Ramazan Tekliflerine Dikkat – Susuzluğu Gideren Besinler!

Ramazan ayı heyecanı tüm İslam aleminde olduğu gibi ülkemizde de yaşanacak. Müslümanların bu sıcak günlerde tutuğu oruçlarda en çok zorlayan mevzu susuzluk.

Dr. Muammer Yıldız, uzun Ramazan günlerinde susamamak ve günlük su lüzumunu karşılamak için alınması gereken gıdaları açıkladı.

Sahurda harcanacak bazı besinler susuzluğu gün süresince en aza indiriyor. Ve bu sayede rahatça oruç yakalamış olacaksınız.

İşte oruç yakalayanları gün süresince susatmayacak besinler;

HURMA

Bol ölçüde potasyum, magnezyum ve demir kapsayan hurma sanki bir mineral bombası. Spor yapanların tükettikleri enerjiyi süratli bir biçimde yine veriyor. 3 adet hurma, susuzluğu da gideriyor.

SİYAH ÜZÜM

Antioksidan özelliği çok güçlü olan ve yaz aylarında basitçe bulunabilen 2 yemek kaşığı siyah üzüm de susuzluğu gideren yiyeceklerin başında geliyor

MEYAN ŞERBETİ

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve sıcak havalarda gazlı meşrubatların yerine seçim edilmesi gereken ve susuzluğu gün boyu gideren nadide meşrubatlardan bir tanesi. 1 su kadehi harcamanız yeterli olacaktır.

KAVUN VE KARPUZ

Yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuz da sahurda soğuk olarak harcandığında uzun zaman su içme lüzumunu gideriyor. 2 dilim

EV YAPIMI YOĞURT

Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç yakalayanlara basitlik sağlıyor. 1 kâse harcamak yeterlidir.

YUMURTANIN BEYAZI

Yumurta akının çoğunluğunu oluşturan ovalbumin, bütün bir protein kaynağıdır. 2 adet yumurta akı hem susuzluğu giderir hem de tok tutar.

TÜRK ÇAYI

Sahurda kahvaltı ile beraber meşrubatınız 2 kadeh Türk çayı bedeninizin susuz kalmasını önler

SALATALIK

İçeriğinin büyük bir kısmını su oluşturan salatalık susuzluğu gideren sebzelerin en başında kazanç. Sahurda gıdanız bir adet salatalık yeterli olacaktır.

MARUL

Bir kâse marul salatası harcamanız susuz kalmamanızı önler.

NAR EKŞİSİ

Şeker ve Tansiyon hastalarının harcaması gereken bir besin olan nar ekşisi susuzluluğu gideriyor. Bir yemek kaşığı harcamanız yeterli olacaktır.

CEVİZ

Faydaları saymakla bitmeyen cevizde susuzluluğu gideren besinler arasında. Sahurda 2 adet bütün ceviz yemeniz yeterli olacaktır.

VİŞNE HOŞAFI

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde, bir hayli hastalığa karşı koruma kalkanı yerine geçiyor. Sahurda içtiğiniz bir kâse vişne hoşafı bedenin susuz kalmasını önler.

ÇÖREK OTU

Sahurda harcayacak olduğunuz 1 tatlı kaşığı çörek otu hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir hem de susuzluluğunuzu giderir.

MERCANKÖŞK ÇAYI

1 kadeh mercanköşk çayı hem hazımsızlığınızı hem de susuzluluğunuzu giderir.

ŞEFTALİ

1 adet şeftali ve ya 1 kâse şeftali hoşafı Bedenin hastalıklara karşı direncini çoğaldırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı basitleştirir. Susuzluğu ve ağız kokusunu giderir.

DOMATES

Yüzde 95 oranında su kapsayan domates, ferahlatan bir sebze. Domateste bol ölçüde magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor. Harcanması gereken ölçü 1 adet.

MADEN SUYU

İçme suyuna mukayeseyle maden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi bedelli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor. Soda susuzluğu gidermekte oldukça tesirli bir meşrubat. 1 adet harcamanız yeterli olur.

Bir cevap yazın