Parlak Ve Pürüzsüz Meyveden Uzak Durun!

Dr. HALİT YEREBAKAN

Organik mi, ananesel mi; senelerdir bu sualin yanıtını aradık. Organikler gerçekten organik mi? Organik olmayan yiyeceklerle organikler arasında çok fark var mı? Organik olmayan mahsulleri hiç seçim etmemeli miyiz?

Bu mevzu hakkındaki araştırmalar uzun senelerdir sürüyor. Araştırmalar bir kenara dursun, net olan bir şey varsa o da doğru meyve ve sebzeleri organik seçiyorsanız, beden sıhhatiniz için büyük bir adım atmışsınız demektir. Rastgele bir markette meyve sebze kısmını dolaştığınızda ne görüyorsunuz? Durun, ben söyleyeyim. Parlak, pürüzsüz, rengarenk meyve ve sebzeler. Raflarda mükemmel göründüklerinin farkındayım ama olması gereken bu değil. Zira nebatlar da insanlar gibi, natürel hatalara sahiptir.

Bitki dünyasında, bizlerin kullandığı hoşluk mahsullerine eşdeğer olan şey; çiftçilerin haşereleri, yabani otları, mantar ataklarını ve çürümeyi önlemek için kullandığı onlarca kimyevi maddedir.

Saldırılara karşı korunmasız olan nebatlar daha fazla kimyevi ilaca lüzum dinlerler. Kimileriyse doğuştan şanslıdır.Onlar kimyevilerden etkilenmez.

Bugünkü yazımda sizlerle, yaradılışının tesiriyle natürel bir kimyevi savar maharetine sahip olanları, yoğun haşere ilacına maruz kalan ve olasıysa organik seçim faktörüz gereken meyve-sebzeleri paylaşacağım.

İngiliz Beslenme Dergisi’ndeki son meta incelemesine göre, organik meyve ve sebzeler genel sıhhatinizi ehemmiyetli miktarda pozitif tesirler. Zira organik gıdalar daha fazla antioksidan, daha az kimyevi madde kapsar. Organik beslenmek gibi uslu hayat stili tercihleri, çağdaş hayatın ve günümüz yaşamının tüm stres ve gerginliğiyle baş etkenin en iyi yoludur.

Organik beslenmek bedenimizde neleri etkiliyor? Organik yemek seçim etmek, zirai kimyevilere maruz kalmanızı eksiltebilir.
Mesela gübrede bulunan ve zehirli bir metal olan kadmiyum, organik yiyecekleri seçim ettiğinizde bedeninizi yüzde 48 oranında daha az tesirler.

Organik mahsuller, adale sızısını eksiltebilir, kalp sıhhatini iyileştirebilir ve cildi güneşten koruyabilir.
Yüzde 20-40 oranında daha fazla hastalık önleyici antioksidan kapsar.
Enfeksiyonları eksiltebilir. Organik et ve tavuk tercihi, ölümcül potansiyele sahip, antibiyotiklere mukavemetli süper mikroplarla temas etme tehlikesini yüzde 30 oranında azaltır.

Organik süt uslu bir tercihtir zira kalp ve beyin bakımından daha sıhhatli omega-3 yağ asitleri kapsar.

Yoğun haşere ilacına maruz kalabilen, organik seçim etmemiz gereken meyve ve sebzeler ise şöyle:

KİRAZ

Kirazlar atama ya da koruma olmayan eforsuz meyvelerdir. Meyve sineği gibi hasarlılara karşı savunmasızdırlar.
Bakteri ve virüslerin yalnızca bir tanesi bir sevkiyatta bulunursa, meyve yükünün tamamı karantina idaremeliklerine göre boşaltılacaktır. Bu sebeple yetiştiriciler mahsullerini kaybetmekten korkarak aşırısıyla haşere ilacı püskürtür.

KEREVİZ

Mahsulün yüzde 75’i, yağmur ve rüzgarın bakteri ve mantar hastalıklarının gelişmesini teşvik ettiği güz ve kış yarıyılında yetiştiriliyor. Ve tüm sapını yediğimiz için hasarlı bakterilerden korunmak ismine çok fazla kimyevi püskürtülmelidir.
Zira hiç kimse tırtıldan zarar görmüş bir sap bulmayı sevmez.

ŞEFTALİ

Tatlı ve sulu bir meyve olan şeftali, insanlar için olduğu kadar haşereler için de çekici olabiliyor. Çiftçiler, çiçeklenme ve hasat arasındaki her hafta meyveyi ilaçlar ve şeftalinin tüyleri haşere ilaçlarını içini tutuklar. Bu sebeple şeftali çok iyi yıkanmalıdır.

ELMA

Tatlı, hoş kokulu ve lezzetli elmalar 30’dan fazla haşere cinsi ve en az 10 değişik hastalıktan etkilenebilir. Ve dokuz aya kadar depolama esnasında oluşabilecek ufak kirleri önlemek için bir araya geldikten sonra mantar ilaçları ve öteki kimyeviler ilave edilir. Organik elma bulamıyorsanız bol suyla yıkamayı ilgisizlik etmeyin.

KENDİLİĞİNDEN ORGANİK OLAN SEBZE VE MEYVELER

SOĞAN

Soğan, kendi gözetici kimyevilerini üretir; güzel olmayan kükürt bileşenleri haşereleri soğan çiğnemekten alıkoyar. Çiftçiler yapım sezonunun başlarında haşere ilacı kullansa da, hasat sırasında soğanın kuru dış katmanı döküldüğünden ilaç artıkları da giderilir.

ANANAS

Ananas yetiştiriciliğinde kullanılan tarım ilaçlarının çoğu yapım sezonunun başlarında yapılır; bu sebeple, hasattan sonra minimal harabeler kalır. Kabuk atama sonrasında da kimyeviler ayrışır.

AVOKADO

Son zamanlarda ülkemizde popüler olan avokado meyvesi için kullanılan haşere ilaçlarının çoğu kabuğundan birikir. Bu sebeple kabuğunu atayarak yediğiniz bu meyveyi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

TATLI MISIR

Mısırın kabuğu yemeden evvel ceddildiğinden yapım sırasında kullanılan kimyeviler dışarıda kalır. Koçan darılar da organik seçim etmemize gerek olmayan yiyeceklerdendir.

BEZELYE

Sofralarımızın bırakılmazı bezelyeler kimyevilerden kabukları sayesinde korunur.

KİVİ

Eşek arıları, kiviler üzerinde beslenmeyi hoşlanan hasarlıları hakimiyet etmeye dayanak eder. Bu sebeple pek de kimyevi ilaca gerek kalmaz.

LAHANA

Üretiminde haşere ilaçları kullanılır fakat haşere ilaçlarını emen dış yapraklar market ya da pazarlarda yerini almadan evvel atılır.

KAVUN VE KARPUZ

Kavun ve karpuz harcanmayan kalın bir kabuğa sahip; bu sebeple haşere ilaçları püskürtülse de, onlardan etkilenmiyoruz ve sıhhatli bir biçimde tüketiyoruz.

PATLICAN

Patlıcanın sahip olduğu kaygan kabuk kullanılan kimyevi haşere ilaçlarının basitlikle üzerinden kayıp gitmesini sağlar, bu sebeple gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın