Tarçın ve Saklı Yararları

Tarçın, adale sızısı ve spazmları gevşetmeye yarayan anti-enflamatuvar özelliğinin yanı sıra, anksiyete ve asaplılıkla da savaşan gevşetici özelliğe sahiptir.

Tarçının bilimsel ismi Cinnamomum verum’dur ve genellikle tatlılarda kullanılır veya kahvelerin üzerine konur. Daha Önceki zamanlarda çoğu kültür tarafından tarçın mucize besin olarak görmüştür ve rakamsız yararlarından dolayı hürmet dinlenmiştir. Tarçın hastalıklarla savaşabilir, ve gün geçtikçe de hep yeni bir yararı ortaya çıkmaya devam etmektedir. Bilmeye hazır mısınız?

Tarçının muhtemelen henüz öğrenmediğiniz yararları

Kendine has aroması ve tadıyla tarçın genellikle tatlılara ilave edilen, en çok kullanılan baharatlardan biridir ve çok fazla rakamda faydayı vardır.

Son zamanlarda bu baharatın kan şekerini düşürdüğü ve bizi dislipidemiden gözettiği ortaya çıkarılmıştır. Ağacın kabuğundan çıkarılan bu baharatın sindirim sistemine takviye etmesi, bağırsak rahatsızlığını gevşetmesi, midedeki gazı yok etmesi ve abdominal iltihapı yasaklaması gibi daha başka bir çok yararı vardır.

Tarçının fenolik içeriği bu aynı zamanda üzümde ve kırmızı şarapta da görülmektedir bu baharata bayağıda olandan daha fazla antioksidan özelliği kazandırmaktadır. Ayrıca flavonoid bakımından da çok zengindir, yaban mersininde de bundan çokça bulunmaktadır.

Tarçın yağı harcayarak mantarsı bakterilerin yaradılışından da sakınabilirsiniz, zira bu aynı zamanda çok eforlu bir antibiyotiktir. Tarçın yağı ayrıca kozmetik sanayisinde de sıkça kullanılmaktadır.

Tarçın B1 ve C vitamini, fosfor, kalsiyum ve potasyum kapsar ve bunların hepsi sıhhatimiz için bırakılmazdır. Gevşetici tesir taşır, asaba, strese, asabiyete, anksiyeteye ve hatta bunalıma dahi iyi kazanç.

Tarçının anti-enflamatuvar özelliği adale ve eklem sızılarını eksiltmek için yararlıdır, misalin romatoid artrite ve bozuk duruştan dolayı oluşan gerginliğe iyi kazanç. Öksürük, soğuk algınlığı ve kan birikmesini de maniler. Tarçın glukoz seviyesini düşürür ve arterlerde biriken yağlarla savaşır, bu da onu diyabet veya yüksek kolesterolden muzdarip insanlar için şahane bir alternatif haline getirmektedir.

Üstteki avantajlarının yanı sıra, tarçın sindirim sistemi için de çok yararlıdır. Antiemitik başka bir deyişle kusmaya ters tesir yapan bir özelliği vardır, iştahınızı takviyeler ve ishali maniler.

Tarçın regl kramplarına ve kan dolaşımına iyi geldiği için bayanlar için çok yararlıdır. Fakat şayet hamile kalmaya çalışıyorsanız bu baharatı çok fazla harcamayın zira hamileliği önleyici bir tesire sahiptir. Şayet hamile iseniz tarçından tamamen uzak durun – düşük yapma olasılığınız olabilir.

Tarçının bir başka öğrenmediğiniz özelliği ise dildeki yanmayı gevşetmesidir. Böyle bir gidişatla karşılaşırsanız bir adet tarçın çubuğunu emin!

Tarçının yararlarından nasıl yararlanırsınız
Tarçını satın alırken toz formunu veya çubuk olanlarını alabilirsiniz. İki gidişatta da aldıktan sonra dikkat etmelisiniz, sırça bir şişede, soğuk, kuru ve karanlık bir yerde gizlemelisiniz. Tarçın çubukları 1 sene süresince, toz formundakiler ise 6 ay süresince taze kalabilirler, fakat buzdolabında tutarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Taze olduğunu kokusunu kavrayabilirsiniz, bu baharatın her zaman tatlı bir aroması olmalıdır.

En iyisi hiç bir kimyeviye veya gözeticiye maruz kalmamış organik olanını almaktır, bunlar sıhhatiniz için çok hasarlıdır. Ayrıca organik olmayan mahsuller C vitamini ve karotenoid bakımından cılızdır. Tarçının yukarıyada bahsettiğimiz yararlarını görmek için her gün 1 ila 6 gram arası tarçın harcamalısınız. Bunun ne kadar olması gerektiği mevzusunda tereddütseniz, size bir tatlı kaşığı dolusu toz tarçının 4 gram olduğunu söyleyebiliriz. Bu baharatı bir çok gıdayla birleştirebilirsiniz – hamur işlerine konulabilir, gıdaların üzerine dökülebilir, banal hali harcanabilir ama unutmayın, bunun sert bir tadı vardır. Tarçını en iyi sıcak besin ve meşrubatlarla kombine edebilirsiniz, zira düşük sıcaklıktaki gıdalar tarafından yeterince emilemez, bu surattan tadı çok ağır gelebilir.

Tarçını harcamanın en iyi usullerinden kimileri çay veya kahve ile harcamaktır. Soğuk algınlığı, nezle veya gribe tutulmuşsanız bu iyi bir usul olabilir. Bir kupaya bir çay kaşığı dolusu tarçın tek lüzumunuz olan şey! Kahve için ise, kahveyi öğütmeden evvel kahveye 1 çay kaşığı tarçın ilave edebilirsiniz. Hatta çorbaya da tarçın koyabilirsiniz – özellikle mercimek ve siyah fasulye çorbasında çok hoş duracaktır.

Tarçın öğle veya akşam yemeğinden sonra sindirime çok dayanakçı olacaktır. Genellikle büyük öğünlerden olağanda da mide yanması ve mide sızıları sürükleyenler için harikulade bir çözümdür. Uyumadan evvel bir bardak tarçın çayı içmek tıkanmış sezmenizi engelleyecektir.

Tarçının özellikleri bunlarla da bitmiyor! Yapılan çalışmalar tarçının beyin işlevlerini desteklediği ve öğrenişsel süreci geliştirdiğini gösteriyor. Bazı insanlar bir adet tarçın çubuğu çiğnemenin de aynı tesiri gösterdiğini fark etmişlerdir. Şayet imtihanınız varsa veya gece geç saatlere kadar çalışmak zorundaysanız, bir tarçın çubuğu çiğneyin deriz!

Kimileri de tarçın yağını veya tarçın yağı kapsayan hoşluk mahsullerini kullanmayı seçim eder. Son olarak ve en yaygın kullanımlarından birisi ise, tatlılarınızın ve kremaların üzerine tarçın dökmektir. Şayet tatlılarınızın üzerine azıcıkçık tarçın dökerseniz daha hoş bir tat elde edeceğinize emin olabilirsiniz, ayrıca natürel olarak da tarçının yararlarından faydalanmış olacaksınız.

Bir cevap yazın