Oruç yakalayacaksanız kayısı suyu için

Ramazan ayında rutin beslenme kumpasının değişmesiyle sıklıkla karşılaşılan sindirim bozukluklarından korunmak için uzmanlar, özellikle iftarda bir kadeh kayısı suyu içilmesini öneriyor.

Uzmanlar, kayısı ve kayısı suyu içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin sindirim sistemini tertip ettiğini belirtiyor. Ramazan ayında rutin beslenme kumpasının değişmesiyle sıklıkla karşılaşılan sindirim bozukluklarından korunmak için uzmanlar, özellikle iftarda bir kadeh kayısı suyu içilmesini öneriyor.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte beslenme kumpasındaki farklılıklar, sindirim sistemi rahatsızlıklarını da artırıyor. Sindirim sisteminde oluşan kasvetleri gidermek için uzmanlar, özellikle iftarda bir kadeh kayısı suyu içilmesini öneri ediyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısım Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, özellikle Ramazan ayında mevcut yeme kumpasının değişmesi sebebiyle hazımsızlık ve kabızlık meselelerinin çoğaldığına dikkat sürüklüyor. Sindirim sisteminde oluşan kasvetlerin giderilmesi için bol akışkan harcanmasını öneren Prof. İnanç, “Oruç yakalayanların gün süresince beslenememesi ve iftar zamanında da ağır besinler harcaması sindirim sistemini zorlar.

Bu zorlama da ehemmiyetli kasvetlere neden olur. Bunların en apaçığı ulus arasında kabızlık olarak öğrenilen rahatsızlıktır. Kayısı, bağırsak hareketlerinin tertip edilmesinde tesirli olan bir çeşit posa olan selüloz ve pektin kapsamaktadır. Bu sebeple ramazanda kabızlığın giderilmesi için iftarda bir kadeh kayısı suyu içilmesi faydalı olmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın