Sakin ve stressiz olmanızı sağlayacak 7 gıda

Stres veya kaygı ile uğraşıyorsanız, bazen hiç bir şeyin yolunu kesemeyeceğini ve bazen kendinizi yiyeceklerle rahatlatmanın kolay olduğunu düşünüyoruz. Gergin duygularınız için bir çıkış olarak cips ya da dondurmanın iyi olacağını düşünüyorsanız durun. Beyninizdeki stresi almaya yardımcı olan gıdaları yemeye çalışın.

Beyninizde mutluluk hissi veren nörotransmitterlerin salgılanmasını tetikleyen mineraller ve vitaminler bulunur ve bunlar rahatlıkla ulaşabileceğiniz gıdalardır. Serotonin salınımlı magnezyum ve triptofan ve ruh hali arttırıcı omega-3s ve B vitaminleri yardımıyla daha iyi ruh haline gelin ve daha az stres yaşayın .

Yüksek triptofan düzeyleri sakin hisleri uyandırdığından, yulaf ezmesi harika bir gıdadır. Özellikle de yatmadan önce yenilmesi halinde çok daha rahat uyumanıza yardımcı olur. İşleri daha da iyi hale getirilmek için yulaf ezmesi çok miktarda B6 ve magnezyum içerir ve çok rahatlatıcı bir yiyecektir. Omega-3s için biraz keten tohumu ekleyin ve kendinize bir kase sakinleştirici yapın.

Soya peyniri

Tofu (soya peyniri) B1 vitamin açısından zengindir ve triptofan ve yüksek magnezyum ile omega-3 seviyelerine sahiptir.

Chia tohumları

Chia tohumları mükemmel bir stres gidericidir. Çok fazla triptofan ve magnezyuma sahiptir. Tatlı ya da kahvaltı için bu lezzetli

Kuzukulağı (Ispanak)

Bu güçlü yeşil yapraklı sebze salatalara, meyve sularına karıştırılabilir veya yemeği yapılabilir. Magnezyum ve B vitaminleriyle doludur yani rahat hissetmenize ve stres yaşamamanıza yardımcı olur.

Somon

Somon bir süperfooddur ve anksiyete ile depresyonun rahatlaması için geçerlidir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, magnezyum yüklü B vitaminleri ve son derece yüksek triptofan içerir. Neredeyse yıl boyunca somon yiyebilir ve stresli bir günün sonunda gevşemenize yardımcı olabilirsiniz.

Karides ve Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz hayvanları triptofan bakımından zengin, özellikle karidesler omega-3 yağ asitleri ile doludur. Kendinize rahat ve sağlıklı hissetmeniz için yiyeceklerinize karides ekleyebilirsiniz

Olgunlaşmamış soya fasülyesi

Tofu ile aynı gerekçelerle, soya fasulyesi mükemmel bir anti-anksiyete atıştırmalığı hazırlar. 100 gramda, yaklaşık 300 miligram omega-3 ve günlük önerilen triptofan alımının iki katından fazlasını elde edersiniz

Bir cevap yazın