Sofranızdan Noksan Etmeyin…

Rokanın öğrenilen en çok tüketim biçimi yapraklarının salatalarda kullanımıdır. Tek başına da harcanabilen roka nebatı kaynatılarak çay olarak da tüketilebilir.

Rokanın Kansere Yararları

Rokanın en ehemmiyetli yararları arasında kansere karşı bünyeyi kuvvetlendirmesi gösteriliyor. Taze roka akciğer kanseri ve bağırsak kanserinin rehabilitasyon süreçleri ile kanserin evvelden yasaklanmasında, bağışıklık sisteminin korunmasında oldukça etkilidir.

Doğa da kendiliğinden çıkan bir nebat olmakla birlikte imal emeli ile de yetiştirilmektedir. Daha çok ham olarak harcanması önerilen rokanın sağları ve tohumları da tüketilebilmektedir.

Roka’nın Muhteşem Antioksidan Özellikleri

Roka çok ehemmiyetli bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliğinden dolayı bir çok hastalığı maniler ve korunma sistemini kuvvetlendirir ve, hücre içindeki enzim tepkinlerini sıhhatli bir denge yakalamaya takviyeci olur. Antioksidanlar başta kanser hastalığı olmak üzere kalp hastalıklarına tutulma tehlikesini eksiltir, soğuk algınlıklarına iyi kazanç, bağışıklık sistemini gözetir.

Antioksidanlar bir hastalığa neden olan hür radikallerin en büyük düşmanlarıdır. Bu surattan rokanın sıhhate bulunduğu katkıları ne kadar anlatsak noksan kalır.

Roka Kemikleri Güçlendirir

Bol ölçüde K vitamini kapsayan roka, bünyenin işlevlerini sıhhatli bir biçimde yerine getirmek için gereksinim dinlediği ölçüyü sağladığı gibi, kemik sıhhatine da katkıda bulunur. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlayan yiyecekleri sağlar ve ihtiyarlamadan dolayı alana gelecek hastalıklardan gözetir, çocukların sıhhatli ve sağlam iskelet yapılarının oluşması için ciddi anlamda katkı sağlar.

Roka Göz ve Görme Sıhhatini Gözetir

Roka göz ve görme sıhhati için çok lüzumlu olan karotenoidler açısından çok yararlı bir gıda kaynağıdır. Karotenoid düşük seviyede görme problemleri yaşayan şahısların bu meselesine çözüm olabilir. Bunun yanında katarakt hastalığına tutulma tehlikesini eksilttiği gibi bayağı semptomlerı yavaşlatıcı özelliği vardır.

Roka Kilo Vermeye Takviyeci Olur

Diyet yağanlar için çok tesirli bir gıda kaynağıdır. Çok düşük kalori kapsamaktadır. Bünyenin lüzum dinlediği pek çok yiyeceği karşılayarak doyurucu özelliği yanında aç kalmadan dolayı oluşabilecek vitamin ve mineral yetersizliğine izin vermez. Mineral kabına uğramadan balanslı ve sıhhatli zayıflamaya takviyeci olur.

Bunun yanında Roka sindirim sitemi için de yararlı bir yiyecektir. Hazmı basitleştirir, bağırsakların harekitini arttırır, böylece yiyeceklerin daha basit sindirilmesini ve afaki olanların daha süratli dışarı atılmasını sağlar.

Diyabet Hastalığına İyi Kazanç

Rokanın kapsadığı çok muhtelif ve bir çok antioksidan diyabet hastaları için de ehemmiyetli bir şifa kaynağıdır. İçresinde bulunan bazı maddeler insülin duyarlılığını çoğaldırır ve kan şekerini sıhhatli bir seviyede tutar.

Roka Kalp ve Damar Sıhhatini Gözetir

Antioksidanlar açısından çok zengin olması kalp sıhhatine dolaylı olarak katkı sağlamaktadır. Kanın arınılmasını ve damar tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasını sağlayan roka, kalbin damarlarda alana gelen tıkanıklardan dolayı fazla biçimde çalışıp yorulmasına mani olur.

Hür radikallerin damarların içerisinde duvar kısımlarında katmanlar oluşturmasını maniler, damarların esnek ve yumuşak bir yapıda kalmasını sağlar. Böylece damarlarda kan dolaşımını basitleştirir.

Sindirim Sistemini Gözetir

Bir ölçü su kapsaması ve antioksidan olması mide ve bağırsak sistemi için ehemmiyetlidir. Miskin bağırsakların çalışmasını sağlar ve kabızlık meselelerini giderir.

Genel anlamda sindirim sistemi sıhhati için ehemmiyetli bir şifa kaynağıdır. Bağırsakları hasarlı bakterilerden arınmaya takviyeci olur. Hazmı basit olduğu için mideyi yormaz. Mide sıhhati için lüzumlu olan asit seviyesini sıhhatli derecede tutar.

Cilt ve Saç Sıhhatini Gözetir

Roka cilt ve saç sıhhatini gözeten gıda maddeleri de kapsamaktadır. Özellikle kalsiyum ve demir yetersizliğinden kaynaklana meselelerin giderilmesine takviyeci olur. Tırnaklarda kırılma meselelerini giderir. Kan hücreleri için verimlidir.

Bir cevap yazın