Ülserin Devası Bu İkili

Ülser, pepsin ve asit içerikli mide salgılarının teması ile oluşan zarardır. Şayet bu zarar; midede ise gastrik ülser, duodenumda ise duodenal ülser ve özofagusta ise özofagial ülser ismini alır.

Bu rahatsızlık, oluşan doku zararına bağlı olarak; başta mide sızısı ve yanması, bulantı, kusma ve buna bağlı olarak ağırlık kaybı gibi meseleleri başta getirmektedir.

Ülser, 40-70 yaşlarında sık görülürken, çocukluk çağında oranla az görülmektedir. Hastalığı, başta stres etkeni olmak üzere, kullanılan ilaçlar ve bazı gıdalar harcanan ölçü ve sıklığa göre tetikleyebilmektedir.

Ülser hastalarının mide sekresyonunu uyararak mukozanın çoğalmasına neden olacak gıdalara dikkat edilmeli. Bunlar:

Acı sos, pul biber, soya sosu, salamura, hardal sosu ve yoğun tuz içerikli gıdalar, içki özellikle bira, şarap gibi fermente ve mayalama usulü ile yapılan meşrubatlalar sigara, kafein, boza, asitli meşrubatlar, kızartma, mayalı hamur gibi gıdalar histamin reseptörleri ile mide asit sekresyonunu uyararak mide mukozasında ödem ve buna bağlı olarak harabiyete neden olabilmektedir. Bununla birlikte kurubaklagil yemekleri ve çorbaları kabarıklık problemine neden olabilmektedir.

Diğer ehemmiyetli nokta ise; uzun süreli açlık. Mukoza yapısında ki glikoprotein içeriğini %50 oranında düşürerek mukozal direci eksiltmektedir. Dolayısıyla ülser hastaları uzun müddet aç kalmamalıdır.

Süt tüketimine dikkat!

Süt kuramı bir hayli araştırmaya göre değişik neticeler vermektedir. Bazı fertlerde, sütte bulunan kalsiyumun gastrik asit salgısını çoğaldırıcı tesiri olduğunu gösterirken; bazı fertlerde ise süt şekerine laktoz karşı intolerans görülmektedir. Dolaysıyla süt, bireyden bireye ve ferdin fiziksel özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Zencefil ve Yeşil Çay İkilisi

Helikobakter pylori, mide yüzeyinde kronik cerahat ile ülsere neden olan bakteridir. Yapılan bazı çalışmalar, bazı yiyeceklerin bakterileri eradikasyonuna takviyeci olduğunu öne sürmüştür. Yeşil çay, siyah Frenk üzümü yağı, zencefil gibi gıdalar, H. Pylori gelişmesini yasakladığı ve ülser çeşidine bağlı olarak hastalığın ilerlemesini yasaklayabilmektedir.

Bir cevap yazın