Topuk Dikenine İyi Gelen Natürel Rehabilitasyon Usulleri

Topuk Dikeni Rehabilitasyonu

Geçen senelerde, sağ ayağımın topuğunda sert bir şey vardı ilk başlarda bir haşere ısırmıştır diye önem vermiyordum ama zaman içerisinde hiç bir biçimde yere bütün basamamaya başladım ve sağ ayağım resmen topal gibi yürümeye başlamıştım.

Sağa sola soruyor ama bir cinsli nedir öğrenmiyordum sonra biriyle tanıştım ”Ya birader senin ayağında topuk dikeni var bende de vardı operasyon oldum.” dedi. Araştırma yaptım İnternet’deri harbiden anlatıldığı gibi topuk dikeni olduğuna kanı getirdim.

Operasyon ile o bölgeyi oyuyorlarmış, et sertleştiği için her darbe oraya delgi giriyormuş gibi sezdiriyordu neyse kabul ettim operasyonu, ama bir yazı okudum İnternet’deri 2002’den kalan ne kaybederim dedim sınadım belki inanmayacaksınız ama bir gecede ne diken kaldı nede sızı sancı kaç sene oldu bir daha olmadı öyle şeyler afalladım başka bir deyişle koca karı ilaçları ilk kere işe yaramıştı.

Arkadaşlar sizde deneyin ne kaybedeceksiniz bende bir gecede geçti siz 3 gün deneyin neticede operasyonsuz kurtulma olasılığınız var. Tasviri altta veriyorum deneyin ve pozitif negatif geri dönüş yapın bize.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer? Rehabilitasyonu Nasıldır?

— Topuk Dikeni rahatsızlığının ilk rehabilitasyonu istirahattir. Ayağın üzerindeki baskının eksiltilmesi ve fazla yükleme yapmamaya dikkat edilmesi gerekir.

— Topuk dikeninin sebeplerinden biri olan duruş, yürüme bozukluğunun olup olmadığı tetkik edilerek tanımlanmalıdır. Varsa ilk etapta bu gidişat iyileştirilmelidir. Duruş bozukluğunun giderilmesi akabinde topuk dikenine de tesir edecektir.

— Topuk Dikeni bulgu rahatlatmak için de, sızılı bölgeye, günde iki, üç kere, yirmi dakika müddetle buz uygulayabilirsiniz.

— Konutta da yapılabilecek uygun egzersizlerle birlikte topuk dikeni sızıları eksiltilebilir ve hakimiyet altına alınabilir.

— Ayağınızın altına Tenis topu veya konserve kolisi koyup çevirerek masaj yapın.

— Topuk dikeni, ilaç ve hekim rehabilitasyonuna gerek kalmadan geçebildiği gibi ileri ebatlara gelen rahatsızlıklarda hekime müracaat etmek gerekir.

— Medikal mahsuller satan bir yerden alacağınız topukluk ve tabanlık sızıyı eksiltmede tesirli olacaktır. Egzersizle iyileşmeyen hastalarda atel bileklik kullanımı mevzubahisidir. Gece kullanılan atel ayağın 90 derecede durmasını sağlar.

— Topuk dikeni rehabilitasyon da tesirli usullerden biridir.

— Hekimler tarafından önerilecek olan bölgesel iğne rehabilitasyonu da ciddi ebatlara varan topuk dikeni rehabilitasyonları için tesirlidir. Kortizon steroid veya PRP enjeksiyonları yapılabilir. Yan tesirleri yoktur.

— Seyrek de olsa topuk dikeninin egzersiz ve ilaç yardımıyla geçmeyecek tehlikeli ebatlara gelmesi neticesinde operasyon uygulaması yapılabilir.

İbrahim Saraçoğlu’nun Topuk Dikeni Rehabilitasyonu

Malzemeler

  • Çekirdekli siyah kuru üzüm
  • Orta acılıkta kırmızı pul biber

Her biri 3 gün uygulanmak suretiyle, 3 düzeyde yapılacaktır.

Üç yemek kaşığı Orta acılıkta kırmızı pul biberi havanda ezdikten sonra akşam uyumadan evvel bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah bandaj çıkarılacak. Üç gün uygulanacak.

3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile birlikte hırpaladıktan sonra akşam uyumadan evvel bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah bandaj çıkarılacak. Üç gün uygulanacak.

Orta acılıkta kırmızı pul biber ve çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile beraber hırpaladıktan sonra akşam uyumadan evvel 3 yemek kaşığı kadarı bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah bandaj çıkarılacak.

Not: Bu kürün bereketli olması için kırmızı pul biberin ebter kısır tohumdan üretilmemiş olması gerekiyor.

Bir cevap yazın