Parfümlerde kullanılan bitkiler

En ünlü markaların parfümlerinde kullandığı bitkiler hangileri? Doğal ve egzotik kokmak için hangi bitkileri kullanmalıyız?

Haberimizde en ünlü markaların parfümleri için esans olarak kullandığı bazı kokuları derledik.

Yasemin

Eski Mısır’ da prenseslerin ve kraliçelerin kullandığı yasemin hoş kokulu olduğu kadar faydalıdır.

Gül

Ülkemizde Isparta’ da yetişen gül kırmızı, pembe, turuncu beyaz gibi güzel renklere sahiptir. Dalındayken kokladığınızda bile güzel kokan gül esans haline geldiğinde etkileyici bir hal alır.

Paçuli

Dikkat ve konsantrasyonu da arttıran paçulinin odunsu bir kokusu vardır ve afrodizyak etkilidir. Ana vatanı Hindistan’dır. Stresi azalttığı ve doğal bir sakinleştirici olduğu da bilinmektedir.

Menekşe

“Bir kadın olsun menekşe kokulu ten” diye Tahsin Yıldırım’ a şiir yazdıran menekşe evimizde balkonlarımızı, ofiste masamızı süsleyen dünyanın en hoş ve güzel çiçek kokuları arasındadır.

Papatya

Gelin yüzlü papatya, fallarıyla kaç aşk başlatıp kaç aşk bitirmiştir bilinmez ama kokusuyla herkesi mest eder.

Nane

Yemeklerimize tat veren, mide bulantılarımıza birebir olan nane esansını bileklerinize az miktarda sürerek kullanabilirsiniz.

Portakal

Akdeniz ülkelerinde bolca yetiştirilen portakalı muhteşem bir esans olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta

Kokladığımızda Cemal Süreya şiirlerini okuyormuşuz gibi bir etki yaratan lavanta güzel görünümü ve hoş kokusuyla harika bir esans olarak yetiştirilir.

Kozmetik marketler ve aktarlarda bulabileceğiniz bu esansları küçük bir keseye koyup kıyafet dolabınızda da saklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın