorunu Yüzünüzden Anlayacağınız 6 İşaret

Çinli doktorlar yüzümüzü “sağlığın penceresi” olarak nitelendiriyorlar. Vücudumuz, organlarımızdaki herhangi bir arızayı cildimize yansıtıyor.

Drsağlık, cildimizdeki hangi durumların, hangi organlarımızı nasıl etkilediğini sizler için araştırdı.

Alın ve kaşlar

Alnınızdaki veya kaşların üzerindeki döküntüler muhtemelen bazı gastrointestinal (mide-bağırsak) sorunlarını gösterir. Kaşlar arasındaki boşluk (3. göz dediğimiz) karaciğerin durumunu gösterir.

  • Yiyeceklerinizden yağlı ve kızartılmış gıdaları ortadan kaldırarak ve alkol tüketiminizi önemli ölçüde azaltarak durumu düzeltmeye çalışın.

Burun

Burun sivilceleri, kardiyovasküler (Dolaşım sistemi) sistem konularında ipucu veriyor, bunun ana nedeni ise strestir.

  • Aktif bir yaşam tarzı sağlamaya, daha sık rahatlamaya ve uyku programınızı takip etmeye çalışın.

Kulaklar

Çinli doktorlara göre, kulak derileri böbreklerin ve idrar sisteminin işleyişiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

  • Kulaklarınızda eğer sivilce çıkıyorsa öncelikle tuz ve kahve tüketiminizi azaltmanız ve daha fazla su içmeye başlamanız gerekir.

Yanaklar ve elmacık kemikleri

Çene kemikleri ve yanakların üst kısmı ciğerlerimizin ve bronşlarımızın çalışmalarını yansıtmaktadır. Burada görülen sivilceler solunum sistemi ile ilgili problemleri gösterebilir. Alerjiler de bunun bir nedeni olabilir.

Ancak yanağın altındaki yanıklar diş problemlerini gösterebilir.

  • Solunum sisteminize dikkat edin. Her şeyden önce, daha fazla yürüyün ve temiz hava alın, sigarayı bırakın ve her türlü sigara içilen alndan kaçının.
  • Ağız hijyeninize özellikle dikkat edin. Daha az tatlı yemeye özen gösterin ve gazlı içecekleri bırakın.

Dudaklar

Ağız çevresindeki dermatolojik sorunlar, hazımsızlık ve bağırsak spazmıyla sonuçlanan sindirim sorunlarını bize bir sinyal verebilir.

  • Fast food’i tamamen hayatınızdan çıkarın. Diyetinize meyve ve sebzeler gibi olabildiğince lif açısından zengin gıdalar ekleyin.

Çene

Bu bölgedeki kızarıklıklar genellikle üreme sistemine dikkat çekmektedir. Bunun bir diğer nedeni de hormonal denge sorunları ve adet döngüsünün belirli bir safhası olabilir.

  • Çenenizde bir defaya mahsus sivilce görülürse endişelenmek için bir neden yok. Sadece losyon veya çinko merhem ile kurutun. Bununla haricinde çenenizin üzerinde kalıcı bir döküntü görüyorsanız, Size bir doktora gitmeniz gerektiğini söylüyordur

Bir cevap yazın