Prof. Dr. Aziz Sancar, Sigaranın Deoksirübo Nükleik Asit’ya Verdiği Zararın Haritasını Çıkardı!

Prof. Dr. Sancar, ekibi ile birlikte sigaranın Deoksirübo Nükleik Asit’ya verdiği zararın yüksek çözünürlüklü bir haritasını çıkaran teknik geliştirdi.

Sigaranın hem Deoksirübo Nükleik Asit’ya zarar verdiği hem de akciğer kanserine neden olduğu, bilim insanları tarafından da doğrulanan bir asıl. Fakat Kuzey Carolina Üniversitesi’nde Prof. Dr. Sancar ve ekibi, sigaranın Deoksirübo Nükleik Asit’ya nasıl zarar verdiğini ortaya çıkaran bir çalışmaya imza attı.

Konuyla ilgili yaptığı söylemede sigara içmenin sağlığa ne kadar zarar verdiği konusunda bir farkındalık yaratma amacı güttüklerini söyleyen Sancar, çalışmanın Deoksirübo Nükleik Asit’daki hasarı onarması ve ilaç geliştirilmesi açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Bu tarz haritaların sigara kaynaklı kanserleri nasıl ortaya çıkardığını, bazı bireylerin kansere karşı neden daha korunmasız olduğunu ve kanserin nasıl önlenebileceği konusunda fikir sahibi olmamıza destekçi olduğunu söyleyen Sancar, bu kanıtların, sigara içenlerin bulaştıkları bu kötü alışkanlığı bırakmasına destekçi olmasını umut ettiğini belirtti.

Bir cevap yazın