Tarçınlı Sütün Öyle Bir Verimi Var ki

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalarda, sütün içindeki kalsiyumun bedendeki yağlanmayı eksilterek kilo hakimiyeti sağlamaya destekçi olduğu ortaya konmuş.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, tarçınlı süt içmenin göbek yağlarını erittiğini belirterek, “Siz de havalardan etkilendiyseniz gece ara öğününüz süt ve tarçın olsun” dedi.

Kilo alan şahıslarda yağlanmanın göbek ve bel bölgesinde oluşmaya başladığını belirten Enç, “Yapılan araştırmalara göre orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir perhizin uygulandığı şahsa özel beslenme programında günde 2 bardak süt harcamak yağ yakımı için yeterli oluyor.

Süt, kapsadığı nitelikli protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile kilo hakimiyetine destekçi oluyor. Güçlü kemikler için birebir. Mineral açısından son derece zengin olan süt, aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. 1 litre süt içinde bulunan kalsiyum; 10 kilo et, 5.2 ekmek, 12,6 kilo patates, 17 kg elma, 3,2 kilo marul ya da 2,4 kg havuçta bulunan kalsiyuma eş kıymet oluyor. Bu sebeple sıhhatli kemikler için süt içmemiz koşul” diye konuştu.

Enç, tarçının en daha önceki öğrenilen baharatların başında geldiğini kaydolarak şöyle konuştu:
“Bu baharat genelde tatlandırıcı olarak kullanılır. Yurt dışında yapılan araştırmalarda gösteriyor ki 6 hafta süresince bir çay kaşığının çeyreği kadar tarçın harcamak, kandaki glikoz ölçüsünü ve kötü kolestrolü eksiltiyor. Ayrıca şekeri hünerinizi de artırıyor. Şeker hastaları için yararlı olan tarçın, metabolizmayı süratlendirir ve kilo verilmesine destekçi olur. Yağ dokularını basitçe eritir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için Tarçın oldukça tesirlidir. Tarçının içerisindeki enzimler, karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak özellikle karın zayıflaması ve göbek eritme sürecini süratlendirmektedir.”

Bir cevap yazın