Sihhatle Yaşamak İçin Uymamız Gereken Altın Kurallar

Uzun ve sıhhatli yaşamak için herkes kendine göre, tecrübeleri ve görgüleri oranında bazı tavsiyelerde bulunur. Ferdi tavsiyelerin dışında dünya tıp otoritelerinin çeşitli ülkelerde yayınlanan aylık bültenlerini kaynak olarak ele alırsak, uzun ve sıhhatli yaşamak için şu kuralların öngörüldüğünü görürüz:

Yeme İçme

Her türlü sebze, bütün meyvalar ve yoğurt başlıca beslenme kaynağınız olsun. Yoğurdu bilhasssa ihmal etmeyiniz. Fazla etten, ekmekten, tatlı, tuzlu, ekşi, baharat, yağ, ve alkolden uzak kalınız.

Şişmanlıktan Kaçınma

Sağlıklı yaşamanın en önemli şartı kalbin düzenli çalışmasıdır. Onun çalışmasını engelleyen bütün maniaları ortadan kaldırmak gerekir. Kalbe en büyük yükü fazla kilolar verir. Fazla kilo, kalbe taşıyamayacağından fazla yük yüklemek demektir. Fazla yüklenen bir hamal nasıl tökezler düşerse, çok kilolu bir vücuttaki kalb de her an durabilir.

Evlilik Hayatı

Genç yaşta evlenin. Bütün ömrünüzde her türlü cinsi faaliyetleriniz düzenli olsun. İfrat ve tefritten kaçınınız. Ortasını bulunuz. Sinir sisteminin sağlıklı olmasının baş şartı budur. Mutlu bir evlilik hayatı olan erkek ve kadınlar daha çok yaşarlar, ruhen ihtiyarlamazlar.

Moral

Moralinizi bozmamaya çalışın. Sinirlendiğinizde asabi hareketler yapmayın. Sinirli sözler sarfetmeyin. Bu konuda kendinize sinirli olmadığınız zamanlar da telkinlerde bulunun.

Üzüntü ve sinirlilik halinde şunu hiçbir zaman ihmal etmeyin: Açık havaya çıkın ve temiz hava alın. Temiz hava ciğerlerinize daha fazla oksijen akıtır. Düzenli bir kan dolaşımı, sinir sistemini müsbet şekilde etkiler, sakinleştirir.

Kırlar, deniz kenarları, ormanlar, yaylalar temiz havanın olduğu her yer vazgeçemeyeceğiniz gezme yerleriniz olmalıdır.

İş Hayatı – Meşguliyet

Hangi yaşta ve hangi durumda olursanız olun, meşgul olacak, sizi sosyal, psikolojik ve iktisadi yönden tatmin edecek bir işle meşgul olunuz. Hiçbir zaman boş kalmayınız. Sakatlık, hastalık mazeret değildir. Onların da yapabileceği işler vardır.

En azından okuyun, el işleri yapın. Yeteneklerinizi geliştirin. “Çok işim var, başım işten ağrıyor, vaktim yetmiyor” diyen insanlar aslında mutlu insanlardır. Bu durumda insanlar hayattan zevk alırlar. Çünkü hem kendilerine hem başkalarına faydalı olurlar.Faydalı olan insanlar ruhi bir rahatlık içinde olurlar. Bunun tadı bambaşkadır.

Sırf sohbetler, günlük işlerle günler geçmez. Dünyaya gelişimizin, yaratılmamızın bir sebebi vardır. Her insan önce bunun farkına varmalı, ot gibi bir hayattan vazgeçmelidir.

Devamlı öğrenme çabası ve fiili, yeni ve faydalı kursları, dersleri takip etmek, spor yapmak, muhtaç insanların maddi ve manevi meseleleri ile uğraşmak insanı hayata bağlar insan olmayı hatırlatır.

Tembellik bütün bunlara mani olur. Tembel insan hiç kimseye elini uzatmayacağı için, kimseye de faydası olmaz. Egoist olur çıkar. Egoist insan mutlu olamaz. Çünkü bir zaman sonra başka insanlarla münasebeti kesilir. İyice yalnız kalır. Böylece kendi başını kendi yemiş olur.

Emekli olmak demek de, her şeyin bittiği, bir uyku, pinekleme ve zaman harcama devrinin başladığı anlamına gelmez. Emekli, vücutça sağlam olmasa da, kafaca, tecrübe ve görgü ile bilgi yönünden üstün insan demektir.

Bu tecrübe ve kültüründen başka insanların da faydalanması için çaba harcamalı, bir yandan da spor, gezi gibi olaylarla hayatını zenginleştirmeli, sağlığını korumalıdır. İnsan ölmeden ölmemelidir.

Spor

Daima spor yapınız. Bunu sistemli ve planlı gerçekleştiriniz.

Bir cevap yazın