Sıhhatli Besinlerin Hangisi Ne Kadar Yenmeli?

Sıhhatli gıdaları harcarken mübalağa etmemekte fayda var. Zira fazla harcandığında en yararlı besin dahi hasarlı olabilir..

Sağlığa yararları nedeniyle sık sık harcanması önerilen bazı gıdalar var. Ancak her şeyde olduğu gibi burada da mübalağa etmemekte fayda var. Çünkü fazla harcandığında en yararlı besin dahi hasarlı olabilir. Bu sebeple bu gıdaların nasıl porsiyonlanması gerektiğini öğrenmek gerekiyor.

AVOKADO

Evet, artık avokadonun bütün bir sıhhatli yağ ambarı olduğunu hepimiz bildik. Ancak bir oturuşta 3-5 avokado yemek de doğru değil. En iyisi bir seferde yarım avokado 114 kalori yemek. Geri kalan yarısını da çürütüp atacak değilsiniz elbette. Avokadonuzu boyuna değil de enine ikiye dağıldığınızda havayla temas eden yüzeyi eksiltebilir, bu kısmı limonlu suya bulayarak kararmayı azaltabilirsiniz.

KEPEKLİ MAKARNA

Söz mevzusu karbonhidratlar olduğunda, olası olduğunca kompleks karbonhidratları seçim etmek gerekiyor. Zira bunlar işlenmiş olanlara mukayeseyle daha fazla lif, protein ve vitamin kapsıyor. ancak kepekli yiyor olmanız hudutsuz yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bir kahve kupası kadar pişmiş spagetti 200 kalori ortamında yeterli olacaktır.

ENERJİ BARLARI

Tahıllı ve kuruyemişli enerji barlarını ana öğünde yemek çok nasihat edilmiyor. Ancak güçte kalınca bir sürü insan bunu yapıyor. Tek bir enerji barı 300 kalori ortamında. Üstelik kimilerinin içinde çok fazla şeker olabiliyor. Bu sebeple bu barları sağlılı diye atıştırmadan evvel ambalajı kesinlikle okuyun.

YOĞURT

Yoğurdun yararları saymakla bitmiyor ancak bunun natürel yoğurt olmasına dikkat edin. Çünkü tek porsiyonluk, meyveli yoğurtların bir kısmı ehemmiyetli ölçüde şeker kapsıyor. Bu yoğurtları harcamayı beğeniyorsanız bir kaptan aşırısını yememeye çalışın. Böylece şeker ve enerji 150 kalori alımınızı hakimiyet altında tutabilirsiniz.

FISTIK, FINDIK, BADEM EZMESİ

Bu cins mahsuller birer protein ve sıhhatli yağ ambarı. O sebeple meyvelerle ve sandviçlerin içinde harcanmaları sıkça nasihat ediliyor. Ancak şunu unutmayın: İki yemek kaşığı fıstık ezmesi bütün 200 kalori. O sebeple bu mahsulleri çok hoşlanıyor ve kendinize hâkim olamıyorsanız, tek porsiyonluk ambalajlardan bulmaya çalışın.

HUMUS

Özellikle et yemeyenlerin sevinçle protein ve yağ almasını sağlayan lezzetlerden biri humus. Ancak o kadar lezzetli ki fazlaya kaçmak da çok basit. O sebeple özellikle şayet hazır aldıysanız, humusun ambalajını okumayı ve miktarlı porsiyonlarda harcamayı unutmayın.

YUMURTA

Vitamin ve mineral ambarı yumurtayı ana yemek olarak yiyorsanız 2 tanesi o öğündeki protein gereksiniminizi rahatça karşılayacak ve size 160 kalorilik enerji verecektir. Şayet bir salatanın üzerine vs. ilave edecekseniz, dilimlenmiş bir adet haşlanmış yumurta yeterli olur.

HUBUBAT GEVREĞİ

Sabahları bir kâse hububat gevreği yemek, günlük hububat gereksiniminizi karşılamak için çok iyi bir yoldur. Ancak 2 fincan gevreğin vasati 200 kalori ötesine geçmemeye çalışın. Kâsenizin geri kalanını sür ve taze meyveyle doldurun.

MEYVELİ SMOOTHİE

Smoothie’ler birer vitamin ambarıdır ancak içlerindeki şeker oranı çok yüksek olduğu için her öğünde harcanmamalıdır. Kahvaltıda ya da öğleden sonra 1 smoothie o gün için yeterlidir. İçine yeşil yapraklı sebzeleri ve portein kaynaklarını ilave edip öğününüzü zenginleştirmeyi önemsememe etmeyin.

Bir cevap yazın