Ramazanın Olmazsa Olmazı!

Ramazan’da sıhhatli bir mide için nasihatler

Ramazan ayı dolayısıyla MLP Care doktorları bu hafta “Ramazan’da sıhhat” ipuçları verecek.

Ramazan evvelinde öğrenilen kronik rahatsızlığı olanlar, devamlı ilaç kullanan bireyler, kesinlikle kendilerini takip eden doktora müracaat eterek, orucun hastalıkları üzerinde tesiri olup olmayacağı hakkında bilgi almalıdırlar.

Olmazsa olmaz: Akışkan

Ramazan ayında, en ehemmiyetli mevzu yeterli akışkan alımıdır. Hem sıcak hava hem de oruç süresi uzun olduğundan, iftardan sonra alınacak su ölçüyü daha ehemmiyetli hale gelmektedir. Banal erişkin bir insanın günlük su lüzumu takribî 2,5 lt etrafındadır. Bu da takribî 10-12 bardak suya denk gelmektedir. Bu ölçü iftar, sahur ve araya yayarak kesinlikle harcanmalıdır. Suyun yanı sıra, ayran, komposto, ev üretimi meyve suları da akışkan lüzumunun karşılanmasında iyi bir alternatif olacaktır. Maden suları, şayet bir tansiyon hastalığınız veya böbrekle alakalı bir hastalığınız yoksa günde 1 şişe harcanabilir.

Uzak durmakta fayda var

Ramazan ayını rahat geçirmek için harcanması nasihat edilmeyen ve uzak durulması gerekenler ise tuzlu, susatan veya çok şekerli meşrubatlar. Misalin; şalgam suyu, turşu suları, hazır konsantre meyve suları, gazlı meşrubatlar gibi.

Az az, sık sık kuralına Ramazan’da da devam

Normalde uzmanlardan sık dinlediğiniz bir tümce vardır; “Az az sık sık yemelisiniz”. Peki demesi basit, yapması oranla güç olan bu beslenme biçimini Ramazan ayında uygulayabilir miyiz? Reelinde rahatlıkla uygulayabiliriz. İftarda fazla ve kremalı olmamak kaydıyla çorbayla yemeğe başlamak idealdir. Sonrasında zeytinyağlı bir sebze yemeği, kızartılmamış et yemeği, salata seçim edilebilir. İftarda, kokusu dahi bizi cezbetmeye yeten pideyi besinsek, ölçüsünü abartmadan harcayalım. Pilav ve makarnaya Ramazan sofralarında yer vermeyelim; ama pilavsız yapamayanlar, pide yemeyip, karbonhidrat hakkını pilavdan yana kullanabilir.

Sütlü tatlıları seçim edin

‘Tatlısız yaşam olmaz’ diyenler varsa da, şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar seçim edilmelidir. İftardan 1 saat sonra bir nevi ara öğün yerine 1 porsiyon harcanabilir. Bu arada tatlı yerine 1 porsiyon meyve seçim etmek daha sıhhatli bir tercih olacaktır.

Sahura kalkmayı önemsememe etmeyin

Kesinlikle sahura kalkılmalı ve muhtemel olduğunca hafif besinler harcanmalı. Sahur için en uygun yemek kahvaltıdır. Haşlanmış 1 yumurta, birkaç adet ceviz, ham badem harcamak da sizi hem devingen meblağ hem de vitamin istikametinden destekler.

En sık karşılaşılan şikayet kabızlık

Ramazan ayında, gastroenterologların en sık karşılaştığı şikayetlerden biri kabızlıktır. Kabızlığı önlemek için yeniden akışkan tüketimi çok ehemmiyetlidir. Sindirim sistemi sıhhati için de önerilen değişik bir meşrubat da kefirdir. Kapsadığı probiyotiklerle hem sindirim sisteminize hem de akışkan lüzumunuzu karşılamaya yardım olmaktadır. Bunun yanında salataların üzerine serpiştirilecek haşlanmış baklagiller, semizotu salatası gibi farklı salata seçenekleri de yiyeceklerdeki lif oranını artırarak, kabızlıktan gözetici olur.

Ramazan ayında faal mide ülseri olanlar, ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi faal barsak ülserleri olan hastalar, karaciğer sirozu veya kanser hastası olanların oruç yakalaması mahzurludur.

Bir cevap yazın