Sırttaki Sivilceleri Acilen Geçiriyor

Sivilceler, rahatsız edici ve kimi zaman sızı veren cilt problemlerindendir. Özellikle sırtta çıkan sivilceler bir hayli hastalığın haberici olabilir.

Tıpkı suratımızdaki sivilcelerde olduğu gibi; sırtımızdaki sivilcelerde bakterilerin ve cildimizdeki gözeneklerin fazla sebum üretminden kaynaklanır.

Peki sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer? Sırtta çıkan sivilceler neden olru? Sırtta sivilce çıkması nasıl önlenir? Sırtta sivilce için hangi hekime gidilmeli? Tüm bu suallerin yanıtını sizin için hisseleştik.

Sırtta çıkan sivilceler neden olur?

Suratımız gibi sırtımızda da yağ üreten bezler var. Ölü ten hücreleri ve bakterilerle birleşen bu yağlar tıkanmaya neden olarak, sırt sivilceleri ile sonuçlanabilir. Sırtta sivilcenin sebepleri arasında; karaciğer hastalıkları, dar elbiseler giymer, sıhhatsiz beslnme, stres, bedendeki hormonal
başkalaşımlar ve doğru olmayan kozmetik mahsullerinin kullanımından dolayı olabilir.

Sırtta çıkan sivilceler neyin habercisi?

Bedeninizde çıkan sivilceler hastalık habercisi olabilir. Ancak bu gidişatta bir uzmana müracaat eterek bunun neticesini alabilirsiniz. Fakat, sırtınızda veya başka bir yerinizde çıkmayan inatçı sivilceler kist habercisi olabilir. Ancak böyle bir vaziyette de kesinlikle bir uzmana görünüp teşhisi koymakta fayda var. Geçmeyen sivilceler, insülin mukavemetinizin çoğalmış olduğunu gösterebilir.

Sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer?

Sırtta çıkan sivilceleriniz için öncelikle bir uzmana müracaat etmelisiniz. Ancak uzman dışında da konutunuzda basitçe uygulayabileceğiniz bir hayli natürel usul vardır. Bu usulleri sizin için sıraladık:

1.Elma sirkesi

Elma sirkesi, sırtınızdakiler de dahil olmak üzere tüm bedeninizdeki sivilcelerden kurtulmanız için tesirli natürel usuller arasındatır. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı sivilce yaradılışından mesul cerahati ve bakteri üremesini maniler. Bunun dışında cildinizin pH seviyesini
dengelemeye takviyeci olur.

-Nasıl kullanılır?

Bir kadeh suya, 1 yemek kaşığı sirke katın. Bunu sırtınızdaki sivilcelere masaj yaparak yedirin. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Pak bir bez ile kuruttuktan sonra su bazlı bir ıslatıcı sürün. Bu karışımı sivilceleriniz geçene kadar günde 2 veya 3 defa uygulayabilirsiniz.

2.Çay ağacı yağı

Sırttaki sivilceler için konutta kullanabileceğiniz bir öteki natürel takviyeciniz ise çay ağacı yağıdır. Bu yağ anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Sivilce üzerine sürüldüğünde yağı basitçe cilde nüfuz eder ve sırttaki iltihaplı sivilcenin süratle kurumasına takviyeci olur.

-Nasıl kullanılır?

Kulak çubuğuna 1-2 damla çay ağacı yağını damlatın ve sivilceleriniz üzerine sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu yağı bal ile de karıştırıp uygulayabilirsiniz. Ancak cildiniz duyarlı ise çay ağacı yağını su ile seyreltip kullanmalısınız. Miktar 1’e 3 olmalıdır. Başka Bir Deyişle 1 damla çay ağacı yağına 3 damla su gibi…

3.Zerdeçal

Sivilcelere neden olan bakterileri öldürmeye takviyeci olan antibakteriyel özelliğe sahip olan zerdeçal da sırtınızdaki sivilcelerden kurtulmak için tesirli bir natürel usuldür.

-Nasıl kullanılır?

1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozuna azıcık susam yağı karıştırığ macun yapın ve bu karışımı sivilcelerinize srüün. 1 saat kadar bekletin ve durulayın. Bunu günde 1 veya 2 defa yapabilirsiniz.

4.Limon

Herkesin bildiği gibi limon da sırtınızdaki sivilcelere karşı açtığı savaçta oldukça tesirlidir. Limonda bulunan natürel asit sayesinde, bedeniniz ölü hücrelerden arını, gözenekler açılır ve antibakteriyel özelliği sayesinde de sırtta iltihaplı sivilce üreten bakterileri ciltten uzaklaştırır.

-Nasıl yapılır?

Bir dilim taze limonu, sırtta sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Soğuk su ile durulamadan evvel 10 dakika bekleyin. Bunu günde 1-2 defa uygulayın. Şayet cildiniz duyarlı ise limonu direk cildinize uygulamayın, denk ölçüde gül suyu ile karıştırıp, bir pamuk yardımıcı ile sırttaki sivilcelerinize sürün. 20-25 dakika bekledikten sonra soğuk ile yıkayın. Bunu günde 2 defa yineleyin.

Sırtta sivilce için hangi hekime gidilmeli?

DermatolojiCildiye kısmı gereken rehabilitasyonu yapmasına karşın rehabilitasyona yanıt alınamıyor ise içten gelen bir meseleden dolayı kaynaklanacağından dahiliye kısmından buluşma alınarak muhtelif testlerin yapılması istenebilir. Test neticelerine göre hastanın hangi kısma geçmesi gerektiği ve rehabilitasyonu tanımlanacaktır.

Sırtta sivilce çıkması nasıl önlenir?

Kesinlikle sıhhatli beslenmeye ve su tüketimine dikkat etkeniz gerekir. Yeterli ölçüde dahi su tüketimi sivilcelerinizin çıkmasını yasaklayacaktır.

Bir cevap yazın