Ülsere ve alerjiye çok iyi gelen bedenin genel sıhhatini iyileştiren yiyecek

Konutta Kefir Üretimi: Kefir ülsere ve alerjiye çok iyi gelen bedenin genel sıhhatini iyileştiren bir besindir. Konutta natürel kefir yapımı oldukça basittir. Lütfen paylaşalım…

Kefir Nedir?

Kefir, Türklere veya Kafkas topluluklarına direnen; tadı ekşimsi fermente bir süt mahsulüdür. Kefiri yoğurttan ayıran ehemmiyetli nokta, içerisindeki bakteri kültürünün farklı olmasıdır. Kefir, içerisinde yaşayan bakterilerden oluşan canlı bir hayat çevreyidir. Bu besini farklı kılan, canlı etrafın artması esnasında reelleşen fermantasyon sonucu ortaya çıkan verimli bileşimlerdir.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Orta Asya ve Kafkaslarda bolca kullanılan bu hoş süt mahsulü, bazı uzmanlara göre bu yörelerdeki uzun yaşamanın gizemleri arasında olabilir.

Sindirim Sistemi için Kefirin Faydaları: Laktobasiller laktik asit bakterileri bakımından zengindir. Hazımsızlık ve kabızlık meselelerine karşı oldukça verimlidir. İçerisinde bulunan prebiyotik kültür kefiri sindirim dostu bir yiyecek yapmasıdır. Kabarıklığı önleyici, gaz giderici tesiri vardır. Ayrıca bağırsaktaki bereketli bakteri ve mantarların artmasını hasarlı olan canlıların ise yok olmasını sağlar.

İstahsızlık, bitkinlik, uykusuzluk ve üst solunum yolları hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ülsere karşı kefir faydaları: Kefiri eşsiz kılan bir değişik husus ise; bugün tıpça ispatlanmış olan ülserin en ehemmiyetli sebebi olan “helikobakter pilori” adlı bakteriyi yok etmesidir.

1980’li senelere kadar ülserin sebebinin acı ve baharatlı gıdalar olduğu düşünülmüştü ancak günümüzde ülserin gerçek sebebinin bu bakteri türü olduğu ayrıca bu bakterinin pek çok hastalığa neden olduğu kanıtlanmış durumdadır.

Alerjiye karşı kefirin faydaları: Öncelikle bağırsak florasını tertip etmesinden dolayı alerji ile çabada kullanılabilecek bir besindir.

Daha evvel bahsettiğimiz gibi, bozulan bir bağırsak florasında mantarlar yaygınlaşır, bu mantarlar ise yediğimiz besinleri kullanarak muhtelif atık maddeler ortaya çıkarırlar, bunlardan birisi ise “asetaldehit” ismi verilen kimyevi bir maddedir. Bu madde emin bir konsantrasyona geldiği zaman beden “histamin” ismi verilen bir madde salgılar.

Histamin fazla seviyeye geldiğinde ise bedende alerjik semptomlar kendini gösterir. Bu nedenle anthistamin ismi verilen alerji ilaçları geliştirilmiştir. İşte; kefir gibi yiyecekler bozulan bağırsak florasını tertip etmektedir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda, kefirin alerjik hastalıkları tetikleyen Ige İmmünoglobulin E seviyesini baskıladığı kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemi ve Kansere Karşı Kefirin Faydaları: Kefirin içerisinde B grubu vitaminleri ile K vitamini , ile kalsiyum ve magnezyum mineralleri bolca bulunmaktadır.

Yapılan çalışmalar; kefirin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanser oluşumu ile değişik hastalıkların büyümesini önleyebileceği görülmüştür. Bunun yanı sırra kemik sağlığı içinde zorunlu olan mineralleri kapsaması da onu özel bir yiyecek kılmaktadır.

Kefirin Besin Değeri

100 gram kefir, takribî 70 kalori olup, bu ölçü; 4 gram yağ, 4 gram protein, 4 gram karbonhidrat, 60 mg kalsiyum, 75 mg potasyum ve 25 mg sodyum kapsamaktadır. Önemli ölçülerde B12, B2 Riboflavin kapsar. Ayrıca çok iyi fosfor, D vitamini ve magnezyum kaynağıdır. K2 vitamini de kapsar.

Kefir Nasıl Yapılır?

Organik Kefir Yapımı için Malzemeler

  • 1 tane kapaklı sırça kavanoz
  • Naylon bir süzgeç ve tahta bir kaşık
  • Genişce bir kap
  • 1 kilo organik süt olması kaide değildir ama daha iyidir, pastorize süt ile de yapılabilir
  • 150 gram kefir mayası veya kefir

Konutta Kefir Yapılışı

Kefir taneleri cam kavanoz içine konur. Oda şartlarında kavanozu bütün doldurmayacak biçimde taze süt ilave edilir ve bir gün karanlık bir çevrede bekletilir. Dilerseniz en fazla 36 saat bekleterek daha ekşimsi bir tat elde edebilirsiniz.

Daha sonra karışım süzgeçten geçirilerek kefir taneleri süzülür. Kefir üretimi bu kadar. Oda şartları 22 ila 25 derece arasında ki sıcaklıkları kapsamaktadır.

Kefir Mayası Nedir?

Kefir mayası, kefiri elde etmek için kullanılan damızlıktır ve gerçeğinde kendisi de kefirdir. Ancak özel mayalama koşulları ile eşsiz kültürler elde edileceğinden, iyi bir maya bulmak kefirin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

İnternet sitelerinde ve muhtelif natürel mahsul marketlerinde kefir mayası bulmak mümkündür. Organik Kefir Mayası piyasa da 19 TL’ ye satılmaktadır.

Bunun yanı sırra 9 TL ile 14 TL arasında da kefir mayası bulmak mümkündür. Hazır kefir alarak da bunu maya olarak kullanabilirsiniz…

Bir cevap yazın