Soğuk su içerken dişleriniz sızlıyorsa…

Diş hassasiyetinin dişeti çekilmesi gibi gidişatların neticesinde büyüdüğünü belirten Endodonti Uzmanı Dr. Gözde Aysel, korunmanın yolları ve rehabilitasyonu ile alakalı ehemmiyetli noktaları anlattı.

Dişin daha yumuşak iç kısmı olan dent’in sarihe çıkması ile dişlerde sıcak soğuk hassasiyeti başlıyor. Diş sıhhatindeki meselelerin zamanla diş hassasiyetine neden olduğunu belirten Dentakademi Ağız ve Diş Sıhhati Merkezi Endodonti Uzmanı Dr. Gözde Aysel, korunmada tesirli teklifler sıraladı ve öğrenilmesi gereken noktalara değindi.

Diş hassasiyetinin bulguları nelerdir? Hangi vaziyetlerde oluşur?

Sıcak, soğuk, tatlı ya da çok asitli gıda ve meşrubatlar ya da soğuk havayı içinize sürüklediğiniz vaziyetlerde dişin duyarlı bölgeleri uyarılarak dişte kısa süreli rahatsızlığa yol açar.

Diş hassasiyeti şu vaziyetlerde oluşur; çürük, çatlak ya da kırık dişler, kırılmış daha önceki dolgular, kusurlu ve sert fırçalama, kötü ağız hijyenine bağlı diş eti cerahati, diş eti çekilmesi, diş sıkma alışkanlığı, asitli besinlerin çok harcanması neticeyi diş hassasiyeti oluşabilir. Yeni yapılan diş rehabilitasyonları sonrası da diş hassasiyeti görülebilir, ancak bu zamanla geçen bir hassasiyettir.

Diş hassasiyeti için hekime ne zaman müracaat etilmelidir?

Dentin fazla hassasiyeti olduğunda diş hekiminize müracaat etmelisiniz. Doktorunuz, varsa çürük rehabilitasyonu ie ya da, günlük ağız bakım alışkanlığınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda bazı kolay farklılıklar yaparak dentinin daha fazla sarihe çıkmamasına, duyarlı dişleriniz için bakıma ve sancının gevşetilmesine takviyeci olabilir.

Diş hassasiyeti ehemmiyetli problemlerin göstergesi olabilir. Dikkate alınmazsa altta uyuyan mesele ilerleyip daha büyük problemlere yol açabilir.

Diş hassasiyetinde hangi rehabilitasyon usulleri uygulanmalıdır?

Öncelikle ağız bakımı iyileştirilir. Hassasiyet giderici florür içeriği zengin bir diş macunu ve kumpaslı diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dişlerin tam yüzeylerinin arınılması gerekir. Gerekiyorsa yumuşak kıllı bir fırça kullanımı önerilir. Böylece dişlerde fırçalama suratından oluşan yıpranma ve diş etlerindeki zarar eksiltilir. Varsa diş gıcırdatma-sıkma alışkanlığı ortadan kaldırılır. Yeniden varsa sarihte olan kök yüzeyleri beyaz dolgularla kapatılır. Florür uygulaması yapılır. Diş doktorunuz muayane neticeyi kanal rehabilitasyonu yapılmasını da uygun görebilir.

Diş hassasiyetinden korunma yolları nelerdir?

Günde en az iki kere dişler fırçalanmalı ve diş fırçalanırken yumuşak diş fırçası kullanmalı, dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Asitli meşrubatlardan uzak durmalı, asitli meşrubat tüketimi sonrasında ise ağızdaki asit balansının sağlanması için bol su içmelidir. Fazla soğuk ve sıcak besinleri bir arada harcamamalı, flor kapsayan ağız bakım mahsullerini seçim edilmelidir. Rutin diş hakimiyetleri aksatılmamalıdır.

Bir cevap yazın