Hoşlandığınız Geçime Biçimini Bozmadan Sıhhatli Yatacaksınız

Hekimler, genellikle en hoşlandığınız uyku pozisyonunuzun sıhhatinizle alakalı meselelere neden olabileceğini söylerler. Gerçeğinde sıhhatli olmak için alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda değilsiniz, yalnızca bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor.

Uzmanların en hoşlandığınız uyku pozisyonundan ödün vermeden güvende ve sıhhatli nasıl yatacağınız mevzusundaki nasihatlerini bir araya getirdik.

Yana Dönüp Uyuyanlar

Yana dönük yatmak, beynin omurilik akışkanının zehirli maddelerden temizlemesini sağlıyor. Baş sızısı, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları tehlikesini eksiltir. Ek olarak, sol tarafa yatmak uyku mide ekşimesine iyi kazanç ancak karaciğer üzerindeki baskıyı arttırır.

  • Sindirim meseleleri gidişatında hekimler sol tarafta yatmayı nasihat eder. Mideyi gevşeten kan dolaşımını iyileştirmeye dayanakçı olur.
  • Yan tarafa yatarken sırtınızı dik yakalamak için bacaklarınızın arasına sert ve ufak bir yastık koyun : Eklemlerdeki baskıyı eksiltir. Başınızın altına yumuşak ve büyük bir yastık koyun.
  • Yüksek tansiyon ve kan dolaşımı ile alakalı meseleler olması gidişatında sağ tarafınızda yatmanız nasihat edilir: bu, kalbinizdeki tazyiki eksiltir.

Sırtüstü Uyuyanlar

Omurga ve eklem problemleriniz varsa sırtüstü uyumak en iyi pozisyondur. Bu pozisyon aynı zamanda mide ekşimesi ve buruşuklukları önler. Ancak, burun probleminiz, yüksek tansiyonunuz veya horlamanız varsa en kötü gidişatlardan biri .

  • Horlamadan kurtulmak için boynunuzun altına ek bir yastık kullanın, böylece üst hava geçişleri doğru konumda olur.
  • Burun akıntısı gidişatında, başınızı kaldırmak için birkaç yastık kullanın. Bu, mukusun sinüslerinizde kalmasını önler açı boynunuza hasar verecek kadar büyük olmamalıdır.
  • Sırt ve eklem sızısı gidişatında, boynunuzun altına ufak bir yastık, dizlerinizin altına büyük ama düz bir yastık ve belinizin altına bükülmüş bir havlu koyun. Bu omurgayı destekleyecek ve kan akışını normalize edecektir.

Yüz Üstü Uyuyanlar

Japon analistler , yüzüstü uyumanın kan tazyikini düşürmeye, sindirimi artırmaya, horlama ve mide ekşimesi gidişatından kurtulmaya dayanakçı olduğunu keşfetti .

  • Omurgayı fazla bükülmekten gözetmek ve alt sırttaki baskıyı eksiltmek için, midenizin ve pelvik bölgenizin altına ufak bir yastık koyun. Başınızın altındaki yastık düz olmalı ya da boynunuzun acı sürüklememesi için yastık kullanmayabilirsiniz.

Cenin Pozisyonunda Uyuyanlar

Dizlerin çeneye kadar yükseltildiği pozisyon rahat olabilir ancak sırt sıhhatimizi tesirler. Diyaframa soluğu sınırlayan bu kavisli pozisyon horlamanızı önler, ancak astım gibi solunum problemleriniz varsa, bu uyku pozisyonundan tamamen sakınmanız önerilir.

  • Sırtınızı düzenlemek için , bacaklarınızın ve kollarınızın doğru konumda olduğundan ve göğsünüzün “özgür” olduğundan emin olun. Bacaklarınızın arasına büyük ve yumuşak bir yastıkla dirsekleriniz arasına bir tane koyun. Hekimler, başınızın altına koyacak en iyi yastığın boynunuzu yakalamak için ufak ama şişkin bir yastık olduğunu düşünüyor.

En hoşlandığınız uyku pozisyonunuz nedir? Bu ipuçlarından birini zati kullanıyor musunuz?

Bir cevap yazın