Bedenimizle İlgili 10 Altın Bilgi

Şahsın, bedeni üzerinde tamamen hakimiyet sahibi olduğunu düşünmesi naif bir düşünce stilidir. İşin hakikati, bedenimiz verdiği tepkiler ile bizi hakimiyet eder ve genellikle bedenimizin fiziksel işleyişine müdahalede bulunamayız. Bir bakıma bedenimiz bizimle dalga geçer. Tuvaletimiz kazanç ve etrafımızda tuvalet bulamayız, ertesi gün imtihanımız olur ve gece ders çalışırken bir anda uykumuz kazanç, veya dükkanında ehemmiyetli bir sunum yapmanız gerekir ve aniden boğazınızda gıcık tutar.

Yukarıdaki gidişatları hepimiz en azından bir kere yaşamızdır. Bu gidişatlar bedenimizde bir mesele olduğunu göstermez ancak insanı oldukça rahatsız edebilir. Neyse ki bedenimizde oluşan bu istenmeyen tepkilerden kimilerini hakimiyet faktörün yolları vardır.

Bilge Cafe olarak bedeninizi bir anlamda aldatabileceğiniz ve bedeninizin hiç beklenmedik anlarda verdiği tepkileri erteleyebileceğiniz stratejileri sizler için hazırladık.

1.Kalp atış süratini yavaşlatmak için parmağınıza üfleyin.

Kalp atış süratinin yükselmesi genellikle fazla stresin bir neticeyidir. Özellikle mektepte veya dükkanında ehemmiyetli bir sunum ya da konuşma yapacağınız zaman, bir buluşmaya gideceğiniz zaman, imtihan neticeleri söylendiği zaman kalp atışınız süratlenmeye başlar.

Neyse ki, bu tip vaziyetlerde yükselen kalp atış süratini eksiltmenin ve uysallaşmanın bir yolu var: baş parmağınıza üflemek… Bedeninizin bu kısmının kendine ait nabzı vardır. Şayet buradaki nabzı serinkanlılaştırmayı muvaffak olabilirseniz, kalp atış süratini de eksiltebilir ve stresli etraflarda azıcık olsun rahatlayabilirsiniz.

Diğer bir eş usulde baş parmağınızı ağzınızın içine sokup bu biçimde dışarıya üflemektir. Bu biçimde akciğer-mide asabını uyarabilir, kalp atış süratini yavaşlatabilir ve daha serinkanlı hissedebilirsiniz.

2. Bedenin bir tarafında oluşan sızıyı dindirmek için beden ağırlığını değiştirme

Bir çok insan özellikle tempolu koşular sırasında ve bedenin bir tarafında aniden ortaya çıkan sızılara tesadüfmüştür. Bu sızılar ortaya çıktığında yavaşlamanız ve hatta durmanız gerekebilir.

Bu sızıların ortaya çıkış nedenlerinden en esası; koşuya başlamadan evvel yeteri kadar ısınma hareketi yapmamaktır. Koşmaya başladığınızda kan akış sürati aniden yükselmeye başlar ve yeteri kadar ısınma hareketi yapmadığınız taktirde kanın karaciğer ve dalağa dağıtımı muntazam bir biçimde yapılamaz. Bu surattan sızılar ortaya çıkar.

Atletler bu sızılar ile başa çıkmanın basit bir yolunu bulmuşlardır: koşu sırasında bu tip sızılar oluştuğunda süratinizi azıcık yavaşlatın ve beden ağırlığınızı sızının oluştuğu bölgenin bütün tersine doğru verin. Bu harekâtı soluk verme sırasında yapmanız gerekmektedir. Bir kaç sınamadan sonra sızı yok olacaktır.

3. Ellerde ortaya çıkan miskinlikleri gidermek için için boynunuzu esnetin.

 

Hepimiz arada bir ellerimizde ve parmak uçlarımızda aniden ortaya çıkan ve oldukça rahatsız edici olabilen anlaşmalara rastlarız. Bu miskinliğin nedeni, rahatsız bir pozisyonda geçime, çalışma veya adaleleri fazla yorma olabilir.

Böyle bir vaziyetle karşılaştığımızda, genellikle ellerimiz bükerek ısıtmaya çalışır veya parmaklarımızı ve bileklerimizi süratli süratli hareket ettirerek miskinliği gidermeye çalışırız. Bu usuller tesirlidir ancak bunlardan daha tesirli bir usul; boynumuzu hareket ettirmektir.

Kol ve bacaklarımız asapların gerilmesi suratından anlaşabilir ve asapların bir çoğu boynumuzdan geçer. Şayet kafanızı bir vakit sağa ve sola doğru çevirirseniz, adale ve asaplarınızdaki baskıyı eksiltebilirsiniz. Bu da ellerinizde ortaya çıkan istenmeyen hisleri giderecektir. Bu usul özellikle araba sürme esnasında oldukça tesirlidir.

 4. Boğazınızdaki rahatsızlığı gidermek için kulak masajı yapın.

Boğazda gıcıklanma ve rahatsızlık, bazen bir anda hiç bir neden yokken ortaya çıkabilir ve bu rahatsızlığı anında gidermek hiç de basit değildir. Bu vaziyetlerde genellikle bir bardak su içmek veya öksürmek çözüm olsa da bu usuller de her zaman işe yaramayabilir.

Bu tip rahatsızlıkları gidermek için, kulağınızı hafifçe ovuşturun iç kısmını ovuşturmanız daha tesirli olacaktır. Boğazda oluşan gıcıkların nedeni adale spazmlarıdır. Kulak adalelerinize masaj yaptığınızda, asapları uyarır ve boğaz adalelerinin gevşemesini sağlarsınız.

Kulak, burun ve boğaz arasında çok eforlu bir irtibat vardır. Kulakta ortaya çıkan rastgele bir problem doğrudan boğazı etkileyebilir. Öksürerek kulaklarını arınabilen insanlar dahi vardır.

İğne olurken her insan acı sürükler. Acının ölçüyü şahıstan şahsa değişse de acıdan tamamen kurtulmak olası değildir. Ancak kolay bir usulle iğne vurulurken ortaya çıkan acıyı rahatlatmak mümkündür.

İğne bedeninizle temas eder etmez öksürmeye başlarsanız, iğnenin neden olacağı acıda gözle görülür bir eksilme olacaktır. Hekimler, bunun nedeninin hastanın dikkatinin başka bir doğrultuya doğru çekilmesi olduğunu söylemektedir. Dikkati başka doğrultuya sürüklemenin, müzik dinlemek, sohbet etmek, sesli bir biçimde sayıları saymak gibi yolları olsa da, en kolay usul şüphesiz öksürmektir.

6. Kaşlarınızın arasındaki bölgeye masaj yapmak burun tıkanıklığını giderir.

Normalde burun damlaları ve ona eş diğer tıbbi usuller, burun tıkanıklığını basitlikle giderebilir. Ancak elinizde bunlardan rastgele biri olmadığı zaman ne yapacaksınız ?

Tıkalı burnu gevşetmek için sıklıkla kullanılan tesirli bir usul; kaşlarınızın arasında kalan bölgeye parmak uçlarınız ile masaj yapmaktır. Bu bölgeyi ovalarken aynı anda dilinizi damağınıza doğru bastırın. 20 saniye sonra tesiri görecek ve burun tıkanıklığının gevşediğini fark edeceksiniz.

Dilinizi bu biçimde tutarak geniz yollarını ağza bağlayan kemiği hareket ettirirsiniz. Bu da bir çeşit drenaja yol açar ve tıkanıklığı rahatlatır.

7. Bir yaraya dürbünü ters çevirip baktığınızda, o yaranın vermiş olduğu acı azalır

Bedenimizin rastgele bir yerinde sezdiğimiz yaralardan beyin mesuldür ve bunu yapmasının nedeni bedenimizde alana gelen farklılığı bize haber vermektir. Ama bazı vaziyetlerde beyin vaziyetin ciddiyetini mübalağa eterek minik yaralanma gidişatlarında dahi çok büyük acılar yaratabilir. Kağıt kesiği bunun en büyük misalidir. Bu vaziyetlerde beyni aldatmak ve yaranın göründüğü kadar ciddi olmadığına inandırmak çok da güç değildir.

Oxford Üniversitesinde yapılan bir deneyde, bedeninin muhtelif yerlerinde yaralar oluşan insanlardan bu yaralara muhtelif açılardan bakmaları istenmiş. Bu deney neticesinde yara, şahsın gözüne ne kadar büyük görünüyorsa, ortaya çıkan acının da o kadar fazla olduğu tespit edilmiş. Şayet yara göze minik gözüküyorsa acı da hafifliyormuş.

Dürbünü ters çevirip bir yere baktığınız zaman göreceğiniz görüntüde küçülme alana kazanç. Yaralarınıza da bir dürbün ile bakarsınız yaranın reelinde minik ve ciddi olmayan bir şey olduğu mevzusunda beyninizi ikna edebilir ve sürükleyeceğiniz acıyı eksiltebilirsiniz.

8. Çok sıkıştıysanız ve tuvalet kuyruğu varsa, baldırınızı ovuşturun.

Acil tuvalet gereksinimleri insanı en çok rahatsız eden mevzulardan biridir. Bir anda tuvaletiniz kazanç ve çevrede lavabo yoktur ya da lavabo kuyruğunda çok sıra vardır. Aynı acı sürüklemede olduğu gibi, gereksinimi de beyin tarafından üretilen sinyallerden bir tanesidir. Beyin ivedi et dercesine sinyali yoğunlaştırır ve bizi sıkıştırır. Ama fiziksel olarak düşündüğümüzden daha uzun vakit bekleyebiliriz.

Çok tuvaletiniz geldiğinde ve beklemeniz gerektiğinde yapmanız gereken tek şey baldırınızı bir kaç saniye süresince ovuşturmak veya kaşımak. Bu biçimde bir nebze hafifleyecek ve beklemek için azıcık daha zaman kazanacaksınız.

Ancak ne yazık ki bu usulün yalnızca bayanlar üzerinde işe yaradığı gözlemlenmiş. Başka Bir Deyişle erkeklerin bu tip vaziyetlerde daha değişik usuller bulması gerekebilir.

9. Baş dönmesinden kurtulmanın yolu:

Baş dönmesi yalnızca ciddi hastalıklar neticeyi değil, ayrıca havasız kalma, stres ve fobi gibi geçici etmenler suratından da oluşabilir. Baş dönmesi gidişatında yapmanız gereken esas şey oturmak ve geçmesini beklemektir. Ancak bu mevzuda size takviyeci olacak başka bir egzersiz daha var:

Kafanızı yukarıya doğru kaldırın, sonra usulca öne doğru bükün. Daha sonra sol dirseğinizi görecek biçimde kafanızı sol tarafa doğru çevirin.

Bu usulü uygulayan insanlar, baş dönmesinin anında geçtiğini söylemektedirler. İnternet üzerinde bu usul ile alakalı olarak yayınlanan bir video 2 milyonun üzerinde görüntülenmiş ve hekimler tarafından da önerilmiştir.

10. Terinizi soğutmak için, bedeninizdeki rastgele bir nabız noktasına soğuk bir şey ile bastırın.

Özellikle yaz aylarındaki fazla sıcaklardan dolayı, sporcular antreman sırasında fazla ve kesintisiz terlemekten davacıdırlar. Beden ısısını düşürerek terlemeyi yasaklamak için kolay bir yol vardır: bedeninizin rastgele bir yerindeki nabız noktasına soğuk bir şey ile tazyik uygulayın.

Bedenimizde muhtelif nabız noktaları vardır; şakak, bilek, diz altı bunlardan kimileridir. Sporcuların egzersiz yaparken bilek ve kafa sargıyı takma nedenleri de buralardaki tazyik noktalarına baskı uygulayarak terlemeyi eksiltmeleridir.

Bir cevap yazın