Sivilce yaradılış sebepleri ve rehabilitasyonları

Sivilce cemiyetimizin yüzde sekseninde görünen bir hastalıktır ve genelde surat ve etrafında oluştuğu için psikolojik meselelere yol açar. Peki sivilce nedir ? Rehabilitasyonları ve korunma yolları nelerdir ?

Sivilce genelde ergenlik yarıyılında çıkmakla beraber her yaş grubunda görülebilecek ten rahatsızlığıdır. Surat, boyun , göğüs ve sırtta tesadüfülen bu ten hastalığının sebebi tenin altında salgılanan sebum isimli maddenin gözeneklerin kapanmasıyla dışarı çıkamaması ve ölü hücrelerin de dışarı çıkmasını yasaklamasıdır. İçerde gelişmesi ve en sonunda ten yüzeyinde kendini göstermesi biçiminde devam eden süreç sonunda sivilce dediğimiz bu ten hastalığı alana kazanç. Sivilcenin yaradılışında birden fazla etmen vardır.

Bunlardan biri de tenimizde yaşayan bir bakteri olan Propionibacterium acnes’in artmaya başlamasıdır. Bu bakterinin artması tenin balanslarını bozar ve balansı bozulan tende sivilceler çıkmaya başlar. Bir başka sivilce yapan etmen terdir. Terlemenin çoğalması sivilce yaradılışını tetikler. Kozmetik mahsullerin kullanımı ise hastalığın artışını süratlendirir gözeneklerin daha çok kapanmasına tesir etmesiyle beraber daha büyük sivilceler ve daha çok iz kalmasına neden olur. Asap , stres , depresyon ve adet yarıyılları da sivilce yaradılışına tesir eder. Çok faktörü olan bu hastalığın rehabilitasyonu ise ilk evvel asap ve stresten uzak durmakla başlıyor. Cilt bakımına itina göstermeli aldığınız arınıcı mahsullerin cildinizin ph bedeli ile geçimli olmasına dikkat etmelisiniz. Kil içerikli maskeden hafta da en az bir kere cildinize uygulamalısınız. Kil cildinizdeki yağları arınarak gözeneklerin açılmasını ve tenin soluk almasını sağlar. Geçime zamanımıza dikkat etmeli günde en az 8 saat yatmalıyız. Zira uyku vaziyetinde vücud hormonal balansı sağlar. Sivilce rehabilitasyonu uzun süreçli ve sabır gerektiren bir rehabilitasyondur. Dermatoloji uzmanı hakimiyetinde kumpaslı ve sürekli bir biçimde uygulanan rehabilitasyon usulleriyle istenilen neticelere erişilir.

Bir cevap yazın