Uzmanlardan Kene İhtarı: Şayet Bu Bulgular Olursa!


Prof. Dr. Nurcan Baykam, özellikle Mayıs aylarından itibaren havaların ısınmasıyla beraber KKKA olaylarına tesadüfülmeye başlandığına işaret etti

Hitit Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, yaz ayları ile beraber Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hadiselerinin görülmeye başlandığını belirterek yurttaşları uyardı.

İHA’da yer alan habere göre; KKKA, hastalığının zehirli keneler aracılığıyla bulaştığını dile getiren Prof. Dr. Nurcan Baykam, özellikle Mayıs aylarından itibaren havaların ısınmasıyla beraber KKKA olaylarına tesadüfülmeye başlandığına işaret etti.

TARLA VE BAHÇEDE ÇALIŞANLAR BEDENİNDE SARİH YER BIRAKMAMALI

Vatandaşların ve hayvancılıkla uğraşan, hayvanlarla teması olan çiftçilerin keneler mevzusunda duyarlı olması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Baykam, gösterilen hassasiyet ve duyarlılığın hastalıkların bulaşımını önlemede en ehemmiyetli etmenlerden birisi olduğuna dikkat çekti.

Tarlaya, bahçeye, giden hayvanlarla teması olan çiftçilerin akşamları iş dönüşü konutlarına geldiklerinde bedenlerinde kene hakimiyeti yapmalarını öneren Prof. Dr. Baykam, tarla ve bahçede çalışanların bedenlerinde sarih yer vazgeçmemeleri özellikle pantolon paçalarını çoraplarının içerisine sokmaları ya da uzun çizmeler giymelerini istedi.

Kene teması olduğunda ateş, halsizlik, bulantı, kusma, adale sızıları, beden sızısı, sırt sızısı, ishal gibi bulgular görüldüğünde kesinlikle bir hekime müracaat etilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Nurcan Baykam, “Aile doktorlarımız ve hekimlerimiz bu mevzuda duyarlılar alakalılar. Bu belirtilerle gelen hastaları KKKA açısından da değerlendiriyorlar. Buda KKKA’nın ilk düzeyde tespit edilmesine neden oluyor. Seneler içerisinde bu duyarlılık gitgide arkasıydı. Ama öyle vaziyetler oluyor ki hasta kene ile temasının hiç olmadığından bahsediyor. Bazen yanlış bilgide veriyor. Birkaç gün gecikmeler oluyor. Bu açıdan duyarlılığın çoğalması koşul. Ağır formda geldiğinde ilk müdahale yapılmadan gelen hastaları kaybedebiliyoruz. Bu düzeyde yapılan tam müdahaleler yanıtsız kalabiliyor. Bu bedenin virüse verdiği tepkiyle ilişkili bu yarıyıldaki rehabilitasyonların karşılık bulmadığı hastalar oluyor. Bu cins hadiselerde olabildiğince en süratli biçimde sıhhat kuruluşlarına müracaat etmek çok ehemmiyetli. Bazen bedenin verdiği tepkiyle de hastalar çok kısa zamanda ağırlaşabiliyor. Bazen erken geldiğini düşünen hastalarda ağır bir biçimde sıhhat kuruluşuna müracaat etebiliyor” dedi.

“CIMBIZLA ÇIKARMAK EN İYİ USUL”

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının ‘Hyalomma marginatum’ ismi verilen kene cinsi ile bulaştığını anlatan Baykam, “Bazen ulusumuz biz çocukluğumuzdan beri bu keneleri öğreniriz hatta elimizle pakleriz. Bugüne kadar bir şey olmadı, bundan sonrada bir şey olmaz çok yanlış bir likeni. Görülen her türlü kenenin bu virüsü taşıyor olabileceğini düşünmek öğrenmek gerekli. Keneyi olabildiğinde süratle bedenden uzaklaştırmak en ehemmiyetli nokta. Kene bedende ne kadar uzun müddet kalırsa virüsü bedene salma oranı o kadar çoğalıyor ancak kene bedenden süratle uzaklaştırılırsa bu ihtimal eksiliyor. Bedene yapışan bir keneyi patlatmadan çıkarmalıyız. Cımbızla çıkarmak en iyi usul” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın