Regl Yarıyılı Beslenme Nasıl Olmalıdır

Bir çok kadında REGL adet yarıyılında karın-kasık sızısı, kabarıklık, bel sızısı, tedirginlik, asabiyet, göğüslerde kabarıklık, bağırsak problemleri gibi muhtelif rahatsızlıklar alana gelmektedir.

Bu rahatsızlıkları gidermek için kadınlar muhtelif yollara müracaat etmektedir. Bunlardan bir tanesi de Çikolata stili gıdalar yenilmesidir. Bu da ne yazık ki kiloları kaçılmaz kılmaktadır.

REGL YARIYILINDA NASIL BESLENMEK GEREKİYOR
Bu yarıyılda bedenden belli ölçüde kan atımıyla birlikte demir beceriksizliği de görülmektedir. Demirin yeterli ölçüde olmaması; kadının, kendisini bitkin, yorgun ve halsiz sezmesine neden olur. Bu sebeple, demir açısından zengin olan besinlerin, başka bir deyişle; kuru üzüm, pekmez, balık eti, tavuk eti, kırmızı et ve yumurta harcanması gerekmektedir.

REGL YARIYILINDA KAFEİN TÜKETİMİ ZARARLI MI?
Bu yarıyılda kafein bakımından zengin meşrubatların harcanması da, bedenin akışkan tavrını aşırılaştıracağından dolayı, adet sancılarının eksilmesini maniler. Ayrıca yeterli ölçüde su harcanmadığı taktirde, sızıların çoğalması bilimsel bir reel halini almıştır. Bu nedenle; içki, kola, kahve gibi meşrubatlardan uzak durulması, günde en az iki litre su harcanması ve hafifletici nebat çaylarından faydalanılması daha rahat bir regl yarıyılı geçirmenizi sağlayacaktır.

REGL YARIYILI VE MAGNEZYUM
Bu yarıyılda, bedende magnezyum noksanlığı, sancılı yarıyılı daha da çekilmez hale getirerek, ani krampların oluşmasını sağlar. Bu nedenle magnezyum kapsayan gıdaların, badem, fındık, ceviz harcanması gerekmektedir. Bunun yanında kuru baklagiller de ıspanak, börülce aynı biçimde krampların yaradılışını yasaklamada büyük rol oynar.

ADET OLMADAN EVVEL TUZ TÜKETMEK
Adet yarıyılı evveli beden su meblağ ve bu da bedende ödem oluşmasına neden olur. Ödem ise; kabarıklık yapar ve bunun neticesinde rahatsızlık çekilir. Bu rahatsızlığı önlemek için adet yarıyılından bir hafta evveli tuz tüketimini eksiltmek bu meselelerle karşılaşılmasını ehemmiyetli seviyede maniler.

REGL YARIYILINDA ÇİKOLATA KRİZİ
Kadınlar bu yarıyılda, iştah hakimiyetsizliği yaşamanın yanında tatlı şeker, çikolata beceriksizliği de ehemmiyetli miktarda sezer. Bu hissiyatın giderilmesi için bireyin kan şekerinin dengelenmesi gerekmektedir. Fazla ölçüde tatlı yiyerek dengelemeye çalışmak yerine, ara öğünler oluşturulup, kuru meyvelerin harcanması, daha sıhhatli bir regl yarıyılı geçirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca bir kadeh ılık sütün içerisine tarçın ilave ederek harcamak da, kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın