Prostata iyi gelen bitkiler nelerdir?

Genellikle hastalık adı olarak kullanılan prostat aslında erkeklerin idrar torbalarının yanında bulunan küçük bir salgı bezidir. Prostat meninin % 20 lik bir kısmının dışarı atılmasını sağlar. Prostat büyümesini engelleyen bitkiler nelerdir? Prostat için hangi çayı içmeliyiz?

Erkeklerin büyük bir kısmında görülen prostat için hangi bitkileri tüketmeliyiz?

Brokoli

Prostat ve idrar yolları iltihabına karşı önleyici ve tedavi edicidir. Amerika ve Avrupa’ da sıkça tüketilen brokoli ülkemizde de tüketilmeye başlanmıştır.

Kabak çekirdeği

İçerisinde ki fitosteroller kansere karşı etkili bir mineraldir. İyi huylu prostat büyümesine karşı da etkilidir.

Soya fasulyesi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki prostat hastalarında ki PSA seviyesini en az %50 oranında azaltıyor.

Yeşil çay

Yeşil çayın temel bileşenleri olan kateşin prostat kanser hücrelerini seçip öldürür. Çok etkili olan yeşil çay prostat hastalarına uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Cüce palmiye çayı

Halk arasında ki adı prostat çayı olmuştur. İyi ve kötü huylu prostata o kadar iyi gelmektedir ki her eczane ve aktarda satılmaktadır.

Kasık ağrılarının dinmesine yardımcı olan bu çay PSA seviyesinin de düşmesine yardımcı olur. Prostat iltihaplarının tedavisinde kullanılır.

Balık yağı

Omega 3 asiti prostat kanseri riskini büyük ölçüde azaltıyor. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminlerle omega 3 tüketenlerin kanser riskini yüksek oranda ortadan kaldırıyor.

Isırgan otu kökü

İdrar yollarını temizleyerek sindirim sistemine yardımcı olan ısırgan otunun içinde ki bileşenler kanserli hücreleri seçerek öldürür.

Bir cevap yazın