Polen Alerjisine Yol Açan Maddeler

Kimilerimizin polen alerjisi vardır. Burun spreyi, göz damlası veya tablet kullansalar da burunları akmaya, gözlerinde kaşıntı olmaya ve boğazları acımaya devam eder.

Yaz gelince ağaçlar çevreye polen absürte devam ediyorlar. Türkiye’de ise 4 milyona yakın şahsın astım ve alerjisi olduğu biliniyor.

İsveçli 17 yaşındaki Ida Hultberg de seneler süresince polen alerjisinden çok çekti. Annesiyle birlikte mevzunun üzerine gittiler ve araştırmalar yaptılar. Yaşamından bir besini çıkarınca her şey değişti.

Polen alerjisinin en büyük kaynağı çimen ve huş ağacı ismi verilen bir ağaç. Bulgular arasında göz kızarması ve sulanması, burun akıntısı ve aksırma var.

17 yaşındaki Ida Hultberg senelerdir polen alerjisinden davacıydı. Annesi Karin ile birlikte yaptıkları bir araştırma neticesinde polen ve sitrik asit arasında bir iletişim olduğunu keşfettiler. Bunu bildikten sonra her şey değişti.

Bunun ardından Karin ve Ida, içerisinde sitrik asit bulunan hiçbir besini konutlarına sokmamaya karar verdiler.

Karin Hultgren, bir İsveç gazetesine “Bunu bildikten sonra bir hayli gıdada sitrik asit olduğunu farkettik. Genelde ‘E330, E331, E332, E333, E380, E1505 veya direk olarak sitrik asit’ diye geçiyor. Özellikle reçellerde ve meyve sularının içerisinde yer alıyor. Öte yandan yoğurt, hafif meşrubatlar, bisküviler, pastalar, dondurmalar, şekerler, cipsler ve hazır besinlerin içinde de bulunabiliyor. Bunu netlikle öğrenmiyorduk” dedi.

Sitrik asit kapsayan besinleri yaşamından çıkardıktan sonra Ida, hoş neticeler elde ettiğinin farkına vardı.

Ida, “Artık göz damlası ve burun spreyi kullanma gereksinimi sezmedim” dedi.

Polen alerjisi olanların sitrik asit kapsayan besinleri harcamaması mevzusunda insanlar giderek bilinçleniyor. Bunu ilk keşfeden birey ise yeniden İsveçli Irene Hultqvist. Oğlunun polen alerjisi olan bayan, sitrik asit kapsayan besinleri konuta sokmamaya başlamıştı.

Irene bir sohbette, “Sitrik asit kapsayan besinleri konutlarına sokmamaya başlayan bireyler alerjilerinin ve egzama bulgularının eksildiğini ifade ediyorlar. Ancak tıp dünyası mevzuyla rastgele bir ispat olmadığını söyleyerek ilgilenmiyor. Öte yandan insanlar mevzu hakkında gitgide bilinçleniyorlar” dedi.

Polen alerjiniz var ve bundan kaçınmak istiyorsanız alttaki önerileri dikkatlice okuyun:
Polenlerin az olduğu zamanlar olan geceleri ve sabahları odanızı süpürün.

Elbiselerinizi dışarıda kurutmayın.

Spor yapmak için sabahları seçim edin veya sarih havada hiç spor yapmayın.

Çimler yeni yeşeriyorken çim biçmeyin.

Polenler saçlarınıza da yapışabildiğinden gece uyumadan saçlarınızı yıkayın.

Polen kapsayan nebatları konutunuzda bulundurmayın.

Sık sık dışarıya çıkardığınız evcil hayvanlarla fazla temas etmeyin.

Pencerelerinizi kapalı tutun.

Dışarıya çıkıp konuta geldikten sonra elbiselerinizi değiştirin.

Polen salınımı hakkında aktüel bilgileri takip edin.

Bir cevap yazın